Efsaneleşen Bilgisayar Oyunları

Günümüzde eğlence sanal ortamlarda gerçekleştirdiğimiz faaliyetler haline gelmiştir. Hele de saklambaçlı, ebelemeli günleri hatırladığımızda...
Efsaneleşen Bilgisayar Oyunları

İnternette hep karşılaşırız 90’larda çocuk olmak tarzında paylaşılara. Çünkü 90’lar ve öncesinde eğlenceleri üzüntüler hepsi gerçek hayatta yaşadığımız ortak olduğumuz duygulardı. Teknolojini gelişmesi ve yaşadığımız duyguları içine hapsetmesiyle ortaya çıkan dijital dünya, yeni nesli sanal ortam  ve ruhsal problemleri ile başbaşa bırakmıştır. Fakat tüm bu eleştirilere rağmen sohbet arasında konuşulurken bazı oyunların adı geçince çoğu zaman ‘o oyun efsaneydi’ deriz. Peki efsane olan oyunlar hangileri?


Knight Online

İlk çıktığı dönemden itibaren uzun yıllar boyunca oynanan ve taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Knight Online, ilk çıktığından itibaren neredeyse 15 yıl geçti. Birçok çocuk ve genç hayatının en önemli zamanlarını bu oyunun başında geçirdi. Yaşlar değişti, kişiler değişti ama Knight Online hiç değişmedi. Çok uzun yıllar boyunca ülkemiz başta olmak üzere dünya üzerinde en çok oynana oyunların başında geldi.

efsaneleşen oyunlar knight online


Warcraft 3

Kendi alanında en iyi oyunlardan bir tanesi olan Warcraft 3, bir dönem dünya üzerinde en iyi oyunların sahibi olan Blizzard tarafından piyasa sürüldü. Oldukça uzun yıllar beklenilen bu oyun, internetin ülkemizde yaygın olmaya başladığı yeni dönemlere denk geldi ve ilk çıktığı andan itibaren birçok kişi tarafından deli gibi oynandı. Efsaneleşen oyunlar arasında yer alan Warcraft 3, hala daha ülkemizde müdavimleri tarafından oynanmaktadır.

efsaneleşen oyunlar warcraft 3


Championship Manager 2001-2002 ve 2003-2004

Günümüzde Football Manager olarak oynanan ve bir oyunda çok yaşam tarzı olarak görülen Manager oyununun en popüleri ve efsane olanı Championship Manager 01-02’dir. Futbol ile ilgilenen ya da ilgilenmeye kim varsa, bir alanda başarı elde etme duyusu yüzünden bu oyuna çok büyük ilgi göstermiştir. Birçok kişiye futbolu sevdiren bu oyun, yeni dönemde futbolcu keşfetmede ve tanıma da birçok kişiye yol gösterip bilgi vermiştir. Döneminde efsane olan Championship Manager 01-02 günümüzde Football Manager’in de temellerini de atmıştır.

efsaneleşen oyunlar championship manager


Max Payne

Çizgi karakterle tanıdığımız Max Payne, oyun olarak birçok kişi tarafından merakla beklenen oyunlar arasındaydı. İlk çıktığı zamanda beklenen etkiyi yaratamasa da sonrasında neredeyse her evde ve internet kafede oynanmaya başladı. Efsaneleşen oyunlar arasında yer alan Max Payne’nin sonraki yıllarda hem filmi hem de yeni oyunu piyasaya çıktı.

efsaneleşen oyunlar max payne


HalfLife

Valve Software tarafından geliştirilen oyun ilk kez 1998 yılında bilgisayarlar 2001 yılında ise PlayStation’lar için piyasaya sürülmüştür. Oyun çıktığı ilk zamanlarda elliyi aşkın ‘yılın en iyi oyunu’ ödülünü amıştır. Aynı zamanda orijinal kopyaları sahteleri geçen ilk bilgisayar oyunudur. Orijinal kopyalar 14 milyon satış rakamını bulmuştur. Hem tek hem de çok oyuncularla oynanabilen Half Life, çıktığı günden bu güne efsane oyunlar listesinde en başta kalmıştır. 

halflife-001.jpg


Fifa 98: Road to World Cup

Fifa serileri 1993 yılından bu yana EA Sports tarafından çıkarılan bilgisayar oyunlarından birisidir. Müzikleriyle de akıllarda kalan Fifa oyun serisi günümüzde hala yeni versiyonarıyla oynanıyor. 

fifa.jpg


Red Alert

Strateji oyunlarının mihenk taşlarından biri olan Red Alert, 1996 yılında piyasaya çıkmıştır. Hem tek hem de çok oyuncu ile oynanabilen oyunda, asker üretip orduyu kontrol etmek gibi görevleriniz var ve aynı zamanda saldırılara karşı kendinizi korumak ve iyi saldırılar yapmak oyunun en önemli özellikerinden birisi.

red-alert.jpg


Duke Nukem: Manhattan Project

2002 yılında 3d Realms tarafından piyasaya sürülen oyun belkide Duke Nukem serisinin en çok beğenilen oyunlarından birisidir. 

duke-nukem.jpg


Grand Theft Auto

GTA serilerinin hemen hemen hepsi oynayanlar tarafından büyük beğeniler toplamıştır. Müzikleriyle, grafikleri ve hikayesiyle oynayanların sevdiği oyun seri GTA, ilk kez 1997 yılında piyasaya sürüldü. En son piyasaya çıkan GTA V, hasılat rekoru kırdı.

gta.jpg


Counter Strike

Counter Strike 1999 yılında piyasaya çıktı. İlk çıktığı zamanlar Half-Life'ın eklentisiydi fakat daha sonra Valve Corparation isim haklarını satın alarak oyunu geliştirmeye başladılar. Özellikle internet cafelerin hızla yayıldığı döneme denk gelen Counter Strike'ı  hemen hemen çoğu bilgisayar kullanıcısı bilir. 

couter-strike.jpg


Need for Speed

1995 yılında ilk kez bilgisayarlar için piyasaya sunulan Need For Speed, Electronic Arts tarafından yayınlandı. Araba yarış oyunu olan Need for Speed'in Rivals serisi her ne kadar beğenilmese de, Need for Speed: No Limits Android ve iOS için indirilebilir durumda. 

need-for-speed.jpg

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.