Dünyanın En Ölümcül Zehirleri

Dünyanın En Ölümcül Zehirleri
30.06.201513:17

Hayvanlar, bitkiler, bakteriler ve kimi zaman da insan yapımı olan bu zehirler sizi çok şaşırtacak.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 14:23

Hayvanlarda Zehirler

Hayvanlarda zehir deyince akla ilk yılanlar gelir. Hayvanlar arasında en güçlü zehir büyük olasılıkla bir orta Avusturya yılanına aittir. Hayvanlarda zehir denildiği zaman ikinci olarak akla gelen ise denizanalarıdır.

kutu denizanası


Kimileri deniz hayvanlarında kanca burunlu deniz yılanını en zehirli hayvan olarak söyler, kimileri ise kutu denizanasını. Yedi Yaşam filminde kutu denizanasına değinilmiştir. Bunların zehri ise tedavi edilebilir. Ancak mavi halkalı ahtapotların ısırığı veya balon balığının yanlış tüketimi karşısında hiçbir panzehir yoktur.

avusturya yılanı


Mavi halkalı ahtapot da balon balığı da tetrodotoksin adlı ölümcül maddeyi kullanır. Ahtapot bilerek zehir enjekte ederken balon balığı şirin bir görüntüye sahip olsa da son derece ölümcüldür. Belli miktardan fazla yendiğinde zehirlidir olan bu balığı fazla yediğiniz takdirde önce bir uyuşukluk hissi gelir ve 4-6 saat içerisinde ölüm gerçekleşir.

mavi halkalı ahtapot


balon balığı

En zehirli hayvani madde ise batrakotoksindir. Bu madde bir Güney Amerika kurbağasının zehirli okunda taşınır ve sofra tuzu büyüklüğünde iki dozu ölüme sebep olabilir.

batrakotoksin

Bitkilerde ve Bakterilerde Zehirler

Hintyağı işlenmeden kullanılırsa ölümlere sebep olur. Eğer bu madde kana enjekte edilir veya solunursa iğne ucu kadar bir miktarı bile ölümün gerçekleşmesine yetecektir. Bulgaristanlı muhalif Georgi Markov'a yapılan suikastte bu madde kullanılmıştır. Bir şemsiyenin ucunda çok az bir miktarda bulunan zehir küçük dokunuşuyla Markov'un ölümüne sebep olmuştur. 

hint yağı bitkisi

Gıda zehirlenmesine yol açan bir madde olan botulin de bilinen ölümcül bir zehirdir. Bu madde bir bakteri olan clostridium botulinum tarafından üretilmektedir ve genellikle pastörize olmayan ev yapımı konservelerde ortaya çıkar.

İnsanlar Tarafından Yapılan Zehirler

Dimethyl Merkür: Bu zehir eldivenli elinizle temas ettiğinizde bile derinizin altına işleyecektir. 1996 yılında kimyacı Karen Wetterhahn, yanlışlıkla eldivenli ellerine bu zehri damlatmıştır ve belirtiler 4 ay sonra ortaya çıkmış, 10 ay sonra da ölmüştür.

Polonyum: Eski Rus ajanı Alexander Litvinenko'nun öldürülmesinde kullanılan bu madde fizikçi Marie Curie ve Pierre Curie tarafından 1898'de bulunmuştur. Bir gram buharlaşmış polonyum 1,5 milyon insanı öldürebilir.

marie curie

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
3
1
1
1
34
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.