• DOLAR5,8339-0.01
 • EURO6,54420.15
 • ALTIN252,283-0.01
 • BIST94.2440.03

Dünyanın Yaşı Kaç ve Ne Kadar Ömrü Kaldı

Dünyanın Yaşı Kaç ve Ne Kadar Ömrü Kaldı
23.10.201714:21

“Dünya kaç yaşında ve ne kadarlık ömrü kaldı?” sorusu tüm insanların zihinlerini kurcalayan bir problem. İşte dünyanın yaşı ve bilim adamlarına göre ne kadarlık ömrü kaldığı…

Haber güncelleme tarihi 11.11.2018 16:41

Dünya bilinen tarih ile birlikte yüzyıllardır var. Peki bu tarihten öncesi yok mu? Tabii ki var. Bu nedenle insanlar sürekli “Dünyanın yaşı kaç?” veya “Dünyanın ne kadar ömrü kaldı?” sorusunu soruyor. Biz de NeOldu.com ekibi olarak sorularınıza cevap bulabilmek için bu içeriğimizi hazırladık. İşte 2017 yılına göre Dünyanın yaşı ve ne zaman yok olacağı…

dunya.gif

DÜNYANIN YAŞI KAÇ?

Dünyanın yaşı, bilim insanlarına göre 4,54 milyar yaşında. Araştırmacılar bu veriye fosiller üzerinde çalışmalar yaparak ulaşmıştır.

Bir başka araştırma ekibi ise bilinen en eski dünya kabuğuna ait minerallerin yaşı (Batı Avustralya’nın Jack Hills bölgesinde bulunan küçük zirkon kristalleri ve Güneş Sistemi’nin yaşı, meteor parçacıkları ve Ay’dan gelen örnekler) üzerinde jeologların yaptığı radyometrik yaş tayini ölçümleri sonucunda ortaya çıkartılmıştır.

Dünyanın yaşını ilk olarak en yakın tahmin eden ise 20. yüzyılda yaşayan Clair Patterson isimli bir araştırmacıdır. Patterson Zirkon krsitallerindeki Uranyum miktarından yaklaşık “4.40” milyar olarak hesaplamıştır.

DÜNYANIN NE KADAR ÖMRÜ KALDI?

Dünya ne zaman yok olacak? Araştırmacılar dünyanın yaşının ardından ne zaman yok olacağı hakkında da çalışmalar yapmışlardır. Bu araştırmalara göre dünya hayatının yarısından fazlasını tamamlamış vaziyette.

Dünya insan hayatına göre 50 yaşında ve orta yaş krizi yaşıyor. 60’ına geldiğinde ise tıpkı insanlar gibi su kaybetmeye başlayacağı ifade edilenler arasında.

Yine araştırmacılara göre güneş ilerleyen zamanlarda daha fazla ısınacak ve bu nedenle Dünya üzerinde buharlaşma artacak. Böylece de bitkileri hayatta tutan karbondioksit azalacak. Bu da bitkilerin yok olmasına neden olacak.

Bitkilerin yok olmasıyla birlikte kalan canlıların besin zinciri değişmeye başlayacak ve yavaş yavaş hayvanlar ve insanlar yok olacak.

Son olarak 70 yaşına geldiğinde ise Dünya’da yaşayan son canlılar mikroplar da yok olacak ve Dünya tamamen canlılardan arınacak.

Konuyla ilgili The Sun’a konuşan İskoçya’daki St Andrews Üniversitesi astrobiyoloğu Jack O’Malley-James, “Dünya’nın uzak geleceği yaşama düşman olacak. Belki de hayat daha serin olan yüksek rakımlı yerlerdeki ve mağaralardaki sıvı suyla sınırlı kalacak” diyerek., benim ilgimi çeken bilgilere açıklık getiriyor.” ifadelerini kullandı.

KUR'AN'A GÖRE DÜNYA'NIN YAŞI KAÇ?

Kur’an-ı Kerim ve diğer tüm dinlerde ortak olarak 7 bin yıl ve 10bin yılları arasındadır. Kur’an - Kerim’de 7 bin yıl olarak geçer.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
20
132
12
27
7
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Etiketler: ,
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.