Dünyanın En Uzak Adaları

Eşsiz güzellikleriyle dünyanın en uzak ve en gizemli adalarını sizler için araştırdık. Gelin dünyanın gizemli cennetlerini birlikte inceleyelim.
Dünyanın En Uzak Adaları

Dünyamız, keşfedilmeyi bekleyen gizemli köşelerle dolu bir yer. Bu köşelerden en etkileyici olanlardan biri ise, muazzam okyanusların ortasında adeta kaybolmuş gibi duran ıssız adalardır. Bu yazıda, medeniyetten uzak, kendi dünyalarını kurmuş 10 muhteşem adaya seyahat edeceğiz. Hazır mısınız?

DÜNYA ATLASININ EN UZAK ADALARI

Uzaklık ve izolasyon, bu adalara bambaşka bir hava katmaktadır. Bazıları yemyeşil bitki örtüsü ve el değmemiş doğasıyla büyülerken, kimileri volkanik kayalıkları ve sert hava koşullarıyla ürkütücü bir güzellik sunar. Bu adaların hepsi, kendine özgü flora ve faunasıyla biyolojik çeşitliliğe katkıda bulunur ve bilim insanları için önemli araştırma alanları oluştururlar.

Peki, bu ıssız cennetlere kimler ayak basmıştır? Bazıları kaşifler ve denizciler tarafından keşfedilmiş, kimileri ise deniz kazaları sonucu rastgele uğranılan duraklar olmuştur. Birçoğunun tarihi gizemlerle doludur ve günümüzde de sadece bir avuç bilim insanı ve maceraperest tarafından ziyaret edilmektedir.

Bu yazıda, Tristan da Cunha'dan Paskalya Adası'na, Kerguelen Adaları'ndan Pitcairn Adaları'na uzanan bir yolculuğa çıkacağız. Uzak okyanusların gizemlerini keşfederken, bu adaların eşsiz güzelliği ve zorlu yaşam koşulları hakkında bilgi edineceğiz.

1. Tristan da Cunha (Afrika)

Dünyanın En Uzak Adaları

Güney Afrika'dan 2.800 kilometre uzaklıkta, dünyanın en uzak yerleşim adasıdır. Volkanik bir adalar topluluğu olan Tristan da Cunha, sadece 269 kişilik bir nüfusa sahiptir. Balıkçılık ve yün ticareti ile geçinen adanın sakinleri, İngilizcenin eski bir lehçesini konuşmaktadır.

Tristan da Cunha Tarihi:

Tristan da Cunha, 1506 yılında Portekizli kaşif Tristão da Cunha tarafından keşfedilmiştir. Adaya ilk yerleşimciler 1816 yılında Amerika'dan gelmiştir. 1961 yılında meydana gelen volkanik patlama adadaki tüm nüfusu tahliye etse de, halk 1962 yılında geri dönmüştür. Birleşik Krallık'a bağlı bir denizaşırı bölge olan Tristan da Cunha, günümüzde sakin ve huzurlu bir yaşam tarzı sunmaktadır.

Tristan da Cunha Coğrafyası:

Tristan da Cunha, Nightingale Adaları ve Gough Adası'ndan oluşan bir takımadadır. Ana ada volkanik kökenlidir ve en yüksek noktası 2.055 metre yüksekliğindeki Queen Mary Zirvesi'dir. Adanın iklimi ılıman ve okyanusaldir. Yeşilliklerle kaplı ada, el değmemiş doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Tristan da Cunha Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Tristan da Cunha, dünyanın en uzak yerleşim yeridir.
 • Nüfusunun tamamı akraba olan tek yerleşim yeridir.
 • Kendi posta pulu, para birimi ve internet alan adına sahiptir.
 • Suç oranı oldukça düşüktür.
 • Halk geleneklerine ve aile bağlarına oldukça bağlıdır.
 • Adaya seyahat etmek için özel izin gereklidir.
 • Ulaşım ve konaklama imkanları sınırlıdır.

2. Paskalya Adası (Şili)

Dünyanın En Uzak Adaları

Şili kıyılarından 3.300 kilometre uzaklıkta, Moai heykelleriyle meşhur ıssız bir adadır. Rapa Nui olarak da bilinen adada bulunan devasa Moai heykelleri, 13. yüzyılda Rapa Nui halkı tarafından oyulmuştur ve adanın gizemli geçmişine ışık tutmaktadır.

Paskalya Adası Tarihi:

Paskalya Adası, 1250 yılı civarında Polinezyalı denizciler tarafından keşfedilmiştir. Adada yaşayan Rapa Nui halkı, 15. yüzyıldan itibaren devasa Moai heykellerini oymaya başlamıştır. Bu heykellerin, adanın atalarını temsil ettiği ve dini törenlerde kullanıldığı düşünülmektedir. 18. yüzyılda Avrupalılar adaya ayak basmış ve bu durum Rapa Nui halkı üzerinde yıkıcı bir etki yaratmıştır. Hastalıklar ve sömürü nedeniyle nüfus hızla azalmış ve Moai heykelleri devrilmiştir. 19. yüzyılda Şili'ye ilhak edilen Paskalya Adası, günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bir açık hava müzesidir.

Paskalya Adası Coğrafyası:

Paskalya Adası, üç sönmüş volkanın oluşturduğu volkanik bir adadır. Rano Raraku krateri adanın en önemli turistik yerlerinden biridir. Bu kraterde yüzlerce Moai heykeli bulunmaktadır. Adanın kıyı şeridi volkanik kayalıklar ve siyah kumlu plajlardan oluşmaktadır. Ilıman bir iklime sahip olan Paskalya Adası, yemyeşil bitki örtüsü ve turkuaz renkli suları ile de dikkat çekmektedir.

Paskalya Adası Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Paskalya Adası, dünyanın en uzak adalarından biridir. Şili anakarasından 3.700 kilometre uzaklıktadır.
 • Adada yaşayan Rapa Nui halkı, kendi dillerini ve kültürlerini korumaktadır.
 • Moai heykelleri, 10 metreye kadar uzanan devasa taş heykellerdir.
 • Paskalya Adası, her yıl Nisan ayında düzenlenen Tapati festivaline ev sahipliği yapmaktadır.
 • Adada araba kiralamak mümkündür, ancak bisikletle veya yürüyerek gezmek de oldukça popülerdir.
 • Paskalya Adası, dalış ve şnorkelli yüzme gibi su sporları için de ideal bir yerdir.

3. Gough Adası (Güney Atlantik)

Dünyanın En Uzak Adaları

Gough Adası, Tristan da Cunha'dan 4.500 kilometre uzaklıkta ıssız bir adadır. Sadece bir araştırma istasyonu ve birkaç bilim insanına ev sahipliği yapan Gough Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan eşsiz bir flora ve faunaya sahiptir.

Gough Adası Tarihi:

Gough Adası, 1505 yılında Portekizli kaşif Gonçalo Álvares tarafından keşfedilmiştir. 18. yüzyılda balina avcıları ve fok avcıları tarafından adaya yerleşimler kurulmuştur. Fakat 19. yüzyılda bu faaliyetlerin sona ermesi ile ada terk edilmiştir. 1930'lu yıllarda Tristan da Cunha sakinleri tarafından tekrar yerleşim girişimlerinde bulunulmuşsa da, zorlu yaşam koşulları nedeniyle bu girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Günümüzde Gough Adası'nda sadece bir meteoroloji istasyonu ve birkaç araştırmacı yer almaktadır.

Gough Adası Coğrafyası:

Gough Adası, 110 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Engebeli arazisi ve sarp kayalıkları ile bilinen ada, volkanik patlamalar ile oluşmuştur. Adanın en yüksek noktası 907 metre yüksekliğindeki Elizabeth Dağı'dır. Gough Adası, subtropikal bir iklime sahiptir. Yoğun yağış alan adada bitki örtüsü oldukça yoğundur. Adada bulunan endemik türler arasında Gough ispinozu ve Gough saz tavuğu yer almaktadır.

Gough Adası Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Gough Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Ada, Tristan da Cunha Adaları'nın en büyük adasıdır.
 • Gough Adası'nda bulunan Tristan albatrosu, dünyadaki en büyük albatros türüdür.
 • Adada bulunan Gough ispinozu, dünyadaki tek Gough Adası'na özgü kuş türüdür.
 • Gough Adası'na sadece özel izinle ve deniz yoluyla ulaşım mümkündür.
 • Adada konaklama imkanları oldukça sınırlıdır.

4. Kerguelen Adaları (Hint Okyanusu)

Dünyanın En Uzak Adaları

Fransa'dan 3.300 kilometre uzaklıkta ıssız bir takımadadır. Volkanik kayalıklardan oluşan adalarda araştırma istasyonları ve balıkçı gemileri dışında yerleşim yer almaz. Kerguelen Adaları, sert iklimi ve el değmemiş doğası ile bilinir.

Kerguelen Adaları Tarihi:

Kerguelen Adaları, 1772 yılında Fransız denizci Yves Joseph de Kerguelen tarafından keşfedilmiştir. 19. yüzyılda balina avcıları ve kürklü fok avcıları tarafından adaya yerleşimler kurulmuştur. Fakat 20. yüzyılda bu faaliyetlerin sona ermesi ile ada terk edilmiştir. Günümüzde Kerguelen Adaları'nda sadece bir araştırma istasyonu ve birkaç Fransız askeri yer almaktadır.

Kerguelen Adaları Coğrafyası:

Kerguelen Adaları, 7.025 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Engebeli arazisi ve sarp kayalıkları ile bilinen adalar, volkanik patlamalar ile oluşmuştur. Adaların en yüksek noktası 675 metre yüksekliğindeki Mont Ross'tur. Kerguelen Adaları, subantarktik bir iklime sahiptir. Yoğun yağış alan adada bitki örtüsü oldukça yoğundur. Adada bulunan endemik türler arasında Kerguelen albatrosu ve Kerguelen pengueni yer almaktadır.

Kerguelen Adaları Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Kerguelen Adaları, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Adalar, "Dünyanın en uzak kara parçası" olarak da bilinmektedir.
 • Kerguelen Adaları'nda bulunan Kerguelen albatrosu, dünyadaki en büyük ikinci albatros türüdür.
 • Adada bulunan Kerguelen pengueni, dünyadaki tek Kerguelen Adası'na özgü penguen türüdür.
 • Kerguelen Adaları'na sadece deniz yoluyla ulaşım mümkündür.

5. Pitcairn Adaları (Pasifik Okyanusu)

Dünyanın En Uzak Adaları

Pitcairn Adaları, Birleşik Krallık'a ait, en yakın kara parçasına 2.000 kilometre uzaklıkta tek yerleşim yeridir. Bounty gemisinin isyancıları tarafından kurulmuş olan Pitcairn Adaları, sadece 50 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Pitcairn Adaları Tarihi:

Pitcairn Adaları, 1790 yılında Bounty gemisinin isyancıları tarafından keşfedilmiştir. İsyancılar, adaya yerleşerek kendi topluluklarını kurmuştur. 1814 yılında adaya gelen ilk Avrupalı, isyancıların lideri Fletcher Christian'ın oğlu olduğunu öğrenmiştir. 19. yüzyılda adaya misyonerler ve Tahiti'den gelen göçmenler gelmiştir. Günümüzde Pitcairn Adaları'nda yaşayan halk, Bounty isyancılarının ve Tahiti göçmenlerinin soyundan gelmektedir.

Pitcairn Adaları Coğrafyası:

Pitcairn Adaları, volkanik bir ada olan Pitcairn Adası ve etrafındaki küçük kayalıklardan oluşmaktadır. Adanın en yüksek noktası 332 metre yüksekliğindeki Te Aka'u Dağı'dır. Pitcairn Adaları, subtropikal bir iklime sahiptir. Yoğun yağış alan adada bitki örtüsü oldukça yoğundur. Adada bulunan endemik türler arasında Pitcairn güvercini ve Pitcairn ağaç kurbağası yer almaktadır.

Pitcairn Adaları Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Pitcairn Adaları, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Adalar, "Dünyanın en az nüfusa sahip ülkesi" ve "Dünyanın en uzak yerleşim yeri" olarak da bilinmektedir.
 • Pitcairn Adaları'nda bulunan Pitcairn güvercini, dünyadaki en nadir kuş türlerinden biridir.
 • Adada bulunan Pitcairn ağaç kurbağası, dünyadaki tek Pitcairn Adası'na özgü kurbağa türüdür.

6. Henderson Adası (Pitcairn Adaları)

Dünyanın En Uzak Adaları

Henderson Adası, Pitcairn Adaları'ndan 480 kilometre uzaklıkta ıssız bir adadır. UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Henderson Adası, el değmemiş doğası ve endemik türleri ile öne çıkmaktadır.

Henderson Adası Tarihi:

Henderson Adası, 1609 yılında Portekizli kaşif Pedro Fernández de Quirós tarafından keşfedilmiştir. 18. yüzyılda balina avcıları ve kürklü fok avcıları tarafından adaya yerleşimler kurulmuştur. Fakat 19. yüzyılda bu faaliyetlerin sona ermesi ile ada terk edilmiştir. 19. yüzyılın sonlarında Henderson Adası'na Pitcairn Adaları'ndan sürgün edilen birkaç kişi yerleştirilmiştir. Fakat bu sürgünler 1903 yılında Pitcairn Adası'na geri dönmüştür. Günümüzde Henderson Adası'nda sadece birkaç araştırmacı yer almaktadır.

Henderson Adası Coğrafyası:

Henderson Adası, 48 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Engebeli arazisi ve sarp kayalıkları ile bilinen ada, volkanik patlamalar ile oluşmuştur. Adanın en yüksek noktası 331 metre yüksekliğindeki Maunga Taku Dağı'dır. Henderson Adası, subtropikal bir iklime sahiptir. Yoğun yağış alan adada bitki örtüsü oldukça yoğundur. Adada bulunan endemik türler arasında Henderson palmiyesi ve Henderson ispinozu yer almaktadır.

Henderson Adası Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Henderson Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Ada, "Dünyanın en ıssız adalarından biri" olarak da bilinmektedir.
 • Henderson Adası'nda bulunan Henderson palmiyesi, dünyadaki tek Henderson Adası'na özgü palmiye türüdür.
 • Adada bulunan Henderson ispinozu, dünyadaki tek Henderson Adası'na özgü kuş türüdür.

7. Ducie Adası (Pitcairn Adaları)

Dünyanın En Uzak Adaları

Güney Pasifik Okyanusu'nda, Pitcairn Adaları'na bağlı bir ada olan Ducie Adası, dünyanın en ıssız ve ulaşılması zor yerlerinden biridir. El değmemiş doğası, gizemli geçmişi ve vahşi yaşamı ile Ducie Adası, doğa severler ve kaşifler için eşsiz bir destinasyondur.

Ducie Adası Tarihi:

Ducie Adası, 1790 yılında Bounty gemisinin isyancıları tarafından keşfedilmiştir. İsyancılar, adaya yerleşmeyi düşünseler de, adanın kurak ve verimsiz olması nedeniyle planlarından vazgeçmişlerdir. 19. yüzyılda adaya balina avcıları ve kürklü fok avcıları gelmiştir. Fakat 20. yüzyılda bu faaliyetlerin sona ermesi ile ada terk edilmiştir. Günümüzde Ducie Adası'nda sadece araştırmacılar tarafından ziyaret edilmektedir.

Ducie Adası Coğrafyası:

Ducie Adası, 0.5 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Düz bir araziye sahip olan ada, mercan kayalıklarından oluşmuştur. Adanın en yüksek noktası sadece 3 metredir. Ducie Adası, tropikal bir iklime sahiptir. Yağışların az olduğu adada bitki örtüsü oldukça seyrektir. Adada bulunan endemik türler arasında Ducie ispinozu ve Ducie kertenkelesi yer almaktadır.

Ducie Adası Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Ducie Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Ada, "Dünyanın en küçük adalarından biri" olarak da bilinmektedir.
 • Ducie Adası'nda bulunan Ducie ispinozu, dünyadaki tek Ducie Adası'na özgü kuş türüdür.
 • Adada bulunan Ducie kertenkelesi, dünyadaki tek Ducie Adası'na özgü sürüngen türüdür.

8. St. Helena (Güney Atlantik)

Dünyanın En Uzak Adaları

St. Helena, Afrika'dan 4.000 kilometre uzaklıkta ıssız bir adadır. Napolyon Bonapart'ın sürgün yeri olarak tarihe geçen St. Helena Adası, volkanik kayalıklardan oluşmaktadır.

St. Helena Tarihi:

St. Helena Adası, 1502 yılında Portekizli kaşif João da Nova tarafından keşfedilmiştir. 1659 yılından itibaren İngiliz Doğu Hindistan Şirketi'nin kontrolüne geçen ada, Napolyon Bonapart'ın sürgün yeri olarak da tarihe geçmiştir. 1815 yılında St. Helena'ya sürgün edilen Napolyon, 1821 yılında burada ölmüştür. 20. yüzyılda adaya telsiz istasyonu ve havaalanı kurulmuştur. Günümüzde St. Helena, Birleşik Krallık'a bağlı bir denizaşırı bölgedir.

St. Helena Coğrafyası:

St. Helena Adası, 410 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Engebeli arazisi ve sarp kayalıkları ile bilinen ada, volkanik patlamalar ile oluşmuştur. Adanın en yüksek noktası 656 metre yüksekliğindeki Diana's Peak Dağı'dır. St. Helena Adası, subtropikal bir iklime sahiptir. Yağışların az olduğu adada bitki örtüsü oldukça seyrektir. Adada bulunan endemik türler arasında St. Helena ispinozu ve St. Helena dev kaplumbağası yer almaktadır.

St. Helena Hakkında İlginç Bilgiler:

 • St. Helena Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Ada, "Napolyon'un Sürgün Yeri" olarak da bilinmektedir.
 • St. Helena Adası'nda bulunan St. Helena ispinozu, dünyadaki tek St. Helena Adası'na özgü kuş türüdür.
 • Adada bulunan St. Helena dev kaplumbağası, dünyadaki en uzun yaşayan omurgalı hayvan türlerinden biridir.
 • St. Helena Adası'na sadece deniz yoluyla ve özel izinle ulaşım mümkündür.

9. Tromelin Adası (Hint Okyanusu)

Dünyanın En Uzak Adaları

Hint Okyanusu'nun ortasında, Fransa'ya bağlı bir ada olan Tromelin Adası, dünyanın en ıssız ve ulaşılması zor yerlerinden biridir. El değmemiş doğası, gizemli geçmişi ve vahşi yaşamı ile Tromelin Adası, doğa severler ve kaşifler için eşsiz bir destinasyondur.

Tromelin Adası Tarihi:

Tromelin Adası, 1772 yılında Fransız denizci Chevalier de Tromelin tarafından keşfedilmiştir. 18. yüzyılda balina avcıları ve kürklü fok avcıları tarafından adaya yerleşimler kurulmuştur. Fakat 19. yüzyılda bu faaliyetlerin sona ermesi ile ada terk edilmiştir. 1950'li yıllarda Tromelin Adası'nda nükleer silah testleri yapılmış ve bu durum adada radyoaktif kirliliğe yol açmıştır. Günümüzde Tromelin Adası, Fransa tarafından koruma altına alınmış ve sadece bilimsel araştırma amaçlı olarak ziyaret edilmektedir.

Tromelin Adası Coğrafyası:

Tromelin Adası, 1 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Düz bir araziye sahip olan ada, mercan kayalıklarından oluşmuştur. Adanın en yüksek noktası sadece 17 metredir. Tromelin Adası, tropikal bir iklime sahiptir. Yağışların az olduğu adada bitki örtüsü oldukça seyrektir. Adada bulunan endemik türler arasında Tromelin ispinozu ve Tromelin kertenkelesi yer almaktadır.

Tromelin Adası Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Tromelin Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Ada, "Dünyanın en ıssız adalarından biri" ve "Hint Okyanusu'nun en gizemli adası" olarak da bilinmektedir.
 • Tromelin Adası'nda bulunan Tromelin ispinozu, dünyadaki tek Tromelin Adası'na özgü kuş türüdür.
 • Adada bulunan Tromelin kertenkelesi, dünyadaki tek Tromelin Adası'na özgü sürüngen türüdür.

10. Wake Adası (Kuzey Pasifik Okyanusu)

Dünyanın En Uzak Adaları

Kuzey Pasifik Okyanusu'nda, ABD'ye bağlı bir ada olan Wake Adası, dünyanın en ıssız ve ulaşılması zor yerlerinden biridir. Volkanik bir ada olan Wake Adası, eşsiz tarihi, el değmemiş doğası ve stratejik önemi ile ziyaretçileri cezbeden bir yerdir.

Wake Adası Tarihi:

Wake Adası, 1596 yılında İspanyol kaşifler tarafından keşfedilmiştir. 1843 yılında ABD tarafından ilhak edilen ada, 19. yüzyılda kablo istasyonu ve kömür istasyonu olarak kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilen Wake Adası, ABD ve Japonya arasında kanlı bir savaşa sahne olmuştur. Savaştan sonra ABD tarafından yeniden ele geçirilen Wake Adası, günümüzde askeri üs olarak kullanılmaktadır.

Wake Adası Coğrafyası:

Wake Adası, 6 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Düz bir araziye sahip olan ada, mercan kayalıklarından oluşmuştur. Adanın en yüksek noktası sadece 9 metredir. Wake Adası, tropikal bir iklime sahiptir. Yağışların az olduğu adada bitki örtüsü oldukça seyrektir. Adada bulunan endemik türler arasında Wake albatrosu ve Wake kertenkelesi yer almaktadır.

Wake Adası Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Wake Adası, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.
 • Ada, "II. Dünya Savaşı'nın en önemli savaş alanlarından biri" olarak da bilinmektedir.
 • Wake Adası'nda bulunan Wake albatrosu, dünyadaki tek Wake Adası'na özgü albatros türüdür.
 • Adada bulunan Wake kertenkelesi, dünyadaki tek Wake Adası'na özgü sürüngen türüdür.
 • Wake Adası'na sadece özel izinle ve ABD ordusu tarafından sağlanan uçuşlarla ulaşım mümkündür.

 İçerik Üreticisi
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.