• DOLAR6,27731.17
 • EURO7,37871.28
 • ALTIN242,3900.80
 • BIST97.1411.06

Dünya'nın En Yoksul 10 Ülkesi

Dünya'nın En Yoksul 10 Ülkesi

Dünya'da coğrafi, siyasi ve sosyal nedenlerden dolayı açlık ve yoksullukla mücadele eden ülkeler bulunmaktadır. Afrika kıt'asında yer alan 'Dünya'nın en yoksul 10 ülkesi'ni sizlere tanıtıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 22.06.2015 05:30

Dünya'da 200'ün üzerinde ülke vardır. 'Dünya’nın en yoksul ülkeleri' adı altında aktaracağımız ülkelerin hepsi Afrika’da bulunmaktadır. Tabii ki bu durum bir tesadüf değildir. Bahsedeceğimiz ülkeler emperyalizmden yıllarca kurtulamamış ve kaynakları emperyalist devletler tarafından sömürülen devletlerdir. Bu ülkeler doğal kaynaklar bakımından zengin olsalar da bunları işleyemeyen, iç çekişmelerden yakasını kurtaramayan ve açlık sınırının çok altında yaşamını idame ettiren insanların bulunduğu toprak parçalarıdır.

 

1. Burundi: Ülke dağlık ve ovalıklar meydana gelmektedir. Tarımın temel ekonomi kaynağı olduğu Burundi, dünyanın en yoksul ülkesi konumundadır. Yaklaşık 11 milyon kişinin yaşadığı Burundi’de kişi başına düşen gelir (GSMH) ise 195 dolar.

 

2. Kongo: Nüfusu yaklaşık 77 milyon olan ülkenin geçim kaynakları hayli sınırlıdır. Ülke sağlık sektöründeki hizmet yetersizliğinden dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Tarım da her geçen gün önemini yitirmiş ve halk daha kazançlı olduğuna inandığı madencilikle uğraşmaktadır. Kişi başına düşen gelir 330 dolardır.

 

3. Liberya: Ülke nüfusu yaklaşık 4 milyon, geçim kaynağı ise tarımsal faaliyetler ile demir madeninin dış ülkelere ihracatından oluşmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir 455 dolar civarındadır.

 

4. Zimbabve: Ülkenin ekonomisi maden, tarım ve üretim sektörüne dayanır. Ülke yoksulluk ve açlıkla mücadele etmektedir. Nüfusu 14 milyon civarında olan ülkede kişi başına düşen gelir 480 dolar civarındadır.  

 

5. Eritre: Ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılığa dayalı olan Eritre’nin nüfusu 6 milyonu aşmıştır. Fakirlikle mücadele eden ülkede kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 740 dolardır.

 

6. Orta Afrika Cumhuriyeti: Nüfusu yaklaşık 5,5 milyon olan ülkede kişi başına düşen milli gelir 770 dolar civarındadır. Yoksulluğu hat safhada yaşayan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde insanların ortalama yaşam süresi 40-45 yaş dolaylarındadır.

 

7. Nijer: Ülkede kurak iklim hüküm sürmektedir. Nijer genel itibarıyla çöllerden oluşuyor. Ancak Nijer Nehri’nin kıyısında tarıma uygun alanlar bulunmaktadır. Nüfusu tahminen 17 milyon 200 bin civarındadır. Kişi başına düşen milli gelir ise 775 dolar seviyelerindedir.

 

8. Sierra Leone: Ekonomisinde tarım ve balıkçılık faaliyetleri önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ülke kendisine yetebilecek elektrik üretimini de sağlıyor. Yaklaşık 6,5 milyon insanın yaşadığı ülkenin kişi başına düşen geliri 850 dolar seviyelerinde.

 

9. Malavi: Afrika’nın en küçük toprak parçasına sahip ülkelerinden biridir. Gelişmişlik düzeyi alt seviyelerde olan Malavi’de yaklaşık 14 milyon kişi yaşamaktadır. Açlık çeken diğer ülkelerde olduğu gibi ekonomisini tarım oluşturur. Kişi başına düşen yıllık gelir 860 dolar civarındadır.  

 

10. Togo: Yaklaşık 7,5 milyon insanın yaşadığı Afrika’nın batısında yer alan ülkenin genel geçim kaynağı tarımdır. Ancak üretimde teknoloji yetersizliği sebebiyle verim düşüktür. Sağlık hizmetleri bakımından da yetersizdir. Kişi başı milli gelir 900 dolar civarındadır. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.