Peygamber Efendimiz’in ‘Sağlıklı Hayat’ Tavsiyeleri

Sağlıklı hayat sağlıklı beslenmeden gelir. Sağlığımızı yok saydığımız, hastaneleri doldurduğumuz bu zamanda gelin Efendimiz, Hz. Muhammed’in (SAV), sağlıkla ilgili tavsiyelerini dinleyelim.
Peygamber Efendimiz’in ‘Sağlıklı Hayat’ Tavsiyeleri

Hz. Muhammed (Sav), gelecekte ki sağlık sorunlarını gözeterek İnsanlığa sağlıkla ilgili önemli tavsiyelerde bulunmuştur. Bu tavsiyeye uyanlar, sünnet-i seniyyeye göre yaşamış oluyorlar. Böylece sağlık sorunu yaşamıyorlar.

Yiyecekleri Nasıl Tüketmeliyiz?

 Buz dolaplarımız Peygamberimizin (SAV) bu yöndeki uygulamasını ve tavsiyesini yerine getirmememize neden oluyor. Haftalık ve aylık yemekler yiyoruz. Bedelini de sağlığımızla ödüyoruz.

yemek

Efendimiz’in hadislerinden yola çıkarak yemek yerken nelere dikkat etmeliyiz;

  • Daima taze yemeklerden yiyiniz
  • Çok sıcak ve çok soğuk yemeyiniz
  • Çok çiğneyiniz, yavaş yiyiniz...
  • Yemekten daima iştahlı (tam doymadan) olarak kalkınız, çok yemeyiniz...
  •  Kırık ve çatlak kaselerden yemek yemeyiniz, su da içmeyiniz...
  • Yorulduğunuz zaman tatlı yiyiniz. Çünkü tatlı enerji takviyesinde bulunur.

çörek otu

Çörek Otu ve Her Derde Deva

Efendimiz, Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde fayda olduğunu asırlar önce söylemiştir. Günümüzde çörek otunun kanserle mücadelenin en önemli ilacı olduğunu biliyoruz ve daha bilmediğimiz bir sürü faydasının olduğunu düşünmek lazım. O zaman,” çörek otu her derdimize devadır” diyebiliriz.

 

hurma

Üzüm, Hurma, Zeytin ve Sirkenin Sırrı

Kuran-ı Kerimde bunlardan bahsediliyor olması dikkat çekici değil mi? Öyle ise, hem yiyelim ve hem de şükür ile gereğini eda edelim.

 Üzüm, hurma ve zeytin Allaha şükretmek için size afiyet ve kuvvet verir,  Sirke ise sofralarımızdaki bereketin sebebidir.

Oruç Tutun

Haftada iki gün (pazartesi, perşembe), ayda üç gün (her Arabî ayın 13. 14. 15. günlerinde) Oruç tutunuz; vücudunuz dinlensin.

Yemeklerde daima neşeli olunuz. Aile efradıyla birlikte yiyiniz. Misafir bulundurunuz. Yalnız yemek yemeyiniz… Şeytanları yemeğinize ortak etmeyiniz... Besmelesiz başlamayınız... Hamd ve şükürsüz sofradan kalkmayınız...

Sağlık Temizlikle gelir

 Efendimiz sağlıklı bir yaşamın temizlikle bağlantılı olduğunu bir çok hadisi şerifinde belirtmiştir. Efendimiz bir hadisi şerifinde, Yemeğe oturmadan evvel ve yemek yedikten sonra ellerinizi yıkayınız demiştir.

NeOldu.com / SAĞLIK

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.