Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1943 yılında Kahire’de doğdu.
Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Eğitim ve Çalışma Hayatı

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başlayan İhsanoğlu,  Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırmalar yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra 1974 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladı. İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1984′te profesör oldu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde de bulundu.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Ödülleri

UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 2008 yılındada Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına, 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanına, Malezya’da en üst sivil unvan olan Tansri unvanına layık bulundu. 2010 yılında ise “İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları” nedeniyle Pakistan’da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını almıştır.

Ekmeleddin İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ekmeleddin İhsanoğlu, 25. ve 26. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi  İstanbul Milletvekili olarak meclise girmiştir. 

 

NeOldu.com / Özel Haber

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.