Görenleri Büyüleyen Dünyanın En Görkemli 10 Şelalesi

Şelaleler görsel güzellikleri ile insanlar her dönem büyülemeyi başarmıştır. İşte dünya üzerinden yer alan en güzel ve görkemli şelaleler...
Görenleri Büyüleyen Dünyanın En Görkemli 10 Şelalesi

Dünya Üzerindeki En Güzel Şelaleler

Dünyanın dört bir yanında görebileceğiniz bu doğa harikaları, heyecan uyandıran görünümleri ile seyahat tutkunlarının vazgeçilmez keşif rotaları arasında yer alıyor. Gürül gürül akan suları ve çevrelerini saran eşsiz bitki örtüleri ile görenleri büyüsü altına alan dünyanın en güzel 10 şelalesini keşfe çıkmak ister misiniz?

İşte birbirinden görkemli, unutamayacağınız manzaralara sahip en güzel şelaleler;

1. Niagara Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Her sene 14 milyon turiste ev sahipliği yapmakta olan bu şelale en büyük şelalerden biridir. Güzelliği dillere destan olan Niagara şelalesi New York ve Ontario şehirleri arasında bulunmaktadır. Niagara Şelalesi, Dünya üzerinde ters akan bir şelaledir. Dünya üzerinde en ünlü yerlerin başında gelmektedir. Yıllık ise ortalama 20 milyon turist çekmektedir. Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı içerisinde tam olarak Niagara üzerinde yer almaktadır. 3 büyük koldan oluşmaktadır. Bu büyük şelaleler; Horseshoe Falls, American Falls ve Bridal Veils Fall… Niagara Şelalesi’nden yarım dakikada 168.000 metreküp akmaktadır.

2. Angel Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Dünyanın en yüksek ve en güzel şelalelerinden bir tanesi de Angel Şelalesi’dir. Bu devasa şelaleyi maalesef yakından görme şansınız yok. Şelaleye ancak havadan ulaşmak mümkündür. Diğer adı Salto Angel’dır. Yapılan bilimsel açıklamalara göre şelale tam olarak 979 metre yüksekliğindedir. Angel Şelalesi’nin en önemli özelliği 807 metre boyunca akan şelalenin hiçbir şeye dokunmamasıdır. Şelaleye her yıl binlerce turist gelmektedir. Gelen turistler, düzenlenen turlar ile havadan gösterilmektedir.

3. Kaieteur Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Dünyanın en güçlü şelalelerinden bir tanesi olarak anılan Kaieteur Şelalesi’dir. Potaro Nehri üzerinde yer alan Kaieteur Şelalesi, Guyana yağmur ormanlarının tam ortasında yer alır. Ortalama 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelaleleri’nden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksek bir şelaledir. Bu şelaleye gelen turistler, şelaleyi yakından görme imkanına sahip değildir. Çünkü, şelalenin çevresi doğal yaşam koşulları arasında zorlu bir yerdedir.

4. Victoria Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Dünyanın en görkemli ve büyü şelalelerinden bir tanesi de Zambiya Victoria Şelalesi’dir. 1989 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’eklenen Zambiya Victoria Şelalesi, 1,7 kilometreden daha geniş bir alandan en yüksek yeri 128 metre olan bir boşluğa akmaktadır. Zambiyave ve Zimbabve ülke topraklarından geçen Victoria Şelalesi gelirleri her iki ülkeye de eşit dağıtılmaktadır.

5. Iguazu Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Bir doğa harikası olan Iguazu Şelalesi, Brezilya ve Arjantin arasında bulunur. Iguazu Şelalesi, Brezilya topraklarından akan bir şelaledir. Dünyanın gerçekten de en güzel şelalelerinden bir tanesi sayılmaktadır. Görenlerin hayrete düştüğü Iguazu Şelalesi dakikada 9100 m3’lük akıma ulaşmaktadır. Toplamda 175 adet şelalenin birleşiminden oluşmaktadır.

6. Gullfoss Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Gullfoss Şelalesi, bir diğer adıyla Golden Şelalesi, İzlanda’nın en turistik yerlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.. Gullfoss Şelalesi, Hvita nehrinin sert bir dönüş yaptığı noktada yer alan şelale, üç basamaklı bir yapıya sahiptir. Şelalenin büyüklüğü ise ortalama olarak 32 metreden meydana gelmektedir. Gullfoss Şelalesi, yıl içerisinde yüz binlerce turist ağırlamaktadır.

7. Nohkalikai Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Yemyeşil bir ormanın içerisinden gelerek yaklaşık 335 metreden aşağı dökülen Hindistan’daki Nohkalikai Şelalesi’nin sularının oluşturduğu doğal havuz oldukça ilgi çekiyor.

Ölmeden önce görmeniz gereken doğa harikaları için buraya tıklayabilirsiniz.

8. Sutherland Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Dünya üzerinde insanların en son yerleştiği yerlerden olan Yeni Zelanda’nın en yüksek şelalesi olarak geçen Sutherland Şelalesi, Fiordland Ulusal Parkına gelen ziyaretçileri güzelliği ile etkisi altına alıyor.

9. Yosemite Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Amerika’daki Yosemite Ulusal Parkında bulunan ve 739 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek beşinci şelalesi olan Yosemite, senede bir kez ortaya çıkan kırmızı renkli görünümü nedeniyle ateş ya da lav şelalesi olarak da anılıyor.

10. Plitvice Şelalesi

En Güzel Şelaleler

Yeşilin ve mavinin uyumunu yansıtan görünümü ile kendine hayran bırakan Plitvice Şelalesi, mimarisi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Hırvatistan‘ın en renkli köşelerinden birini oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.