El Sembolünün Anlamı

El Sembolünün Anlamı
25.05.201516:02

Her yerde karşımıza çıkan el sembolünün ifade ettiği anlamlara baktığımızda çok derin konulara değindiğini görürüz. Bu yazıda el sembolünü inceleyeceğiz.

Haber güncelleme tarihi 14.03.2019 11:27

El sembolü iş yerlerine ve evlere uğur getirmek amaçlı asılır. El bir iletişim, bir ifade aracıdır aslında. Birini çağırırken elimizle işaret ederiz, biriyle vedalaşırken el sallarız vb. El dua etmek için de kullanılan bir araçtır ve aynı zamanda Tanrı'nın kutsamasını ifade eder. Adam Smith'in "görünmez el"i gibi Tanrı'nın korumasını ve ilahi gücü ifade eder. El sembolünün tek bir anlamı olmadığı gibi çeşitli dinlerde farklı farklı anlamlara bürünür. Otoriteyi ve gücü temsil eden el sembolünün her inanışta farklı olan anlamlarına bakalım.


Hristiyanlık'ta El Sembolü

El, Hristiyanlık'ta Baba olan Tanrı'nın gücünü temsil eder. Hristiyan Sanatı'nda kimi zaman Kutsal Ruh'un güvercinini salar, kimi zaman İsa Tanrı'nın sağ elidir. baş parmak Baba'yı, işaret parmağı Kutsal Ruh'u, orta parmak İsa'yı temsil ederken diğer parmaklar ise İsa'nın ikili doğasını temsil eder.

hristiyanlikta-el-sembolu.jpg


İslam'da El Sembolü

İslam'da tapınmayı ve kutsamayı temsil eden el, Allah'ın takdirini ve Fatima'nın elini temsil eder. Baş parmak Peygamberi temsil ederken diğer parmaklar onun yoldaşlarıdır: Fatma Ana, onun eşi Ali ve çocukları Hasan ile Hüseyin.

Beş parmak İslam'ın beş şartını gösterir. El sembolü Mevlevi dansında da karşımıza çıkar. Avuç içi yukarı dönükse Allah'tan alınan gücü, avuç içi aşağı dönükse bunu insanlara aktarmasını temsil eder.

islamda-el-sembolu-001.jpg


Budizm'de El Sembolü

Budizm'de Buda'nın eli korumayı temsil eder. Kalbin önünde olduğunda bilgelik ve yöntemin birliğini gösteren elin içinde göz sembolü varsa bilgeliğin şefkatini ve kör olmayışı, ayırt edişi gösterir.

budizmde-el-sembolu.jpg


Mısır'da El Sembolü

Hareketi temsil eden el, etki alışverişini ifade eder. Ra'nın gücünü ve hakimiyetini gösterir.

misirda-el-sembolu.Jpeg


Masonlukta El Sembolü

Masonlukta kardeşliği temsil eden el sembolü mühürlerde karşımıza çıkar ve üyelerin birbirlerini tanıdıklarını gösterir.

El sembolünde parmakların kapalı olması Rönesans sembolizminde birliği temsil eder. Çin sembolizminde ise el iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. Tokalaşan eller sadakati gösterirken, gizlenen el saygıyı gösterir.

masonlukta-el-sembolu.jpg

Önerilen İçerik; Falda En Çok Çıkan Semboller ve Anlamları

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
220
110
23
15
18
182
169
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.