Dünyanın Ekonomisi En Güçlü 10 Ülkesi

Dünyanın Ekonomisi En Güçlü 10 Ülkesi
24.11.201809:30

Dünyanın en güçlü ülkeleri belirlenirken iki şeye çok fazla önem verilir. Bunlardan bir tanesi askeri gücü bir diğeri ise ekonomik gücü. Ekonomik gücü iyi olan ülkeler, aynı zamanda dünyada söz sahibi ülkelerdir. Peki, dünyada ekonomisi güçlü ülkeler hang

Haber güncelleme tarihi 07.08.2022 09:47

Ekonomisi güçlü ülkeler, tarihten bu yana dünya üzerinde her zaman söz sahibi olan ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise, parayı kontrol eden gücü de kontrol etmektedir. Eğer ki, bir ülke güçlü bir ekonomiye sahipse alınacak kararlar ekonomisi güçlü olan ülkenin faydasına göre alınabilmektedir. Peki, dünya üzerinde ekonomisi güçlü olan ülkeler hangileridir?

İşte, herkesin merak ettiği dünyada söz sahibi olan ekonomisi güçlü ülkeler…

1. ABD

ekonomisi güçlü ülkeler

ABD, 1871 yılından itibaren günümüze kadar dünyanın en büyük ekonomisi olma konumunu korumaktadır. ABD ekonomisinin büyüklüğü, 2017 yılında 19.39 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşmiş ve 2018 yılında ise 20.41 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. ABD, ekonomik bir süper güç olarak kabul edilmekte ve bunun nedeni gelişmiş altyapısı, teknolojisi ve doğal kaynaklarının bolluğu olarak gösterilmektedir, ayrıca ekonomisi küresel ekonominin yaklaşık dörtte birini oluşturmaktadır.


2. Çin Halk Cumhuriyeti

ekonomisi güçlü ülkeler

Çin, son on yılda kapalı ekonomisinin önündeki engelleri aşarak dünyanın bir üretim ve ihracat merkezi haline gelmiştir. Çin'in önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek ABD ekonomisini geçerek birinci sıraya yerleşeceği tahmin edilmektedir. ülkenin 2018 yılındaki ekonomik büyüklüğünün ise 12.01 trilyon dolar civarında olması beklenmektedir.


3. Japonya

ekonomisi güçlü ülkeler

Japonya, 2017 yılında 4.87 trilyon dolarlık ekonomisi ile dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmuştur. Ekonominin 2018 de ise 5 trilyon dolarlık seviyeyi geçmesi tahmin edilmektedir. Ayrıca 2020 yılında ülkede yapılacak olimpiyatların da ekonominin gelişimine büyük bir katkı sağlayacağı belirtilmektedir.


4. Almanya

ekonomisi güçlü ülkeler

Almanya sadece Avrupa'nın en büyük ekonomisi değil, aynı zamanda en güçlü olanıdır. Küresel ölçekte, 3,68 trilyon dolar seviyesindeki ekonomisi bakımından dördüncü en büyük ekonomidir. Almanya'nın ekonomisi 2016 yılında % 1,9 ve 2017 yılında ise % 2,5 oranlarında büyümüştür.


5. İngiltere

ekonomisi güçlü ülkeler

İngiltere, 2,62 trilyon dolar ile dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahiptir. İngiltere ekonomisi esas olarak üretim sektörünün % 75'inden fazlasına katkıda bulunan hizmetler sektörü tarafından yönlendirilmektedir, bunu ikinci sıradaki tarım sektörü izlemektedir. Tarım sayesinde ülke gıda ihtiyaçlarının % 60'ını kendisi karşılamaktadır.


6. Hindistan

ekonomisi güçlü ülkeler

Hindistan, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahiptir ve 2.61 trilyon dolarlık ekonomisi ile altıncı sıraya yerleşmiştir. Hindistan'ın, IMF raporuna göre 2019 yılına kadar İngiltere’yi geride bırakarak beşinci sıraya yükseleceği tahmin ediliyor. Ülkenin ekonomisi 2017 yılında % 6,7 ve 2018 yılında ise % 7,3 (tahmini) büyümektedir. Bu oran her yıl artmaktadır.


7. Fransa

ekonomisi güçlü ülkeler
 

Dünyanın en çok turist gelen ülkesi olan Fransa, Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisidir. Ayrıca 2,5 milyar trilyon dolar ile de dünyanın yedinci büyük ekonomisine sahiptir. Fransa, ABD'nin ardından dünyanın altıncı en büyük tarım üreticisi ve en büyük ikinci tarım ihracatçısıdır.


8. Brezilya

ekonomisi güçlü ülkeler

Brezilya, Latin Amerika'nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. 2,05 trilyon dolar büyüklük ile dünyanın en büyük sekizinci ekonomisini elinde tutmaktadır.


9. İtalya

ekonomisi güçlü ülkeler

1,93 trilyon dolar ile İtalya dünyanın dokuzuncu büyük ekonomisi konumundadır. Ekonomisinin 2023 yılına kadar 2.5 trilyon dolara yükselmesi beklenmektedir.


10. Kanada

ekonomisi güçlü ülkeler

Kanada, 2015 yılında Rusya'dan 10'unculuğu aldıktan sonra sıralamasını bu güne kadar korumuştur. 2017 yılının verilerine göre 1,65 trilyon dolarlık ekonomiye sahiptir.


Önerilen İçerik: Türkiye Ekonomisine Genel Bakış

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
53
40
6
3
5
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.