Embolizm Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Embolizm Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi
10.05.201613:02

Embolizmin ne olduğu hakkında bilgi verdiğimiz haberimizde embolizm belirtilerinin ve tiplerinin neler olduğunu da öğrenebilirsiniz. Embolizm nasıl tedavi edilmektedir? İşte, cevaplar...

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 12:45

Kan dolaşımında taşınan bir madde parçası olan emboli ile bir arterin tıkanması durumu olan embolizmin, belirtileri nelerdir? Embolizm tipleri ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye haberimizde ulaşabilirsiniz.

embolizm


Embolizm Nedir?

Emboli ile bir arterin tıkanmasıdır. Emboli farklı maddelerden oluşabilir fakat genellikle kan pıhtısından oluşur. Embolizm oluşturabilecek diğer maddeler şunlar olabilir:

  • Hava kabarcığı ya da diğer bir gaz
  • Bir doku ya da tümör parçası
  • Herhangi bir bakteri
  • Kemik iliği
  • Kolesterol ya da yağ öbeği
  • Nadir olarak, doğum sırasında annenin dolaşım sistemine zorla karışan amniyon sıvısı

emboli.jpg


Embolizm Tipleri Nelerdir?​

En sık görülen emboli tipi, dolaşımın bir yerinde daha büyük bir pıhtıdan kopan bir kan pıhtısıdır. Pulmoner embolizm, kan pıhtısı nedeniyle oluşabilen bir bozukluk olarak karşımıza çıkar. Genellikle derin ven trombozundan kopan bir parçanın akciğeri besleyen bir arteri tıkamak için kalp üzerinden taşınması sonucunda meydana gelir ve ani ölüme sebep olabilirKan pıhtıları, bir kalp krizi sonrasında kalp içinde ya da kalbin üst odacıklarında oluşabilir ve ardından beyne gidebilir. Bu sebeple, inmenin önemli bir nedeni olan serebral embolizm ile sonuçlanabilir. Bir arterin hava kabarcığı ile tıkanması olan hava embolizmi sık görülmez. Bir damarın yağ globülleri ile tıkanması olan yağ embolizmi, bir uzvun büyük bir kırığının muhtemel komplikasyonudur; kırılan kemik iliğinden yağ ortaya çıkması durumunda görülür. Amniyon sıvısı embolizmi, doğum sırasında ya da hemen sonrasında oluşur. Doğumdaki bu nadir görülen komplikasyon genellikle ölümcüldür.

akciger-embolisi.jpg


Embolizmin Belirtileri Nelerdir?

Embolinin yerine bağlı olarak değişir. Pulmoner embolizm, göğüs ağrılarına yol açabilir ve nefessiz kalmaya sebep olabilir. Emboli beyinde yerleşirse, inme oluşabilir ve konuşma, görme ya da hareketler etkilenebilirBir embolizm, ayağa giden bir arteri tıkarsa, ağrılı bir hal alan uzvun rengi solar. Tedavi edilmezse gangren gelişebilir. Yağ embolizminin ciddi vakalarında kalp atım ve solunum hızları dramatik olarak yükselir ve huzursuzluk, konfüzyon ve sersemlik görülebilir.

embolizm-belirtileri.jpg


Embolizm Tedavisi Nasıldır?

Şiddetli bir embolizm, kişinin sistemlerinin çökmesine neden oluyorsa solunum ve dolaşımın devam ettirilmesi için hayat kurtarıcı önlemlere başlanmalıdır. Tıkanmanın cerrahi yolla çıkarılması olan embolektomi mümkündür. Eğer emboli bir kan pıhtısından oluşuyorsa ve cerrahi mümkün değilse trombolitik (kan pıhtılarını çözen) ilaçlar ve antikoagülan (pıhtı oluşumunu engelleyen) ilaçlar verilebilir.

embolizm-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Küresel Isınmanın Yıkıcı Etkisini Gösteren 8 Korkunç Fotoğraf!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
6
4
7
4
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.