Dünyanın En Mükemmel Kütüphaneleri

Dünyanın En Mükemmel Kütüphaneleri
29.07.201519:13

Dünyada mimari özellikleri ve büyüklükleri bakımından çok önemli kütüphaneler bulunmaktadır. İşte, her yıl binlerce turistin akınına uğrayan dünyanın en mükemmel kütüphaneleri...

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:55

Kütüphaneler, insanların her aradığına kolayca ulaşabileceği bilgi yuvalarıdır. Herkes hayatında bir defa da olsa kütüphaneye gitmiştir. Dünyada binlerce kütüphane bulunmaktadır. Ancak bazı kütüphaneler var ki, sadece sunduğu imkanlarla değil görüntüsüyle de insanı şaşkına çeviriyor. İşte, dünyanın en büyük kütüphaneleri:

kütüphane

Kongre Kütüphanesi

ABD’nin Başkenti Washington'da bulunan ‘Kongre Kütüphanesi’ mükemmel görüntüsü ile her yıl birçok yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğruyor. Kütüphanede yüzlerce dilden milyonlarca kitap, binlerce gazete küpürü, evraklar, milyonlarca harita bulunmaktadır.

kütüphane

Trinity College Kütüphanesi

İrlanda’nın en tarihi kültür merkezlerinden olan bu kütüphane 1592’de Dublin'de kuruldu. Kütüphanenin harika görünüşü görenleri hayrete düşürmektedir. 200 binin üzerinde tarihi kitabı barındıran kütüphanede farklı dillerde oluşturulmuş binlerce eser sergilenmektedir.

kütüphane

Kaliforniya Üniversitesi Kütüphanesi

ABD’nin büyük eyaletlerinden Kaliforniya’da bulunan bu yapı, dünyadaki en iyi teknolojik donanımlara sahip kütüphanelerdendir. İnsanlar ilk görüşte binanın gemiyi andırdığını düşünüyor. Kütüphane 1970’te ülkeye kazandırılmıştır.

kütüphane

Delft Üniversitesi Teknoloji Kütüphanesi

Hollanda’da yer alan bu kütüphane yaklaşık 18 yıl önce hizmete açılmıştır. Kütüphanede 900 bine yakın kitap yaklaşık 15 bin dergi ve bir de müze bulunmaktadır. Kütüphanenin görüntüsü ve büyüklüğü ziyaretçileri şaşkına çeviriyor.

kütüphane

İskenderiye Kütüphanesi

Şaheser niteliğindeki bu kütüphane Mısır’ın İskenderiye şehrinde kurulmuştur. Büyük İskender tarafından yaptırılan bu eser 2200-2300 yıllık bir maziye sahiptir. 10 yıllık bakım-onarım işlemlerinden sonra yeni haline kavuşturulmuştur.

kütüphane

Stuttgart Şehir Kütüphanesi

Almanya’nın en prestijli kütüphanesi olarak kabul edilen bu yapı, çok enteresan bir görünüme sahiptir. Bina Romalıların tapınaklarını andırıyor. Kütüphanenin biçimi ‘kalp’ şeklindedir.

kütüphane

Bishan Halk Kütüphanesi

Singapur’da bulunan bu halk kütüphanesi yaklaşık 4 bin metrekarelik sahayı içine almaktadır. Binayı farklı kılan unsurlardan birisi de her yerinin cam kaplama olması.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
33
30
52
16
12
40
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.