Dünyanın En Büyük 10 Camisi

Dünyanın En Büyük 10 Camisi
20.05.201513:06

Müslümanların ibadethanelerine olan saygılarını ve yaklaşımlarını da göstermesi açısından, en büyük 10 camiyi bir araya getirdik. İşte o sıralama...

Haber güncelleme tarihi 05.12.2022 10:13

Dünyanın En Büyük Camileri

İslam dini için ibadetin en huzurlu olduğu yer Allah'ın evi olarak anılan camilerdir. Cami huzur anlamına gelir ve tüm dünyada göz kamaştırıcı camiler bulunmaktadır. Dünyanın en büyük camileri sıralaması bu içeriğimizde yaptık. Aynı zamanda aklınızda bulunan "Dünyanın en büyük camisi nerede?" sorusunun da yanıtını bulacaksınız.

İşte dünya üzerinde bulunan en büyük camiler;

1. Mescid-i Haram ( Kabe ) – Mekke / Suudi Arabistan

Dünyanın En Büyük Camileri

Mescid-i Haram dünyanın en kutsal ve en büyük camisidir. Kabe bu mescidin içinde yer almaktadır. Boyut olarak bazı yönlerden diğer camilere oranla daha küçüktür. Ancak her biri 89 metre yüksekliğinde 9 minaresi olan caminin kapasitesi, 900.000 kişidir ve hac döneminde bu sayı 4.000.000’a kadar ulaşmaktadır.

2. Mescid-i Nebevi – Medine / Suudi Arabistan

Dünyanın En Büyük Camileri

Hz. Muhammed’in, Mekke’den Medine’ye göçünden sonra evi olarak kullandığı bu caminin kapasitesi 600.000 kişidir. Hac döneminde bu sayı 1.000.000’a ulaşmaktadır. Cami Hz. Muhammed döneminde inşa edilmiştir. Dünyanın ikinci en büyük camisi olan Mescid-i Nebevi’nin 105 metrelik 10 minaresi ve yeşil bir kubbesi vardır. Hz. Muhammed’in mübarek kabirleri de buradadır.

3. İkinci Hasan Cami – Kazablanka / Fas

Dünyanın En Büyük Camileri

Kral Hasan tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır. 210 metrelik minaresi nedeniyle, dünyadaki inşa edilmiş en uzun minareli cami olarak kabul edilmektedir.

4. Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cami – Abu Dhabi / Dubai

Dünyanın En Büyük Camileri

Kısaca Büyük Cami denmektedir. Tam olarak 82 minaresi bulunmaktadır. 2007 yılında ibadete açılmıştır. Caminin kubbesi 32.8 metre çapındadır ve ebatları itibariyle dünyanın en büyük kubbesi olarak kabul edilmektedir.

5. İmam Cami – İsfahan / İran

Dünyanın En Büyük Camileri

Caminin dört tarafı kubbelerle çevrilidir ve her bir kubbe kemerlerle çevrelenmiştir. Kıbleye dönük mavi renkteki kubbe, çok ihtişamlı ve çok büyüktür. Kubbenin üzerinde bulunan işlemeler, akustik yapısı ve kubbenin altındaki yansımalar mutlaka görülmelidir. Caminin duvarları, 7 renkten meydana gelmiş mozaikle kaplanmış. Caminin yapımına 1611 yılında başlanmış, 1629 yılında tamamlanmıştır.

6. Jame Asr Hassanil Bolkiah Cami – Bandar Seri Begaw / Brunei

Dünyanın En Büyük Camileri

Çevresindeki rengarenk bahçeleri, 24 ayar altın kaplamalı kubbeleri ve minareleriyle, dünyanın en büyük ve en güzel camilerinden biridir.

7. Faysal Cami – İslamabad / Pakistan

Dünyanın En Büyük Camileri

5.000 m2 üzerine yapılan ve 74.000 kişi kapasitesi bulunan caminin, her birinin yüksekliği 90 metre olan 4 adet minaresi bulunmaktadır. Birçok caminin aksine, Faysal camisinde kubbe formunun yerine, Arap Bedouin’in çadırından esinlenilerek yapılan üçgen bir çatı vardır.

8. Badshahi Cami – Lahor / Pakistan

Dünyanın En Büyük Camileri

Moğol İmparatoru Aurangazeb tarafından 1673 yılında yaptırılmıştır. 8 minaresi ve 3 kubbesi bulunan caminin kapasitesi 100.000 kişidir. Yaklaşık 2.6 km karelik avlusu vardır ve minarelerinin yüksekliği 53.75 m’dir.

Balkanlar'da bulunan Osmanlı Devleti camileri ve hikayeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

9. İstiklal Cami – Jakarta / Endonezya

Dünyanın En Büyük Camileri

1978 yılında yapılan İstiklal Cami, hem ibadet amaçlı hem de Endonezya’nın sömürgeden kurtuluşunu kutlamak için kullanılmaktadır. 120.000 kişinin aynı anda namaz kılabildiği bu cami, dünyanın en büyük camilerinden biridir.

10. Sultan Ahmet Cami – İstanbul / Türkiye

Dünyanın En Büyük Camileri

Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Caminin içi, 200′den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. Sultan Ahmet Cami, hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en önemli tarihi yapılarından biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Sultan Ahmet Camii hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1615
376
259
64
124
83
1114
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.