Dünyanın En Zeki 10 Köpeği

İnsanlar yalnızlığını paylaşmak, sorumluluk almak için köpek besler. Ancak bilmeden sahiplenilen bazı ırklar sıkıntılara sebep olabilir. Bu yüzden sizlere köpek seçiminde yardımcı olmak adına 'en zeki köpek ırkları'nı tanıtacağız.
Dünyanın En Zeki 10 Köpeği

Köpekler, insanlara olan yakınlıkları ile bilinen hayvanlardır. Günümüzde hemen hemen birçok insan köpeklere ilgi duyarak onları sahiplenmektedir.

Yalnız bazı köpekler yapısal olarak çevreniz ve sizin için tehlike oluşturabilir. Bu yüzden sizlerle dünyanın en zeki 10 köpek ırkını paylaşmak istedik.


'Dünyanın En Zeki 10 Köpek Irkı'

border-collie-3-001.jpg

1. Border Collie 

İngiltere kökenli ve çoban köpeği olarak kullanılan bu ırk çok zeki ve enerji doludur. Sahibiyle mutlu olabilmesi için iyi bir eğitim ve egzersiz programı dahilinde yaşaması gerekir. Eğitimlerdeki başarısıyla ünlü bir köpektir ve her zaman ilgi bekler.


alman-kurdu-7.jpg

2. Alman Çoban Köpeği

Dünyanın en popüler evcil hayvanlarından birisidir. Üstün zekası ile öne çıkan bu ırkın tercih edilme sebeplerinden en önemlisi aşırı itaatkar olmalarıdır. İyi eğitildiklerinde ortaya koyacakları parmak ısırtabilir. Emniyet teşkilatlarının en çok kullanılan köpek türüdür.


rottweiler-3.jpg

3. Rottweiler

Oldukça agresif ve hırslı yapıları ile tanınan bu ırk, bu özelliği sebebiyle bekçi köpeği olarak kullanılır. Görünümü ne kadar sert olursa olsun Rottweiler, iyi eğitildiğinde ne kadar zeki, dost canlısı bir canlı olduğunu ispatlar. Sahiplenilen bir Rottweiler eğer küçüklüğünden itibaren gereğince sosyalleştirilmezse yabancılar için tehlikeli olabilir.


husky-3.jpg

4. Husky

Bu tür çok enerjik ve dikkatlidir. Atletik ve güçlü yapıları onların yıllardır kızak çekme işinde kullanılmalarına sebep olmuştur. Aynı zamanda çok zeki, sevimli ve oyun delisidir.


doberman-5.jpg

5. Doberman

Bu köpekler zeka, uyanıklık ve üstün sadakatleri ile bilinir. Biyonik bir yapıya sahiptir. İyi bir bekçi köpeği olup sadece koruması altındakiler tehlikede olduğunda saldırır.


kangal-6.jpg

6. Kangal

Anadolu Aslanı olarak bilinen Kangallar; özgürlüğüne düşkün, yüksek sadakatli ve cüsseli köpeklerdir. Çok cesur bir mizaca sahip olan bu ırk sahibini korumak için tereddüt etmeden saldırma eğilimi gösterebilir. Koruduğu bölgelere yabancıların girmesini istemez.


kafkas-coban-kopegi-3.jpg

7. Kafkas Çoban Köpeği

Dünyanın en iri yapılı köpeklerinden biri olan Kafkas Çoban Köpekleri, çok zeki ve sadık bir karaktere sahiptir. Bu köpeklere Güney Rusya’dan Azerbaycan’a, İran’dan Türkiye’ye, Gürcistan’dan Ermenistan’a kadar rast gelinmektedir. Çok değerli bir ırk olduğu bilinmektedir.


presa-canario-5.jpg

8. Presa Canario

Görünüş ve karakter olarak oldukça ürkütücü ve güçlü bir köpektir. Bekçi köpeği olarak kullanılır. İnsanları ürkütme konusunda oldukça etkilidir.


cane-corso-2.jpg

9. Cane Corso

İtalyan menşeli olan bu ırk fazlasıyla akıllı ve eğitilmesi kolaydır. Sahibine sadık olmasıyla birlikte çocuklarla arasında sıkı bir bağ vardır. Bu ırk aynı zamanda iyi bir bekçi köpeğidir.


dogo-argentino.jpg

10.  Dogo Argentino

Pitbull’a benzerliği ile tanınan bu cins, kaslı ve uzun vücut yapısıyla diğer ırklardan farklıdır. Diğer yandan oldukça zeki cesur ve oyunu seven bir hayvandır. Yabancılarla ve diğer köpeklerle arası pek iyi değildir.  

YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum