E-Mail’ in Tarihi

E-Mail’ in Tarihi
06.06.201519:20

E-Mail olarak bildiğimiz elektronik posta nasıl ortaya çıktı? Standartları ve çeşitleri nelerdir? Sorularını yanıtlıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 03.02.2016 17:03

Gönderilen İlk E-Mail

Bilgisayarlar yeni üretildiği zamanlarda sadece işlem gerekli işlemlerin yapılması için kullanılıyordur. Herhangi başka bir bilgisayar ile bağlantı olmadığı için elektronik posta göndermek gibi bir kavrama ihtiyaç bulunmuyordu. Bilgisayar teknolojisi yeni ve bilgisayar sayısı az olduğu için tek bilgisayarı birçok kişi kullanıyordu. Kullanıcılar, birbirlerine yazmak istedikleri notları kaydeden ve tek bilgisayardaki farklı kullanıcılar arasında yazışma sağlayan SNDMSG diye bir program kullanıyorlardı. Temel olarak bakıldığında kişi kendinden sonraki kullanacaklara küçük not kağıdına bırakmak yerine bilgisayar içinde not bırakabiliyordu. Basit de olsa kullanıcılar arasında iletişim sağlanmış oluyordu.

Bilgisayar sayısı artmaya başlayınca kullanıcılar arasındaki iletişimi sağlamak için ağ sistemleri geliştirilmeye başlandı. Ağ sistemleri ile birbirine bağlı olan bilgisayarlar genişledikçe ortak bir haberleşme ekosistemine ihtiyaç duyuluyordu. Ray Tomlinson adında bir yazılımcı bu ihtiyacı fark etti ve şirketin kullandığı ağ sistemi üzerinden kişilerin kullandığı bilgisayarlar ile haberleşmelerini sağlayacak bir sistem geliştirmeye başladı. Kullandıkları ağ sistemi ile SNDMSG adlı mesaj programını entegre eden bir sistem kuran Tomlinson, 1971 yılında yanındaki arkadaşına ilk elektronik postayı göndermeyi başardı.

Posta adresi konusunda karışıklıklar çıkmasını engellemek için nasıl bir yöntem uygulaması gerektiğini düşünen Tomlinson’ un aklına @ işaretini kullanmak geldi. Kullanıcı adı ile bilgisayar adı arasına koyduğu @ işareti ile adres karışıklığını çözdü ve gelecek birkaç yılda kullanılan ağ sistemi trafiğinin 4/3 ünü kullanacak bu oluşuma hayat verdi.

 

E-Mail Standartları Nelerdir?

Teknoloji geliştikçe talep arttı ve ağ sistemi büyüdükçe birbirine bağlanana bilgisayar sayısı da hızla yükseldi. İletişimde kullanılan elektronik posta için bir standart belirleme ihtiyacı hissedildi.

 

SMTP (Simple Message Network Protocol)

1981 yılına gelindiğinde, Jonathan Postel yeni standart olarak SMTP protokolünü geliştirdi. Tomlinson’ un kullandığı sistemleri geliştiren Postel’ in yeni protokolü ile internet ağındaki bilgisayarlar arasında SMTP kullanılmaya başlanmıştı.

 

POP (Post Office Protocol)

İnternet kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte bir süre sonra SMTP de yetersiz kalmaya başlamıştı. Özellikle elektronik posta güvenliği gündeme gelmiş ve yeni bir arayış içine girilmişti. 80'lerin ortasına gelindiğinde POP standardı ortaya çıktı. POP sistemi kimlik doğrulama gerektirmesine karşın tam manada uygulamaya konulamamıştı.

Ardından POP3 standardı geliştirildi. Elektronik posta gönderilirken kullanılan protokol Postel’ in SMTP protokolüdür. Yani gönderilen e-posta, sunucular arasında aktarılırken SMTP kullanılır. Ancak alıcı kişi bu postayı okumak istediği zaman bilgisayarına indirmesi gerekir. İşte bu aşamada arka planda POP3 protokolü kullanılır. Kısaca POP3 son kişi tarafından okunmak istendiğinde devreye girer. POP3 protokolü IMAP ile birlikte günümüzde en çok kullanılan protokoldür.

 

IMAP (Internet Message Access Protocol)

1986 yılında Stanford Üniversitesi’ nde geliştirilen protokol yeni standart olacaktı. IMAP geliştirildikçe farklı versiyonlar çıkmış en son sürüm olan IMAP4 yaygın biçimde kullanılmaya başlamıştır. POP3 ten farklı olarak IMAP çoklu kullanıcı desteği sunmaktadır. Yani bir kullanıcı farklı bir yerden oturum açtığında herhangi bir değişiklik yaparsa diğer tarafta aynı anda güncelleme yapılır ve eşitlenir. Her yerden maillerin en son haline erişim sağlanabilir.

IMAP protokolünün diğer avantajı ad gönderilen maillerin sunucuda saklanması yani ileriki tarihli mailler gönderilmesi ya da karşı mailin karşı tarafta bekletilmesi gibi…  Bunun yanında okundu, okunmadı, bayrak atama, silindi vs. gibi farklı işaretleme sistemi ile görüntüleme sağlayabilir.

IMAP4 ile farklı posta kutuları tanımlanması sağlanabilir. Kişiler kendine özel klasörler açarak istedikleri mesajları buraya taşıyabilirler ve paylaşılan klasörler oluşturabilirler. Ayrıca IMAP4 ile sadece başlıklara bakıp ekleri alabilirler. POP3 protokolünde bu mümkün değildir ekleriyle birlikte bütün mail indirilir.

Günümüzde hepsi kullanılmakla birlikte yeni standart IMAP4 tür. IMAP4 eklenti yapılabilir bir yapıdadır ve geliştirilmeye açıktır. Yeni bir standart çıkmadığı sürece IMAP4 gelecek yıllarda da kullanılmaya ve geliştirilmeye devam edecektir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.