• DOLAR5,7185-0.14
 • EURO6,3318-0.12
 • ALTIN270,424-0.42
 • BIST107.5510.66

En Güzel Hz.Yusuf Sözleri, Yusuf ile Züleyha Sözleri

En Güzel Hz.Yusuf Sözleri, Yusuf ile Züleyha Sözleri
04.02.201614:19

Hz. Yusuf Peygamber'e ait en güzel sözleri sizler için bir araya getirdik. Hz. Yusuf ve O'na deli divane aşık olan Züleyha ile arasında geçen söz dizeleri, bu aşk üzerine yazılan sözleri derledik. İşte, en güzel Hz. Yusuf sözleri;

Haber güncelleme tarihi 12.05.2019 13:11

Bugün sizlere güzelliği ile dillere destan olan Hz. Yusuf hakkında kısaca bilgi vererek; Hz. Yusuf'a ait en güzel sözleri sunacağız. İşte, aşkın diğer adı olan Yusuf ile Züleyha sözleri, en anlamlı Hz. Yusuf sözleri, akıllardan silinmeyecek Hz. Yusuf sözleri;

hz. yusuf sözleri

Özlü Hz. Yusuf Sözleri

Hz. Yusuf tarafından söylenilen yüreğe dokunan, en güzel sözleri sizler için bir araya getirdik.  Hz. Yusuf'a ait olan bu sözleri Facebook, Twitter gibi sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. İşte, ibretlik Hz. Yusuf sözleri, hikmetli Hz. Yusuf sözleri, unutulmaz Hz. Yusuf sözleri;

hz. yusuf sözleri

Allah’ım kendimi sana emanet ediyorum. senden başka kimsem yok.

Yeter ki yüreğinden gelsin sesler çünkü Allah her duayı dinler.

Yusuf suret, ben suretten içre aslolanın sevdasındayım.

Ya Rabbim, yağdırdığın kar taneleri adedince,Peygamberimize salatı selam olsun,sen bize merhamet et çünkü Sen, merhametlilerin, en merhametlisi, Rahmansın.

Günahların çok olduğu, Yusuf’ların az olduğu bir zaman. Rabbim iffetini ahlakını imanını kurtaranlar dan eyle bizi.

hz. yusuf sözleri

Kaderimi ben seçmedim, Rabbim ikram etti… Elhamdülillah.. İyiyim desem yalan olur, kötüyüm desem inancıma dokunur. En iyisi şükre vurayım dilimi. Duam belli, duyan belli … Gerisi Takdir-i İlahi.

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Ey güneş gibi gökyüzünün nuru olan güzel Yusuf! Ona baktıkça kendi güzel yüzünü görürsün ve kendinden bulunan güzelliği görerek hayran olasın. Ey gözümün nuru.

hz. yusuf sözleri

Kalpler yalnızca Allah’ın emrindedir..sen kalbini Yusuf gibi temiz tut ki, Züleyhalar zaten senin gönlünde yer alacaktır.

Gözümün görmediğini gönlüm neylesin. Rabbim herkese gönlünden geçeni nasip eylesin.

hz. yusuf sözleri

Yusuf olmak için Yusuf gibi yürek gerek, gönül gerek, iman gerek. Züleyha değilsen eğer peşine düşmeyeceksin Yusufların.

Yusuf ayna, ben aynaya yansıyan ışığın tayfındayım.

Ölümden Aşırı Korkan Birinin Ya Sığınacak Bir Rabbi Yoktur, Ya da Bu Dünyaya Aşırı Bağlılığı Vardır.

hz. yusuf sözleri

Ölümden Aşırı Korkan Birinin Ya Sığınacak Bir Rabbi Yoktur, Ya da Bu Dünyaya Aşırı Bağlılığı Vardır.

Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat”


Hz. Yusuf ile Züleyha Sözleri

Bazı aşklar vardır ki bir ömür boyu bekletir; her gün tevbe ettirir, hidayete erdirir. Züleyha'nın Yusuf'a duyduğu aşkta onu her geçen gün Allah'a yaklaştırdı. En sonunda anladı ki aşk Yusuf'a değil, Yusuf'u yaratandır. İşte, aşk dolu Yusuf ile Züleyha sözleri;

hz. yusuf sözleri

Züleyha'ya dediler: Ay çıktı. Züleyha cevap verdi: Yusuf mu baktı? / Hz Yusuf

Senin adın Yusuf,ne de ben Züleyha'yım.. Sanma ki ellerimden yırtılacak gömleğin.. Lakin bir gün Züleyha olup gelirsem sana,Yusuf gibi karşıla,asil,iffetli,serin.

Züleyha'nın gözleri bir büyülü siyah korku. Kimin gözleri değse Züleyha'nın gözlerine, Züleyha'da bir şeyini unutacak.

hz. yusuf sözleri

Karanlık gecede halden hale girerken Züleyha'nın kalbi, Züleyha en çok da sabrın kimden olduğunu bilmeden ve sabrının iç yüzüne erişemeden sabretti.

Belki Yusuf’u bulamayacak,kavuşamayacak bu kalp ama yinede pes etmeyecek ömûr boyu arayacak.

Züleyha olmak kolay,Züleyha gibisini bulmakta kolay,söyleyin ne olur nerde YUSUF'u YUSUF gibisini saklayan kuytular,kuyular?

hz. yusuf sözleri

Bundan böyle sözcük dağarcığım Yusufun dilinden dökülen kadardır...Sadece sözcükler değil,hayat sözcükler kadarsa varlığımda Yusuf kadardır....

Zira sevilmekle imtihan olan bir masumdur Yusuf. Yakup sever, kuyuya düşer. Züleyha sever, zindana..

Tahammülünün anlamını çözemeden tahammül etti. O kadar ki ne sabrına sahip çıktı, ne tahammülünden hoşnut kaldı.

hz. yusuf sözleri

Kim kaderin Züleyha'yı köle etmek için önce Yusuf'u pazarlara düşürdüğünü tahmin edebilirdi ki? Suçlu, suçunu her zaman bilerek işlemez Yusuf ve güzellik bazen suça dönüşür. 

Yusuf’un gözleridir gece, Züleyha’ya. Yusuf’un sözleridir gece, Züleyha’ya. Züleyha bir ince sızıdır ki, aynı gecelerde, yazgısı düşer ay yüzlü Yusuf’a. 

Yolu uzun, çok uzun Züleyha'nın. Aşk verilmiş ona, aşkı bilmiyor. Sabır verilmiş, sabra sahip çıkamıyor.

hz. yusuf sözleri

Züleyha, Yûsuf'a bir mektup yazmaya başlayınca. Yûsuf diye başladı, Yûsuf diye bitirdi. Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Anladı ki aşkın namesinde ser-nameden öte kelam yok ve Züleyha'nın lügatinde Yûsuf'tan öte sözcük yok.

Yusuf! Ey Mısırın Sultanı! Peki ya ben kimim? Neden kuyu? Benim Mısır’ım neresi? Kader garip bir bilmece midir ey Yusuf? Ne zaman çözülür bu bilmece? Gecede neler gizlemiş sahip? Neden uykusuz geceler? Neden tatsız hayat? Neden içtiğim suyun tadı yok? Yoksa yoksa bu kuyunun suyu mu?​

hz. yusuf sözleri

Hz. Yusuf Hakkında Kısa Bilgi

Hz. Yusuf,  Hz. Yakup’un on iki oğlundan en küçüğü olan Bünyamin’in bir büyüğüdür. İsrail oğullarını meydana getiren on iki boydan birinin başıdır. Büyük babası İsha, büyük büyük babası İbrahim’dir. Hz. Yakup’un en sevdiği çocuğudur.

Yakup tarafından Hz. Yusuf’a güzel bir kaftan hediye edilmesi, bu durumu kıskanan ağabeyleri tarafından önce kuyuya atılmış, sonrasında ise Mısırlılara köle olarak satılmıştır. Musevi ve İslam kaynaklarında Hz. Yusuf’tan aynı şekilde bahsedilmiş, Hıristiyanlık’taki Yosef adlı kişi de Musevilikte aynıdır. Kur’an’da Yusuf Suresi’nde Hz. Yusuf’un yaşam hikâyesi detaylı bir şekilde anlatılır. Peygamberlerimizden biri olan Hz. Yusuf bilgeliği, rüya yorumlaması ve güzelliği ile herkesi büyülemiştir.

hz. yusuf sözleri

Başından büyük olaylar geçen Hz. Yusuf, Mısırlılara köle olarak satılmasının ardında Hz. Yusuf Mısır’da köle pazarında Mısır Firavun’unun görevlisi olan muhafız birliği komutanı Potifara satılır. Potifar’ın eşi olan Züleyha gün geçtikçe güzelleşen genç Yusuf’a göz koyar. Yusuf ile Züleyha arasında geçenler Kur’an’da geçer. Kendisine bunca yıl efendilik yapan Potifar’a karşı böyle bir kötülüğü yapmayacağını söyler, bunun üzerine Hz. Yusuf iftira atılarak zindana atılır. Hz. Yusuf’un ömrünün 7 yılı suç işlemediği bir günahı çekmekle geçer. Aslında bu onun için bir ceza değil, çevresindeki insanların kötülüklerinden, bakışlarından korunmak için sığındığı bir sığınaktı. Güzelliğiyle dillere destan olan Hz. Yusuf’un rüyaları yorumlama, anlam verme özelliğine de sahipti. Bu özelliği sayesinde kısa bir süre içinde herkesin ilgisini çekecek, bilgeliği sayesinde herkes tarafından takip edilecektir. On kentin büyük kahini Potifera’nın kızı Astenat ile evlenir. Mısır'ın hükümdarı olan Hz. Yusuf kendisine büyük aşk besleyen Züleyha'yı yaptıklarından dolayı Allah'ın affına bırakır, Allah'ın izni ile onunla dünya evine girer. 

Mısır'da Hz. Yusuf'un aldığı önlemlerden ötürü bir zorluk yaşanmayacaktır. Çevredeki kentler Mısır'a erzak almak için yola düşerler; yıllar önce Hz. Yusuf'u kuyuya atan on kardeşi de bu yardımdan faydalanmak için Mısır'a gelir. Yıllar sonra kardeşleri ve Hz. Yusuf karşılaşır; sonrasında ise Hz. Yakup Mısır'a getirilir. Ağlamaktan gözlerinin feri sönen Hz. Yakup yıllar sonra sevgili oğlu Yusuf'a kavuşur.110 yaşında geldiğinde ise Mısır’da vefat eder.

hz. yusuf sözleri

Hz. Yusuf’un Duası

“Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.” (Yusuf Suresi, 101)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
449
12
427
23
31
3
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.