Düşünceyi Geliştirmenin Yolları

Düşünceyi Geliştirmenin Yolları
23.10.201716:01

Düşünceyi geliştirmenin yolları son zamanlarda birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir. İşte herkesin araştırdığı düşünceyi geliştirmenin yolları…

Haber güncelleme tarihi 28.01.2018 08:53

Düşünceyi geliştirmenin yolları bir anlatım türünde yararlanılabilecek en temek yöntemdir. Bu sayede bir parçada anlatılanları çok daha fazla anlaşılır hale getirebilir, okuyucuyu rahatça etkileyebilir ve kişinin ilgisini kolayca çekebilirsiniz.

Düşünceyi geliştirme yolları tanımlama, karşılaştırma, örneklendirme, tanık gösterme, sayısal verilerden yararlanma ve benzetme olmak üzere 6 maddeden oluşur.

TANIMLAMA

Tanımlama bir maddenin ya da kavramın açıklamasına denir. Ne olduğunu açıklayan ve genel olarak tartışmacı anlatım yöntemlerinde tanımlama kullanılır. Açıklanan kavram veya maddenin okuyucunun zihninde daha netleşmesi amaçlanır. Tanımlama kısaca “Bu nedir?” sorusuna cevap verir.

ÖRNEĞİN; “Destanlar, tarihten önce ve tarihin başlangıcı sıra­sında bir milletin geçirdiği maceraları, yetiştirdiği kahramanları; doğa, evren ve toplum olayları hak­kında düşündüklerini ve bunlar karşısında aldığı va­ziyetleri anlatan din ve kahramanlık hikâyeleridir.”

Parçada açıklayıcı anlatım tekniği kullanılarak des­tanlar hakkında bilgi verilmiştir. Ancak bu yapılırken ilk cümlede “Destan nedir?” sorusuna cevap ola­cak şekilde tanımlamadan yararlanılmıştır.


KARŞILAŞTIRMA

Birden fazla madde ya da kavramın arasındaki farklılıkları ya da birbirlerine benzer yönlerini ortaya çıkartmak amacıyla kullanılan anlatım yöntemine karşılaştırma denir. Daha çok tartışmacı ve açıklayıcı anlatım yönteminde karşılaştırmadan yararlanılır ve kavramların farklı yönleri ele alınır.

ÖRNEĞİN; “Konuşma ile yazma farklıdır. Konuşma geçicidir, yazma kalıcı. Konuşma anlıktır, yazma sonsuz. Yazı­ya geçirilen her şey olduğu gibi korunur. Konuşma ise saman alevi gibi söylendiği anda yitip gider.”

Bu parçada “konuşma” ile “yazma” karşılaştırılmış, yazmanın konuşmadan üstün olduğu belirtilmiştir.


ÖRNEKLENDİRME

Bir maddenin ya da kavramın somut hale getirilerek anlatılmasına, anlatılırken örnekler verilmesine örneklendirme denir. Bu yöntem, düşüncenin hafıza yer edinmesini amaçlamaktadır. Bazı durumlarda anlatılacak konudan önce örnekler verilir ya da fıkra anlatılır. Bu örneklerden sonra konuya giriş yapılır.

ÖRNEĞİN; “Bir yerde sabit civata gibi dönüp duranların ne kendilerine faydaları vardır, ne çevredekilere. Oysa dünyaya bakalım; her şey değişir, durmadan yol alır. Su, buhar olur, yağmura dönüşür; tohum, baş verir, çiçeğe durur; civciv, pek cılız doğar, kocaman bir horoz olur. Dünyada hiçbir şey durmaz. Bu do­ğanın bir parçası olan insan neden dursun?”

Bu parçada insanın yerinde durmaması gerektiği gö­rüşünü yazar, doğadan hareketle örneklendirmiştir. Önce görüşünü söylemiş, daha sonra bu görüşünü örneklendirmiştir: Doğada her şey hareket hâlinde ve değişim içindedir, insan da buna ayak uydurmalıdır.


TANIK GÖSTERME

Anlatılmak istenen madde ya da kavramın başkalarının düşünceleri ve söylediklerinden yola çıkılarak anlatılmasıdır. Başkalarının aynı konu hakkındaki sözlerinden alıntı yapılır.

ÖRNEĞİN; “Deneme, büyük savlar içermez. Daha çok duygu­ya, sezgiye, birikime ve akla dayanır. Denemede yazar kendi birikimini, içinden gelenleri özgürce ak­tarır. Bu nedenle Nurullah Ataç deneme için: “De­neme benin ülkesidir.” der. Bu görüşe katılmamak elde değildir.”

Bu parçada yazar, deneme yazı türü ile ilgili görüş­lerini aktarmıştır. Görüşlerinin inandırıcı kılmak için bu alanda söz sa­hibi olan ünlü denemeci Nurullah Ataç’tan alıntı yapmış, onun sözlerini aktarmıştır.


SAYISAL VERİLERDEN YARARLANMA

Anlatılmak istenen düşüncenin kanıtlanabilmesi amacıyla istatistiki verilerden veya anketlerden yararlanılmasıdır.

ÖRNEĞİN; “Ormanlar, dünyamızın akciğerleri gibidir. Ağaç ve ormanın insan hayatına doğrudan ve dolaylı o kadar çok faydası vardır ki… Aklıma gelen birkaçını sıra­layayım isterseniz. O zaman ne demek istediğimi daha iyi anlamış olursunuz. Tabiatın harika, sessiz süpürgeleri ormanlar yaratılmasaydı yaşadığımız dünya tozdan geçilmeyecekti. 1000 m² ladin ormanı yılda 32 ton, kayın ormanı 68 ton ve çam or­manı ise 30-40 ton tozu hüp diye emebilir ve hava­daki zehirli gazları da filtre eder.”


BENZETME

Anlatılmak istenen maddeyi veya kavramı başka bir kavramın ya da varlığın özellikleriyle anlatmaya benzetme denir.

ÖRNEĞİN: “Birikimsiz yazarlık saman alevi gibidir. Saman ale­vi çabucak tutuşup yine çabucak söner. Yazmak için yeterli donanıma sahip olmayan birikimsiz ya­zarlar da parlamış olsalar bile elbet bir gün saman alevi gibi sönüp giderler.”

Parçada, birikimden yoksun yazarlar saman alevi­ne benzetilmiştir. Bunların kalıcı olamayacağı, bu benzetmeden yararlanılarak vurgulanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
121
5
13
30
1
67
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.