Dünyayı Değiştiren 'İlk' Kareler

Dünya fotoğrafçılık tarihindeki değişimi ve ilerlemeyi sağlayan o 'ilk' karelere hayran kalacaksınız...
Dünyayı Değiştiren 'İlk' Kareler

İlk Fotoğraf – 1826 (Fransız , Nicephore Niepce)

ilk-fotograflar1-002.jpg

Bitüm kaplı kalay plakalı pbscura kamera kullanılarak çekilen, Fransız mucit Nicephore Niepce’nin “Le Gras View From Window” adındaki fotoğrafı bilinen en eski fotoğraf olarak kabul edilmektedir. Niepce’nin bu fotoğrafı çekmek için, sekiz saat ile birkaç günlük bir uzun süreli pozlama süresine ihtiyaç duyduğu tahmin edilmektedir. 1826'da Fransız Joseph Nicephore Niepce odasından çektiği tarihteki ilk doğa fotoğrafı.


İlk İnsanlı Fotoğraf – 1838 ( Louis Daguerre)

ilk-fotograflar2-001.jpg

Bu resim Dagereotip’in mucidi Louis Deguerre tarafından çekilen Paris’te yoğun bir sokağı göstermektedir. Kameranın pozlama süresinin uzunluğu nedeniyle yayların fazlaca ortada görünmediği bir fotoğraf. Ancak sol alt köşede birkaç dakikalığına duraklamış olan çizmeli bir adamı fotoğraf karesinde görmek mümkündür.


İlk Selfie-1839 (Robert Cornelius)

ilkfotograflar3-001.jpg

Kimyager ve fotoğrafçılığın öncülerinden biri olan Robert Cornelius, 1839 yılında Philadelphia’daki ailesine ait bir gümüş kaplama dükkanında kendisinin portre fotoğrafını çekti. Cornelius, el ile lens kapağını çıkarmadan biraz pozlama yapmış ve ardından da kapağı değiştirerek görüntüsünü yakalamıştı. Dünyanın ilk selfie fotoğrafını çekerek tarihte yerini aldı.


İlk Kadın Portre Fotoğrafı – 1840 (Dorothy Catherine Draper)

ilk-fotograflar4-001.jpg

Dorothy Catherine Draper'e ait olan bu fotoğraf, 1839 yılında Amerika'da çekildi. Bu fotoğraf Dorothy Catherine Draper'e ait. Amerika'da çekilen bu fotoğraf ilk kadın fotoğrafı.


İlk Kurgu Fotoğraf – 1840 (Hippolyte Bayard)

ilk-fotograflar5-002.jpg

1840 tarihli autoportrait en noyé (self-portrait as a drowned man) ilk kurgu fotoğraflardan sayılıyor. fotoğraf yöntemi françois arago tarafından önemsenmeyince bu otoportreyi yapmış ve "adaletsizlik yüzünden intihar ettim, gördüğünüz gibi buradaki vücudum çoktan çürümeye başladı bile." demiş.


İlk Havadan Çekilmiş Fotoğraf – 1860 (Gaspard-Felix Tournachon)

ilkfotograflar7-001.jpg

Bir karikatürist olan Gaspar Felix Tournachon, kamerası ile balonda sepetin içinden Fransa'daki bazı köyleri evlerin üstünden fotoğraflamaya başladı. 1858'de Gaspar Felix Tournachon (ayrıca Nadar olarak bilinir) ilk hava fotoğrafını çekti.Fakat Nadar'ın çektiği fotoğraflar zamana dayanamadı, dolayısıyla yukarıda gösterdiğimiz fotoğraf günümüze kadar gelebilmiş ilk hava fotoğrafı olup James Wallace Black tarafından 1860 yılında ABD'nin Boston kenti üstünden çekilmistir.


İlk Renkli Fotoğraf – 1861 (James Clerk Maxwell)

ilk-fotograflar9-002.jpg

İskoç fizikçi James Maxwell tarafından farklı bir renkli lens fitresi kullanılarak yakalanan bir kurdele fotoğrafı. Bu renkli görüntü üç kez yakalanarak tüm renkleri üç ayrı ekran üzerine aktarıldı. Tarihe ilk renkli fotoğraf olarak kaydedildi.


İlk National Geographic Vahşi Yaşam Fotoğrafı – 1906 (George Shiras)

ilk-fotograflar8-001.jpg

National Geographic'te ilk yabani hayat fotoğrafı. 1906'da Amerikalı George Shiras 70 adet kareyi bir gecede çekti.


İlk Dijital Fotoğraf – 1957

ilk-fotograflar6-001.jpg

1950’lerin son döneminde, bir SAGE Yönetim Merkezi’ndeki bir IBM yazılımcısı tarafından yapılmış bir poster kızının dijital bir işlemesi. Bu merkezler 250 tonluk IBM AN/FSQ-7’yle çalışıyordu.


İnternete Yüklenmiş İlk Fotoğraf – 1992

ilk-fotograflar1-004.jpg

Bu fotoğraf, CERN'de bir 3D grafik sanatçısı olan Michele de Gennaro'nun liderliğini yaptığı Les Horribles Cernettes'in albüm kapağı. Fotoğraf, 1992 Hadronic Music Festival'in sahne arkasında o sıralarda Michelle'in erkek arkadaşı ve CERN'de bir IT geliştiricisi olan Silvano de Gennaro tarafından bir Canon EOS 650 kullanılarak çekilmiş. Daha sonra Photoshop'un ilk sürümünde fotoğraf işlenerek, pembe Cernettes grafiği eklenmiş. Bu eğlenceli grup, o sıralarda CERN'deki bilim insanlarına özel yazılmış şarkılara sahip olan bir "şaka grubu" olarak kurulmuştu. Bu yüzden de de Gennaro, bu albüm kapağının Dünya'yı değiştirecek bir görüntü olduğunu düşünmüyordu. Ama fotoğraf, yıllardır World Wide Web'in (WWW) yayınlanmış ilk fotoğrafı olarak biliniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.