Dünyanın Cehennemi: Danakil Çöküntüsü

Dünyanın Cehennemi: Danakil Çöküntüsü
18.12.201516:06

Dünyanın en sıcak, en tehlikeli ve en korkunç yerlerinden bir tanesi olarak bilinen Danakil Çöküntüsü hiç duydunuz mu? Eğer duymadıysanız, bu yer hakkında tüm bilgileri öğreneceksiniz. İşte, dünyanın en korkunç yeri olarak belirtilen Danakil Çöküntüsü

Haber güncelleme tarihi 20.03.2021 11:33

Yüzüklerin Efendisi'ni izleyenler, Ortadünya'nın cehennemi olarak Mordor'u görüp herhalde büyük bir korku içine girmişlerdir. Mordor, her ne kadar fantastik bir dünya da olsa oldukça korkutucu görüntüye sahip. Peki, dünyada böyle bir yer var mı? Her ne kadar Urukhailar, Orglar, ilginç büyücüler olmasa da dünyada Mordor'a benzeyen bir yer bulunmaktadır: Danakil Çöküntüsü.


Danakil Çöküntüsünün Özellikleri

Dünyanın cehennemi olarak adlandırılan Danakil Çöküntüsü, deniz seviyesinden 100 metre aşağıdadır. Danakil çöküntüsü içerisinde sonu görünmeyen tuzlu düzlükler, ciddi yanıklara neden olabilecek asidik hidrotermal havuzlar ve aktif yanardağları görebilirsiniz. Bölgede pek çok canlı çeşitliliği bulunmamaktadır. Danakil Çöküntüsü'nde sıcaklık o kadar fazladır ki, sıcaklık 60 dereceye kadar çıkabilir. 

dallor-asit-golleri.jpg
Bölgede yer alan Erta Ale volkanı günümüzde hala aktiftir ve volkan bölgeye turistlerin ilgisini artırmaktadır. Aynı zamanda Dallol Volkanik Krateri de ziyaretçilerin epey ilgisini çekmektedir. Yaşamanın oldukça zor olduğu bu coğrafyaya yağmurun bir damlası bile düşmüyor.


Danakil ve Yerli Halk Afar

danakil2.jpg

Her ne kadar yaşam koşulları çok zor olsa da bölgede Afar halkı yaşamaktadır. Afar halkı, genellikle müslümanlardan oluşan bir topluluktur. Afarlar, Afaca dilini konuşmaktadırlar ve son 20 yıldır yazılı bir alfabeleri bulunmaktadır. Bu halka göre Danakil, onların yuvasıdır. Bir efsaneye göre, sarı renkteki tuzlar, Afar halkının sahip olduğu altınlardı fakat atalarının hataları nedeniyle altınlar tuza dönüşmüştür. Halk iyilik yapmaya, doğru yaşamaya devam ederse tuzlar altına dönüşecektir. 


Danakil Çöküntüsüne Nasıl Giderim?

Danakil Çöküntüsü, Etiyopya'nın kuzeyinde bulunmaktadır. Çöküntüye gitmek için önce Etiyopya'dan Mekele isimli şehire ordanda Danakil'e geçiş yapabilirsiniz. Pek çok seyahet acentasının düzenlediği gezilere katılabilirsiniz. Gezileriniz sırasında size silahlı askeri bir grubun eşlik ettiğini göreceksiniz. Bunun nedeni ise geçmişte bölgeye izinsiz girenleri Afar halkının cezalandırmasıdır. Kabile her ne kadar artık bu şekilde davranmasa da tedbir amaçlı bu eşlikler yapılmaktadır. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
12
2
3
27
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER