Dünyanın En Temiz 10 Şehri!

Dünyanın En Temiz 10 Şehri!
25.12.201512:57

Artan çevre kirliliği, küresel ısınmanın artması ile birlikte her anlamda temiz şehirleri aramaktayız. Bizde sizler için Dünya'nın en temiz şehirlerini derledik. Hadi hep birlikte insanlığım tüm çabalarına rağmen doğal kalabilen şehirlere göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 08.08.2022 09:21

Çevre temizliği, geri dönüşüm bilincinin oturtulabildiği, parmakla gösterebileceğimiz şehirlerin sayısı günümüzde oldukça az. Sanayi, trafik ve daha birçok nedenle birlikte her geçen gün sağlığımız için uygun bir çevre bulmakta zorlanıyoruz. Günümüzde İstanbul'daki hava kirliliğinden dolayı yapılan duyuruları da göz önüne alınca gözlerimiz temiz bir şehir aramaya başlıyor. Hepimizin bu temiz şehirlere uçmak istediğini biliyoruz.

ucmak.gif

İşte Dünya'nın en temiz şehirleri şunlardır;


1. Kanada - Calgary

2013'te yapılan bir araştırmaya göre Calgary, dünyanın en temiz şehri seçildi. Bu araştırma su, kanlizasyon ve atık temizleme alnında yapıldı. Temizlik alanından aynı zamanda sert yasalar bulunmaktadır. Aynı zamanda vatandaşlara geri dönüşüm ve temizlik alanından oldukça düzenli eğitimler verilmiştir. Bu neden Calgary, dünyanın en temiz şehirleri denilince aklan ilk gelen yerlerden biri konumundadır.
 1988'de Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Calgary, Kanada 'nın doğal güzelliklere sahip şehirlerinden birisidir. Öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bu şehirde, pek çok faaliyeti de yapabilirisiniz. Şehir daha çok doğal güzellikleri ile tanınmaktadır. 

calgary.jpg


2. Japonya - Kobe

Japonya'da küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen, teknoloji, temizlik ve eğitim konusundan dünyanın pek çok ülkesinin önünde olan Japonya, temizlik konusunda da oldukça iddialı. Liman kenti olması nedeniyle, turizmle de iç içe olan Kobe'de çöplerin sınıflandırılması oldukça önemli konuların başında gelmektedir. Şehirde tüm dünyaya örnek olacak atık bertaraf etme teknolojisi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle atıklar nedeniyle çevre sorunları neredeyse hiç yaşamamaktadırlar. Şehrin iklimsel özelliklerine geldiğimizde şehirde suptropikal iklim görülmektedir. Buna göre şehir, yıllık ortalama 18-20 derece sıcaklığı arasında bulunmaktadır. Şehre hem tren hem de uçak seferleri ile ulaşmak mümkündür. 
kobe2.jpg


3. Norveç - Oslo

Doğal güzellikleri ile Oslo, görenlerin beğenisini kazan bir şehirdir. Bu güzelliklerin farkında olan Norveç halkı, geri dönüş ve çevre konusunda oldukça bilinçli. Özellikle atık geri dönüşümü konusunda oldukça iyi bir teknolojiye sahipler. Şehri ziyaret edenlerin en çok dikkatini çeken konulardan birisi ise etrafta çöp kutularının olmamasıdır. Bu da yine temizlik ve geri dönüşümle alakalı bir konudur. Yeraltında biriktirilen çöpler, oluşturulan borularla birlikte şehrin ısıtılmasında kullanılmaktadır.

oslo-001.jpg


4. Danimarka - Kopenhang

Dünya standartlarının çok üzerinde bir temizlik anlayışına sahip olan Kopenhang, çevre temizliği ve geri dönüşüm konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle ileriye dönük yatırımlar yapmaya devam eden Kopenhang, 2025 yılına kadar havadaki karbonla alakalı projeler yürütmektedir. Aynı zamanda şehirde bisiklet kullanımını yaygınlaştırarak, çevre temizliği konusundan daha etkili olmayı hedeflemiştir.

kopenhang.jpg


5. Yeni Zelanda - Wellington

Yüzüklerin Efendisi'nden hatırladığımız Yeni Zelanda, doğa güzellikleri ile her insanın ömründe bir kez görmek isteyeceğinden eminiz. Wellington hem doğal güzellikleri hem de az ve bilinçli nüfusu ile güzelliklerin sürekliliğini sağlanmaktadır.

wellington.jpg


6. Almanya - Freiburg

Almanya’nın Güney Batısı’nda bulunan Kara Orman’ın Batı yakasından Ren ovasına uzanan Freiburg yalnızca dünyanın en temiz şehirlerden biri değil aynı zamanda en yeşil şehirlerinden de biridir.

almanya-011.jpg


7. Finlandiya - Helsinki

Finlandiya'nın başkenti bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya finans, moda, tıp, eğlence, medya ve kültürde ülkenin can damarıdır. Çok sayıda çeşitli müzeler, sergi sarayları, galeriler ve sahneler bulunmaktadır.

finlandiya.jpg


8. Avusturalya - Adelaide

3 yıldır üst üste Avustralya'nın en yaşanabilir şehri seçilen Adelaide, çok geniş parklara ve bulvarlara sahiptir. Şehrin atıklarının %90'ı geri dönüşümü yapılmaktadır. Bu özelliğiyle Dünya'nın en temiz şehirleri arasındadır.

adelaide.jpg


9. Hawaii - Honolulu

Hawaii dilinde "sakin bir liman" anlamına gelen Honolulu, ABD şehirleri arasında 46. sırada, dünyanın en önemli turistik noktalarından birisidir.

hawaii-.jpg


10. Yeni Zelanda - Wellington

Wellington Yeni Zelanda’nın başkenti, ülkenin en büyük ikinci yerleşim birimi ve Okyanusya’daki en kalabalık başkenttir. Sahip olduğu temiz çevre sayesinde yılda 3.6 milyon turist çekmektedir.

wellington-001.jpg

Önerilen İçerik; Dünya'nın En Temiz Suyuna Sahip Sahilleri

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.