Ebabil Kuşu Hikayesi ve Özellikleri Nedir?

Ebabil Kuşu Hikayesi ve Özellikleri Nedir?
11.06.201518:04

Mübarek olarak bilinen Ebabil kuşlarının mucizesi ve hikayesi nedir, özellikleri nelerdir? Bu içeriğimizde Ebabil kuşları hakkında bilgileri derledik...

Haber güncelleme tarihi 12.11.2021 10:03

Ebabil Kuşu Hakkında Bilgi

Ebabil Kuşu, diğer canlılara göre oldukça farklı özelliklere sahip dolayısıyla araştırmalara da sıklıkla konu olan ilginç bir canlıdır. Ebabil Kuşu tüm ömrünü uçarak geçiriyor yalnızca üremek için yere inen bu inanılmaz canlı, genellikle kırlangıçlara benzerliğiyle de konuşulmaktadır.

Bu içeriğimizde sizler için Ebabil kuşunun hikayesi ve özellikleri;

Ebabil Kuşu

Ebabil Kuşu

Ebabil, gökyüzünde siyah renge bürünmektedir fakat ana rengi açık kahverengidir. Uçarken kanatlarını asla kapatmayan Ebabil Kuşları çok hızlı hareket etmeleriyle tanınmaktadırlar. Tüm canlılardan kaçmaya çalışan hızlı ve çevik bu canlıyı yerde yürürken görmeniz mümkün değildir. Bu canlı türünün yaklaşık 20-25 yıl yaşadığı söylenmektedir. Ebabil kuşlarının yuvaları genellikle uç noktalarda barınmaktadır. Uyumak için de yeryüzüne inmeyen ebabil kuşları uyku ihtiyacını da gökyüzünde gerçekleştiriyor.

Ebabil Kuşu

Beslenme ihtiyaçlarında yavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancak bu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir. Beslenme ihtiyaçlarında yavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancak bu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir. Ebabil kuşları sahip olduğu özellikler nedeniyle insanları şaşırtıyor. Kuran- Kerimde de geçiyor Ebabil Kuşunun adı. Bu hikmetli bir kuştur.

Ebabil Kuşunun Hikâyesi

Ebabil Kuşu

Kuran-Kerim’de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır. Ebabil kuşları Kuran-ı Kerimde geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi’nde yer almaktadır.

Ebabil Kuşunun Özellikleri

Ebabil Kuşu

  • Sağangiller familyasından 16- 17 cm boyunda, kentler ve açık alanlarda yaşayan bu kuşlar genellikle kırlangıçla karıştırılıyor.
  • Kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavislidir.
  • Çok ilginçtir, gece ve gündüz havada kalır, uçarken uyurlar. Yalnızca üreme dönemlerinde kayalıklarda ve binalardaki yuvalarda uyuyorlar.
  • Ayakları üzerinde diğer kuşlar gibi dik bir şekilde durmazlar.
  • Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar. Beslenmek için çok nadir olarak yerde görmeniz mümkün olabilir. Çok çevik olan Ebabil kuşları insanları şaşırtıyor.
  • Bu tür yaklaşık 20 -25 yıl yaşadığı söylenilmektedir. Yaz aylarında çok yükseğe uçarlar.
  • Uyumak için yeryüzüne inmezler, gökyüzünde uyurlar.
  • Kanatlarını asla kapatmazlar.
Benzer İçerik Önerileri
Dünyanın En Yırtıcı KuşlarıKuşlar İçin Yapılması Gerekenler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3058
917
3164
727
721
710
712
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.