E-ticarette Yurtdışı Pazarlara İlgi Büyümeye Devam Ediyor

E-ticarette Yurtdışı Pazarlara İlgi Büyümeye Devam Ediyor
18.07.201915:39

Son dönemlerde ekonomide yaşanan gelişmeler, dijitalleşmeye yönelik atılan adımlar, yurt dışına ürün gönderme ve ödeme alma işlemlerine yönelik sunulan gelişmiş çözümler ile birlikte işletmeler de rotalarını yurt dışına çevirmiş durumda.

Haber güncelleme tarihi 19.07.2019 16:03

Sınır ötesi eticaret ile ürün ve hizmetlerini farklı ülkelerdeki potansiyel müşterilerine ulaştırma ve döviz bazında kazanç elde etme arayışında olan pek çok işletme, globalleşmeye yönelik bazı adımlar atıyor. Ancak yurt dışına pazarlama ve satış yaparak döviz geliri elde etmek, iyi planlandığında sonuç getiren, sabır ve bilgi birikimi isteyen bir süreç.

Protranslate Çeviri Hizmetleri Genel Müdürü Kerem Kalkancı, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin globalleşmeye ilişkin bakış açılarıyla ilgili olarak, “Türkiye’de, web sitelerine İngilizce ile birlikte birkaç dil seçeneği daha eklendiğinde globalleşme sürecinin tamamlandığını düşünen ve yurt dışı satışlarında artış bekleyen birçok işletme, globalleşme girişimlerinde hedefledikleri başarılara ulaşma konusunda hayal kırıklığı yaşıyor. Globalleşme, lokalizasyon sürecinin de içinde olduğu uçtan uca bir süreç. Biz de yurt dışına açılma sürecini başarıyla yönetmiş, global ölçekte hizmet veren bir firma olarak, sahip olduğumuz deneyimler doğrultusunda, lokalizasyon aşamasından sonra nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda müşterilerimizi bilgilendirmek, hedefledikleri ülkelere yönelik dijital pazarlama faaliyetlerine katkı sağlamak, ülke bazlı kullanabilecekleri ödeme altyapıları ve lojistik ile ilgili önerilerde bulunmak adına elimizden geleni yapmaktayız.” dedi.

Yurt dışına ürün pazarlamayı ve satmayı hedefleyen eticaret girişimlerine önerilerde bulunan Kalkancı, bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde özetliyor:

1. Satılacak ürünlerin hedef ülkelerin ithalat yasaklarına ve kültürel dinamiklerine uygun şekilde belirlenmesi

Ürünlerinizin satışının yasak olduğu bir ülkeyi hedeflememek için ülkelerin ithalat yasağı ve ambargo regulasyonlarını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Örneğin, web sitesi üzerinden farklı ülkelere sporcu takviye besinleri, diyet ürünleri, vitamin ve mineral takviyeleri gibi ürünler satan bir firmaysanız, ürünün içeriğindeki maddelere bağlı olarak Çin, Rusya, Avustralya gibi ülkelere satışının yasak olduğunu bilmelisiniz. Ya da Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine satacağınız ürünleri belirlerken bazı kıyafetlerin bu bölgede tercih edilmeyeceğini göz önünde bulundurmalısınız.

2. Halihazırda satılacak ürünlerle ilgili internette arama yapmakta olan potansiyel müşterilerin hedeflenmesi

Hedef ülkelerde, ürünlerinizle ilgili halihazırda aramalar yapan potansiyel müşterilerinize ulaşarak, satışa dönüşümü hızlandırabilirsiniz. Bu noktada, arama sonuçlarında yer alabilmek için dijital pazarlama konusunda uzman tercümanlar tarafından anahtar kelime çalışması yapılması ve web sitenizin, Yandex, Baidu, Google gibi arama motorları ile uyumlu şekilde tercüme edilmesi gerekir.

3. Hedef ülkedeki potansiyel müşterilerin satınalma davranışlarının incelenmesi, ürünlerin lojistiğinin planlanması, en çok tercih edilen ödeme altyapılarının araştırılması, ana dilde hitap ederek müşteri memnuniyetinin sağlanması ve tekrar eden müşterilerlerin yaratılması

Hedef ülkelerin satınalma davranışlarını detaylı bir şekilde araştırarak belirleyeceğiniz ödeme yöntemleri, lojistik seçenekleri, sitenize entegre edebileceğiniz canlı destek ve chatbot sistemlerinin yanı sıra, web sitenizdeki ürün içeriklerini ve diğer tüm açıklamaları ana dilde görüntüleyebilme imkanı da sunarak, müşterilerinize kilometrelerce öteden, kendi ülkelerinde sürekli alışveriş yaptıkları bir online mağazadan alışveriş yapıyormuşçasına bir satın alma deneyimi yaşatmanız mümkün.

Bu konularda doğru kararlar alarak ve doğru stratejiler uygulayarak globalleşme yolunda adımlarını sağlam atan birçok eticaret girişiminin başarıya ulaştığına şahit olduklarını ifade eden Kalkancı, Protranslate’in de Avrupa ülkelerine yönelik yaptığı çalışmalarla, sektör lideri oldukları MENA Bölgesi’nin sınırlarını aşarak, birkaç seneye kadar, EMEA Bölgesi’nin lider tercüme hizmetleri platformu olmayı hedeflediklerini belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.