Dünyanın En Yüksek 10 Dağı

Dünyanın En Yüksek 10 Dağı
01.06.201515:32

Dağların zirveleri hep görülmeye değer yerler olmuştur. Dünyanın en yüksek dağlarını sizler için araştırdık ve listeledik. İşte dünyanın en yüksek dağları.

Haber güncelleme tarihi 11.03.2023 09:28

Dünya'nın En Yüksek ve En Korkutucu Dağları

Tırmanıcıların tutkusu olan Dağlar, Dünya üzerinde doğal yer yüzü şekilleri arasında yer alır. Dağ tırmanıcıların en sevdiği dağları hatta Dünya'nın en yüksek ve bir o kadar da korkutucu dağlarını sizler için araştırdık. Elbette dağ tırmanıcıları için bu yüksek dağlar korkutucu gelmeyebilir, onlar için bu dağlar bir hedef haline gelmektedir.

İşte zirvesi görülmeye değer dünyanın en yüksek 10 dağı;

1. Everest Tepesi Dağı (8849 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Everest dünyanın en yüksek dağıdır. Çin Halk Cumhuriyeti – Nepal sınırı üzerinde yer alır. İklimi yüksekliği sebebi ile genellikle soğuktur zaman zaman sıcaklık -70 derecelere kadar düşebilir. Troposferin üçte ikisini geçen yüksekliği ile Everest aynı zamanda zirvelerindeki oksijen eksikliği ile tırmanılması en zor dağlar listesinde ilk sıradadır. 1904 yılında ilk olarak Everest’e çıkma girişimleri başlamış ama ilk deneme tarihi 1921 yılında jeolojik araştırmalar için olmuştur. Zirve tırmanışı 1953 senesinde John Hunt ve ekibi tarafından yapılmış ama kapalı oksijen sisteminin donması sebebi ile geri dönmek zorunda kalmışlardır.

Everest dağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

2. K2 Dağı (8611 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

"Godwin Austin" bilinen adıyla K2 Dağı, Karakurum’da Pakistan - Çin sınırı üzerinde bulunan dünyanın en yüksek ikinci dağıdır. K2 Dağı’nın yüksekliği 8.611 metredir. Himalaya sıradağlarının bir parçası olan K2 Dağı çevresindeki bütün dağ oluşumlarından daha dik ve tırmanışı en zor dağdır. Dağ’ın % 25 ölüm tehlikesi ile en riskli dağ olması ‘öldürücü dağ’ ve ‘vahşi dağ’ olarak nam salmasını sağlamıştır.

3. Kançencunga Dağı (8586 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Oldukça ilginç bir ismi olan Kançencunga Dağı, Dünya'nın en yüksek ilk 3 dağı arasında yer almaktadır. 8586 metre uzunluğa sahip olan Kançencunga Dağı, Hindistan ve Nepal arasında yer alan Himalayalarda bulunmaktadır.

4. Lhoste Dağı - Himalayalar (8516 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Dünya'nın en yüksek dağları arasında yer alan Lhoste Dağı, önemli bir özelliğe daha sahiptir. Lhoste Dağı'nın güney yüzünde bulunan parkur Dünya'nın en dik parkuru olarak bilinmektedir.

5. Makalu Dağı (8481 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Makalu Dağı, Everestin 19 kilometre güneydoğusunda yer alan dünyanın en yüksek üçüncü dağıdır. 8,481 m. rakımı ile sekiz binlik dağlar sıralamasındadır. Makalu dağının zirvesi dört kenarlı piramit şeklinde çıkıntılara sahiptir. Makalu Dağı'nın insanlar tarafından kadraja girmesi sonrası ilk tırmanış planları 16 defa yapıldı. Çok zorlu bir tırmanış parkuruna sahip olan bu dağda zirve çabaları ancak 5 kişide başarı buldu.

Yanardağlar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

6. Cho Oyu Dağı - Himalayalar (8201 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Everest Dağı'nın 20 kilometre batısında bulunan Cho Oyu Dağı, toplamda 8201 metre yüksekliktedir. Cho Oyu Dağına ilk kez 19 ekim 1945 yılında Herbert Tichy, Joseph Joechler ve Şerpa Pasang Dawa Lama adlı bir Avusturyalı takım çıkmıştır.

7. Dhaulagiri Dağı - Himalayalar (8167 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Himalayalar'da bulunan Dhaulgiri Dağı'na ilk olarak 1960 yılında çıkılmıştır. Aynı zamanda Dhalagiri dağının yüksekliği toplamda 8167 metredir.

8. Manaslu Dağı - Himalayalar (8164 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

8164 metre yüksekliğe sahip olan Manaslu Dağı, Dünya'nın en yüksek 10 dağı arasında yer almaktadır. Manaslu Dağ'ına tırmanan ilk kişi Japonyalı Imanishi adında bir tırmanıcıdır. Mamuslu Dağında yaşanan bir olay ise 6500 metre yükseklikte bulunan bir kampa çığ düşmesi sonucu 15 kişi hayatını kaybetmişti.

9. Nanga Parbat Dağı - Himalayalar (8125 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Pakistan'ın Kaşmir bölgesinde bulunan Nanga Parbat Dağı, 8125 metre yüksekliğe sahiptir. Dünya'da bulunan diğer dağlara göre tırmanılması en zor olan dağlar arasında yer almaktadır.

10. Annapurna Dağı (8091 Metre)

Dünyanın En Yüksek Dağları

Himalayala dağ oluşumları içerisinde bulunan Annapurna dünyanın en yüksek dağları arasında yer almaktadır. Dağ bağlantıları ve etek çevresi ile yaklaşık 55 km uzunluğunda olan Annapurna, 8.091 metre yüksekliğindedir. İlk Tırmanış 3 haziran 1950 yılında bir Fransız dağcı ekibi olan Maurice Herzog ve Louis Lachenal tarafından gerçekleştirilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
113
14
7
8
7
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.