Emrullah İşler Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Emrullah İşler, 1960 yılında Kızılcahamam'ın Kuşçuören köyünde doğmuştur. Emrullah İşler hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Emrullah İşler Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Emrullah İşler, 7 Ocak 1960 tarihinde Ankara'nın Kızılcahamam ilçesi Kuşcuören köyünde, Abdullah ve Zeliha İşler çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde eğitim gördü. Evli ve 3 çocuk babası olan İşler, çok iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir. AKP Ankara Milletvekilliği, Başbakan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Emrullah İşler Kimdir?

İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladıktan sonra 1985 yılında Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü'nde Tefsir Anabilim Dalında yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Daha sonra, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Tefsir alanında yardımcı doçent olarak çalıştı ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarını taşıdı. Aynı zamanda, Kazakistan ve Suudi Arabistan'da misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006 ile 2011 yılları arasında Başbakan Başmüşaviri olarak çalıştı ve Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü.

Siyasi Hayatı

Emrullah İşler Kimdir?

Emrullah İşler, 2011 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tarafından Ankara milletvekili olarak seçildi. Milletvekilliği döneminde İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

2013 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 61. Türkiye hükumetine Başbakan Yardımcısı olarak atandı ve bu görevine 2014 yılına kadar devam etti. Aynı dönemde Dışişleri komisyon üyesi olarak görev yapmasının yanı sıra İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

2014 yılında Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu başkanı seçildi. 2015 yılında tekrar Ankara milletvekili olarak seçildi ve 2018 yılında Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu başkanı olarak tekrar seçildi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.