• DOLAR5,74454.96
  • EURO6,48304.34
  • ALTIN243,3345.76
  • BIST99.835-3.46

En Güzel Ahmet Kaya Sözleri, Duygusal Ahmet Kaya Sözleri

En Güzel Ahmet Kaya Sözleri, Duygusal Ahmet Kaya Sözleri

Aşkı Ahmet Kaya'nın şarkılarında öğrendik, onun şarkılarında duygulandık, onun şarkılarında sevgiliye elvedamızı söyledik. Aşık olanların dinlediği, aşık olmayanların da dinlerken aşık olacağı birbirinden etkileyici Ahmet Kaya şarkılarındaki sözler;

Haber güncelleme tarihi 22.02.2019 17:41

Ahmet Kaya, şarkılarıyla, yorumuyla ve sözleriyle unutulmayan sanatçılar içinde yer alır. Duruşu ve düşünceleriyle her ne kadar eleştirilse de şarkılarıyla çok sevildi. Aşk şarkılarını yürekten söyleyen Ahmet Kaya, insanların duygularına ortak olmuştur. Şarkılarıyla ve sözleriyle unutulmazlar arasına giren Ahmet Kaya sözlerini siz değerli okurlarımız için derledik..


Unutulmayan Ahmet Kaya Sözleri

Ahmet Kaya sözleriyle yıllarca tartışılma konusu olmuştur. Öyle ki söylediği sözler yüzünden sürgün edilmiş, gitmiş olduğu Fransa'nın Paris şehrinde 16 Kasım 2000'de yaşama gözlerini yummuştur. Sözleriyle yıllardır adından söz ettiren Ahmet Kaya'ya ait en bilinen sözler;

ahmetkaya2.jpg

Şunu söylemek isterim. Biz bugüne kadar, en son ben; her şey barış, her şey kardeşlik, her şey dostluk içindi, temel şiarımız buydu. Biz ülkeyi bölmek için değil, birleştirmek için vardık. Bunu anlamakta güçlük çektiler.

 

Ülkemizde her zaman ilke olarak savunduğum bir tek şey var: Bağımsız, demokratik ve aynı zamanda laik bir ülkenin en büyük bekçisi olarak görüyorum kendimi.

 

Onlarla konuşmuyordum çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip, onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda, herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: "biraz seninle konuşacak beş dakika, kaçıyorsun hep".. Bana dedi ki: Rica ederim. Öyle bir ağrıma gitti ki : Ben de sana rica ederim dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zan ettim

 

Yeni bir televizyon kuruluyor(Medya Tv). Umudum ve isteğim, beklentim Türk ve Kürt halklarının kardeşliğine bir ışık olsun, bir sinyal olsun, bir mesaj olsun, kan ve kin bir kenarda dursun. Barış olsun, dostluk olsun, arkadaşlık olsun, yoldaşlık olsun. Biz, istediğimiz küçücük bir şeydi, deryada bir damlaydı. Ulusal kültürden bahsettik, kültürel kimlikten bahsettik onlar bunu nüfus cüzdanı anladılar. Bu kadar acayip ve tuhaf insanlar işte ne yapayım yani.

 

Ve.. Şunu söyleyeyim yeni kurulan bu televizyon dediğim gibi barışa ve kardeşliğe hizmet etsin ve hepinizi sevgiyle ve hasretle kucaklıyorum. Hoşça kalın, dostça kalın arkadaşlar.

 

Demokrasi hepimiz içindir. Düşünce özgürlüğünün benim için ne kadar var olması gerekiyorsa, Tayyip Bey için de o kadar olması gerekir. Kimse okuduğu bir şiir yüzünden özgürlüğünden alıkonulmamalıdır!”

 

Önümüzdeki günlerde Kürtçe bir kaset çıkarıyorum. Kürtçe bir de klip çekiyorum. Bunu yayınlayacak yürekli insanların da olduğunu biliyorum. Yayınlamazlarsa, Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklar, onu bilmiyorum. Teşekkür ederim.

 

Adam beni görünce Yaşasın Türkiye! diye bağırıyor. Sanki ben uzaydan gelmişim.

sozler.jpg

Arka cebimde 2 metrelik kefenim duruyor, her an hazır ve nazır, her an ama yani. Ölürsem, hayatımda istediğim bir tek şey var, bir tek şey var. Asla bu ülkeyi sevmiyor demesinler asla yani, Ben Edirne'den Ardahan'a kadar bu ülkeyi çok sevdim.

 

"Cumhuriyetimizin 75. yıl dönümünde daha güzel günleri yaşamak, cumhuriyeti daha özgür yaşamak, inanca saygının, düşünceye özgürlüğün olduğu cumhuriyetlerde yaşamak dileğiyle ve artık şarkı söyleyenlerin ve şiir okuyan insanların tutuklanmayacağı cumhuriyetlerde bir daha görüşmek üzere." (29 Ekim 1998)

 

Benim Türkiye'de yaşayan 64 milyon insana şerefsiz dediğimi söylediler. Ben, hiçbir halka, halklara asla şerefsiz lafını kullanmadım. Ben sadece Kürt kimliğimden dolayı beni linç etmek isteyen namussuzlara, haysiyetsizlere burada bir kez daha şerefsiz diyorum. Ahmet Kaya 64 milyon insana şerefsiz dediği gibi, spekülatif laflarla benim etrafımda toplamaya ve yıllardan beri dostluk ettiğim Türk halkını bana düşman etmeye çalışıyorlar. Türk halkını bana değil, Türk halkını Kürtlere düşman etmeye çalışıyorlar. Ben onların, o medyanın üzerimde oynadıkları oyunun farkındayım. Bunlar soğuk savaş stratejileri. Onların, o kirli savaşını, o stratejilerini ben bozarım, onların oyununu bozarım, daha önce de bozdum, gene bozarım, gene de bozacağım.

 


En Etkileyici Ahmet Kaya Şarkılarından Sözler

Onun şarkıları Yusuf Hayaloğlu, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Yılmaz Odabaşı gibi önemli şairler tarafından kaleme alınmıştır. Ahmet Kaya'nın şarkıları içerisinde geçen en duygulu, aşk dolu şarkı sözlerini sizler için derledik. İşte, aşka dair en güzel sözler, Ahmet Kaya aşk sözleri, Ahmet Kaya şarkı sözleri, anlamlı Ahmet Kaya şarkı sözleri, şiir gibi şarkı sözleri, hüzünlü şarkı sözleri, unutulmayan Ahmet Kaya Şarkı sözleri;

ahmetkaya1.jpg

Giden bu yolculardan, en çok ben şanssızım. Ne kadar çok yaşadıysam, o kadar çok yalnızım.

 

Bazen bir uçurum kalır, bazen de martıların ardından. Velvele koparan bir leş kalır, bir intihar gibi puşt olunca sevdalar.

 

Dün gece gördüm düşümde, seni özledim anne. Gözlerinden akan bendim. Düştüm göğsüne, söyle canın yandı mı anne..

 

Acılardan arta kalan işte bu bakışlarmış. Buğu diye gözlerimde, gün batımı bulutlarmış…

 

Yüzlerce soğuk namlu üzerime çevrildi, yüzlerce demir tetik aynı anda gerildi.

 

Siz benim neden sustuğumu nereden bileceksiniz!

 

İhanetin zincirini tutan utansın. Dönüp arkasına bakan utansın. Dost diye bağrıma bastığım insanlar, arkamı dönünce vuran utansın.

 

Acımasız olma şimdi bu kadar, dün gibi çekip gitme.

 

Ağladım gözyaşlarım düştü ateşe, yine de bu yangını söndüremedim.

 

Sakin göllerin kuğusuyduk, olmasaydı sonumuz böyle.

 

Dışarıda kar yağıyor, benim içime yağmur…

 

Kokunu verirken vazomda güller, yıkar mı sandın beni bu yalancı ayrılık.

ahmetkaya.jpg

Beni bilimle anla iki gözüm felsefeyle anla ve tarihle yargıla.

 

Parmak uçlarına değen sıcaklık, incinen bir hayatın yarasıdır.

 

Firarilerin uzmanı olmuşum, bütün istasyonlarda afişim durur, beni bir çocuk bile vurur…

 

Kendine iyi bak.. Beni düşünme.. Su akar yatağını bulur..

 

Haykırsam duyamazsın. Çağırsam gelemezsin. Yürekten sevemezsin sen.

 

Varsın böyle geçsin yabancı günler, varsın canımı yaksın yine yalnızlık. Seninle doluyken baktığım dünler, yıkar mı sandın beni bu yalancı ayrılık.

 

Yalnızlığım benim pasaklı kontesim, ne kadar rezil olursak o kadar iyi. 

 

Giderim buralardan, giderim bir akşam üstü… Umurunda olmaz, umurunda olmaz, umurunda olmaz bilirim…

 

Bu dağlara bu yollara, toz eyledi aşk beni. Ben yanarım aşk için, ben yanarım gül için.

 

Ben klasik bir kadere teslim olmak istemiyorum ve öldükten sonra değil, şimdi anlaşılmak istiyorum.

 

Sırtını duvara yaslar, sırtını ağaca yaslar susarsın. Sen artık hiçbir sözü, hiçbir sözü kaldıramazsın.

 

Sanki gökten kar yerine kan yağıyor, kar altında üşümüş bir çocuk ağlıyor. Yaşlı gözleriyle bana bakıyor, akan gözyaşını içesim gelir.

 

Firarilerin uzmanı olmuşum, bütün istasyonlarda afişim durur, beni bir çocuk bile vurur…

 

Bir menekşe kokusunda seni aramak var ya, bu hep böyle böyle gider mi.

 

Sırtını duvara yaslar, sırtını ağaca yaslar susarsın. Sen artık hiçbir sözü, hiçbir sözü kaldıramazsın.

 

Bir ben kaldım, bir ben kaldım, tenhasında gecenin, avutulmamış ben..

ahmetkaya5.jpg

Bana böylesi garip duygular bilmem neye gelir, nereye gider döndüm işte acı yüreğimden beynime sızar, bu gün de ölmedim anne.

 

Sen benim hiçbir şeyimsin.

 

Giderim buralardan, giderim bir akşam üstü… Umurunda olmaz, umurunda olmaz, umurunda olmaz bilirim…

 

Bozar mı sandın acılar?

 

Bu hasretlik kalır gitmez teninde! Eksilmez acılar ezik yüreğimde..

 

Hani benim sevincim nerde?

 

Dostlukmuş.. Ölüme yürümekmiş.. Üstüne titremekmiş.. Vefaymış! Aşk dediğin, zavallı bir kapıyı duvara çarpıp çıkıncaya kadarmış!

 

Hey gönül gene bu gece, kederim geceden yüce. Gel susalım beraberce, böyleymiş kara yazımız.

 

Yanımdasın susuyorsun. Susuyor konuşmuyorsun. Bakıyor görmüyorsun. Dokunsan donacağım. İçimde intihar korkusu var. Bir gülsen ağlayacağım, bir gülsen kendimi bulacağım.

 

Geçip karşımda dursan. Hem bağırsan hem de kızsan. Beni kaleş/kaleşnikof ile vursan. Yine senin derdindeyim.

 

Bırak ay gitsin, sen kal bu gece…

 

Dibine vurmuş gecelerden geldim. Yalanım yok. Bir cebimde küfür, bir cebimde çocuklara şekerle yaşadım. Hepinizin gurbetindeyim şimdi…

 

Parmak uçlarına değen sıcaklık, incinen bir hayatın yarasıdır.

 

Şimdi saat yokluğunun belası, sensiz gelen sabaha günaydın..

 

Varsın böyle geçsin yabancı günler, varsın canımı yaksın yine yalnızlık. Seninle doluyken baktığım dünler, yıkar mı sandın beni bu yalancı ayrılık.

 

Sonbahar damlardı damlarımıza, biz seninle sararırdık. Aydınlansın diye şu kirli yüzler, biz durmadan şavaşırdık.

ahmetkaya4.jpg

Ah ne fayda ah ne fayda… Kefen beyaz ah ne fayda…

 

Tutsam şu karanlığı tutsam da yırtsam.

 

Giden bu yolculardan, en çok ben şanssızım. Ne kadar çok yaşadıysam, o kadar çok yalnızım.

 

Ben derdimi kimseye söyleyemedim.

 

Sensiz geçmiyor bu günler biliyor musun. Yüreğine beni, beni soruyor musun? Öyle yalnız, yalnız kaldım biliyor musun, türküler söyledim sana duyuyor musun?

 

İki damla gözyaşımla satıldım pazarlarda, kırdılar yüreğimi kırdılar azarlarla, sürgünlere yolladılar sabah dörtte yağmurlarla; ben yandım, siz yanmayın ALLAH aşkına…

 

Sanki gökten kar yerine kan yağıyor, kar altında üşümüş bir çocuk ağlıyor. Yaşlı gözleriyle bana bakıyor, akan gözyaşını içesim gelir.

 

Sensiz geçmiyor bu günler biliyor musun…

 

Dibine vurmuş gecelerden geldim, yalanım yok. Bir cebimde küfür, bir cebimde çocuklara şekerle yaşadım. Hepinizin gurbetindeyim şimdi.

 

Dedim ya, hiç yoktan susturuldu şarkımız…

 

Dostum dostum güzel dostum. Bu ne beter çizgidir bu. Bu ne çıldırtan denge. Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe.

 

Hesabım kalsın mahşere, elimi yıkar giderim…

 

Kırmızı rujlu sokakların, aşağılık pazarlıkların, adı anılmayacak benle. Bir çiçeğim halk ormanında fışkırdım, başkaldırıyorum.

 

Gözüm yaşarıyor yüreğim yanıyor, olmasaydı sonumuz böyle…

 

Saçlarına yıldız düşmüş koparma anne ağlama…

 

Ceketimi yağmurlara astığımdan beri, tehlikeli şiirler yazar dünyaya sataşırım.

 

Birazdan kudurur deniz..

ahmet kaya söz


En Etkili Ahmet Kaya Sözleri

Artık sigarayı günde üç pakete çıkardım. Olsun gözüm olsun. Ne olacaksa olsun!

 

Sana boncuktan kuş yaptım konacak pencerene.

 

Söyle sen neredesin, ben nerede….

 

Bir kenar mahalleliyim mecburen uzaktan severim…

 

Kısa çöp uzun çöpten hakkını alır elbette..

 

Söyle yağmur söyle. Değmeden yüreğime. Söyle gökyüzüne. O nerede…

 

Şimdi bütün iyi niyetlerimi, bir bir yargılayıp asıyorum…

 

Haykırsam duyamazsın. Çağırsam gelemezsin. Yürekten sevemezsin sen.

 

Depremler oluyor beynimde..

 

Söyle ay doğmadan, düşmesin yaş gözüme..

 

Bizi zaman yenecek ve anılar kalacak.

 

Bir ben kaldım, bir ben kaldım, tenhasında gecenin, avutulmamış ben..

 

Ben giderim geri gelmem, benden sonra kalan kalır.

 

Suçu saz çalmakmış, öğrendiğim kadar..

 

Bizi hasret saracak..

 

Sensiz isyan ettim her an dünyam kahır, dünyam zindan yine başım duman duman olmadan gel.

 

Beni bilimle anla iki gözüm felsefeyle anla ve tarihle yargıla.

 

Şimdi gözlerime ağlamayı öğrettin, ki bu yaşlar utangaç boynunun kolyesi olsun…

ahmetkaya6.jpg

Dışarıda kar yağıyor, benim içime yağmur…

 

Yüzlerce soğuk namlu üzerime çevrildi, yüzlerce demir tetik aynı anda gerildi.

 

Ağladım gözyaşlarım düştü ateşe, yine de bu yangını söndüremedim.

 

Hey gönül gene bu gece, kederim geceden yüce. Gel susalım beraberce, böyleymiş kara yazımız.

 

Yanımdasın susuyorsun. Susuyor konuşmuyorsun. Bakıyor görmüyorsun. Dokunsan donacağım. İçimde intihar korkusu var. Bir gülsen ağlayacağım, bir gülsen kendimi bulacağım.

 

Bazen bir uçurum kalır, bazen de martıların ardından. Velvele koparan bir leş kalır, bir intihar gibi puşt olunca sevdalar.

 

Bu hasretlik kalır gitmez teninde! Eksilmez acılar ezik yüreğimde..

 

Dostlukmuş.. Ölüme yürümekmiş.. Üstüne titremekmiş.. Vefaymış! Aşk dediğin, zavallı bir kapıyı duvara çarpıp çıkıncaya kadarmış!

 

Ben klasik bir kadere teslim olmak istemiyorum ve öldükten sonra değil, şimdi anlaşılmak istiyorum.

 

Bu dağlara bu yollara, toz eyledi aşk beni. Ben yanarım aşk için, ben yanarım gül için.

 

İhanetin zincirini tutan utansın. Dönüp arkasına bakan utansın. Dost diye bağrıma bastığım insanlar, arkamı dönünce vuran utansın.

 

Ben hep uçurum kıyılarında dolaşmayı, hep rüzgara karşı koşmayı, uğultulu bir hayatın sesini ve öfkesini ciğerlerimde hissetmeyi, aşkı, devrimleri, başkaldırmayı, muhalif olmayı cesareti sevdim ve böyle yaşadım.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
11
23
12
3
8
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.