Dünyanın En Uzun Nehri Olan Nil Nehri Hakkında Bilgiler

Dünyanın En Uzun Nehri Olan Nil Nehri Hakkında Bilgiler
30.06.201512:29

Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri'nin hakkında bilgileri bu içeriğimizde sizler için derledik. İşte Sudan'dan geçen Nil Nehri hakkında bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 06.10.2021 16:34

Nil Nehri Hakkında Detaylı Bilgiler

Nil sözcüğü, Yunanca Neilos kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı nehir yatağıdır. Antik Mısır dilinde ise Nil, iteru diye adlandırılmıştır. Bu kelimenin anlamı büyük nehirdir.

Nil Nehri Nereden Doğar

Nil Nehri, Orta Afrika'nın Büyük Göller yöresinde doğar ve Akdeniz'e dökülür. Nil, Tanganyika, Etyopya, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Tanzanya, Ruanda, Burundi, Güney Sudan ve Mısır'dan geçse de en büyük kısmı Sudan'dadır. Sudan'ın başkenti Hartum'da Nil'in iki büyük kolu, Beyaz ve Mavi Nil birleşir.

Nil Nehri Hakkında Detaylı Bilgiler

Bahrelgazal nehriyle birleşen Nil, Beyaz Nil adını alır ve Nil'in genişliği Kahire yakınlarında 2 kilometreyi bulmaktadır. Nil Nehri, kuzeye doğru akar ve Mısır'daki taşkınlara yol açan su ile bereketli çamurları Mavi Nil getirir. Mavi Nil, Etiyopya'da pek çok kişi tarafından kutsal kabul edilmektedir ve Mavil Nil'in İncil'de belirtilen Cennet Bahçesi'nden dışarıya akan Gihon Nehri olduğuna dair bir inanış yaygındır.

Nil Nehri Hakkında Detaylı Bilgiler

Nil Nehri, Afrika'nın sıcak ve kurak topraklarını verimli hale getirmiştir. Böylece bu topraklar, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de Mısır'ın en kalabalık noktası Nil etrafındadır. Aynı zamanda 19.yy'da yapılan birçok kanal ve baraj sayesinde kurak mevsimlerde de Nil'den faydalanılmaktadır.

Dünyanın en büyük nehirlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Nil Nehri Nereye Dökülür?

Nil Nehri Hakkında Detaylı Bilgiler

Afrika’da Victoria Gölü’nde çıkar ve kuzeye doğru akarak Akdeniz’e dökülür. Victoria Gölü’nden, döküldüğü yere kadar olan uzunluğu 6.390 kilometredir. Nil Nehri’nin başlangıcı, Victoria Gölü’ne güneyden gelen Kagera nehriyle birlikte ölçülür. Bunun nedeni Nil Nehri’in gerçek başlangıç noktasının Kagera Nehri olmasıdır. Bununla birlikte Nil Nehri’in uzunluğu toplamda 6.671 kilometredir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
2
5
142
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.