• DOLAR5,68530.87
 • EURO6,37770.86
 • ALTIN259,048-0.45
 • BIST101.089-0.75

Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar

Dünyadaki Önemli Boğazlar ve Kanallar
10.10.201509:45

Dünya üzerindeki en önemli boğazlar ve kanalları sizler için bir araya getirdik. Gelin hep birlikte dünya üzerindeki boğaz ve kanallar hakkında bilgi sahibi olalım. Böylelikle genel kültürümüzü geliştirmiş, yaşadığımız evreni yakından tanımış olacağız.

Haber güncelleme tarihi 02.03.2019 21:24

Yaşadığınız kainatı ne kadar tanıyorsunuz? Bu sorudan yola çıkarak, Dünya üzerinde bulunan sayılı olan boğazların ikisinin ülkemizin sınırları içinde olduğunu ve bundan dolayı, Türkiye'nin bir boğazlar ülkesi olduğunu biliyor muydunuz?

Coğrafya derslerinize, sınavlarda genel kültürünüze yarayacağını düşündüğümüz değerli bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte, dünya üzerinde yer alan önemli boğazlar ve kanallar...

Boğaz ve Kanal Nedir?

İki kara arasında kalan ve iki denizi birleştiren dar deniz parçalarına "boğaz" deniyor. Dünya ekonomisinde ve uluslararası ilişkilerde boğazlar çok önemli yere sahiptir. Ekonomik önemi olması, getiri sağlamasıyla birlikte insanlar zaman zaman büyük keşiflere çıkmış hatta kanal adı verdiğimiz suni boğazlar yapmaya karar vermişlerdir.

Örneğin; Akdeniz’in Süveyş Kanalı ile Kızıldeniz’e bağlanması boğazların ekonomik olarak önemini gözler önüne seriyor. Boğazlar doğal yollarla, kendiliğinden oluşmuş iki karayı birbirinden ayıran coğrafi özelliktir. Kanal ise, boğaz görevi gören, iki karayı insan gücünü kullanarak ayıran yapay bir boğazdır.

 


İstanbul Boğazı

istanbul-bogazi.jpg

İstanbul Boğazı, Karadeniz ve Marmara’yı bir birine bağlayan su geçidi arasındaki yerdir. Genel olarak kuzeydoğu- güneybatı doğrultusunda uzanıyor. İstanbul şehrini Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayırır. Boğazın her iki yakasında yer alan yerleşim yerlerine Boğaziçi, deniyor. İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı ile Türk Boğazları olarak adlandırılır. Avrupa ve Asya’yı birbirinden ayıran doğal sınır olarak kabul ediliyor.  İstanbul boğazı dördüncü jeolojik dönemde oluşmuştur. Ancak bu boğazın nasıl oluştuğuna dair kesin olarak bilinmiyor.

 


Çanakkale Boğazı

canakkale-bogazi.jpg

 

3. Jeolojik dönemde meydana gelen bir çöküntü sonrası meydana gelmiştir. Uzunluğu 65 km, boğazın en geniş yeri 5.800 m, en dar yeri 1250 m’dir. Boğaz sularında ters akıntı mevcuttur çünkü binde 38 tuz oranındaki Ege suyu ile Marmara’ya akan binde 26 oranındaki tuzlu su, Karadeniz suyunun karşılaşması ters akıntı oluşmasına neden olacaktır.

Ayrıca boğazın dar olması, boğaz sularının ters akıntısı olması ve boğaz çevrelerinde yer yer kıvrımlı kütlelerin oluşu; Boğaz'ın savunulmasını kolaylaştırmış ve geçilmesini zorlaştırmıştır. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu Birinci Dünya Savaşı’nda görmüş olduk. Eğer Çanakkale Boğazı geçilmiş olsaydı; Rusya’ya yardım ulaştırılmış olacak ve savaş kısa bir sürede daha büyük kayıplarla bitecekti. Çanakkale Boğazı geçilemeyerek Rusya’nın rejiminin yıkılması ve savaştan çekilmesi sağlanmıştır.

 


Cebelitarık Boğazı

cebelitarik.jpg

Cebelitarık Boğazı, Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’in batı bölümünü birleştiren boğazdır. Bulunduğu konum açısından oldukça önemlidir. En önemli boğazlardan olan Cebelitarık Boğazı, Süveyş kanalının açılmasıyla birlikte daha da önem kazanmıştır. Cebelitarık boğazı, Atlas Ülkelerinin ve Afrika’nın kıyılarından İber yarımadasına kadar uzanıyor. 1713 yılında resmi olarak İngiltere’ye bağlanan bu boğaz, İspanya ve İngiltere arasında sorunlara neden olmuştur. 2002 yılında bölge halklarının referandumu ile İspanya ve İngiltere arasında egemenlik paylaşımı yapılmıştır.

Peki Cebelitarık adı nereden geliyor?

Eski tarihlerde Calpe adı ile anılan boğaz, daha sonraları Arap ordu komutanı Tarık Bin Zeyid adı ile anılmıştır. “Cebel” Arapça’da dağ anlamına geliyor. Cebelitarık, “Tarık Dağı” anlamına gelmektedir. 

 


Babül Mendep Boğazı

babul-mendep.jpg

Kızıldeniz’i Hint okyanusuna (Aden Körfezi’ne) bağlayan 32 km uzunluğundaki boğaz, Yemen ve Somali kıyıları arasındadır. Boğazın Arap Yarımadası kıyısında olan bir kısmı zamanında Osmanlı kontrolü altındaydı.

 


Hürmüz Boğazı

hurmuzbogazi1.jpg

 

Sıcak sular Hürmüz Boğazı ile Umman Denizi ve Hint Okyanusu’na karışır. Kuzeydoğusunda Şattülarab ırmağı ağzında başlayan ve Güneydoğuda Hürmüz Boğazı’na kadar uzanan Basra Körfezi’nin uzunluğu yaklaşık 85 km’dir. 1980-1988 tarihleri arasında süren İran-Irak Savaşı’nın odak noktasıdır. 1991 yılındaki Körfez Savaşı’nın ise nedeni olmuştur.

 


Messina Boğazı

messin~1.jpg

 

Messina Boğazı, Sicilya Adasını İtalya’nın güneyindeki Calabri bölgesinden ayıran boğazdır.  Messina Boğazı üzerindeki en önemli liman şehirleri Sicilya adasındaki Messina ve ana kıtada bulunan Reggio di Calabria’dır.

 


Bering Boğazı

bering-bogazi-001.jpg

Bering Boğazı, Asya’nın en doğu noktası ile Amerika’nın en batı noktası arasındaki boğazdır. Rusya ile ABD arasında coğrafi bir sınır konumunda olmasıyla birlikte Amerika ve Asya kıtalarının birbirine en yakın olduğu yerdir. Boğaz yaklaşık 92 km genişliğinde 40-50 m derinliğindedir. Kuzeyinde bulunan Chukchi Denizi ( Artkia okyanusu)  ile güneyindeki Bering Denizi’ni ( Büyük Okyanus)  birbirine bağlamaktadır. Bering ismini, 1728 yılında bu boğazı geçen Rus Asıllı Danimarkalı kaşif Vitus Bering’den almıştır. Bu boğazın oluşumu ise buzul çağlarda olduğu tahmin ediliyor.

 


Macellan Boğazı

macellan.jpg

 

Macellan Boğazı, Güney Amerika’nın en güneyinde Atlas Okyanusu’nu Büyük Okyanus’a bağlayan boğazdır. Ana kıta ile Tierra del Fuego Takımadaları’nı ayırır.

Bu Takımadalar, Arjantin ve Şili arasında paylaşılmaktadır. Macellan Boğazı, Panama Kanalı’nın yapımından önce büyük bit öneme sahip olsa da günümüzde halen birçok gemi tarafından kullanılıyor. Su seviyesindeki gelgitlerden oluşan farklılıklar, Patagonya’da hüküm süren kuvvetli rüzgarlar, kuvvetli akıntı ve dalgalara yol açıyor.

 


Malakka Boğazı

malakka.jpg

Malakka Boğazı, Malezya Yarımadası ve Endonezya’ya Sumatra Adası arasında 805 km uzunluğunda olan dar bir boğazdır. Ekonomik ve stratejik açıdan bakıldığı zaman Malakka Boğazı en stratejik öneme sahip boğazlardandır. Boğaz, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında ana denizyolu oluşturuyor, dünyanın en kalabalık olan Hindistan, Çin ve Endonezya’yı deniz yoluyla bağlıyor. Ticaret devleri olan, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’ı uluslararası ticarete bağlıyor.

 


Dover Boğazı

dover.jpg

Büyük Britanya adasını Avrupa’da ayıran boğazdır. Uzunluğu 185, en dar yeri 35 km olan yerdir. Boğazın doğusunda Kuzey denizi, batısında Manş denizi bulunuyor. Eskiden beri askeri bakımdan önemli bir konuma sahip olan boğazdır.

 

Dünyadaki Önemli Kanallar

 

Kiel Kanalı

kiel-kanali.jpg

Baltık Denizi'nde yer alan bu kanal ulaşım açısında önem taşıyor. Kuzey Denizi'nde Elbe Irmağı ağzındaki Brünsbüttelkoog’dan, Baltık Denizi kıyısında bulunan Kiel limanında yer alan Holtenau’ya kadar ulaşan yoldur. Genişliği 103 m, derinliği 11 m olan kanalın üzerinde yaklaşık 42 m yüksekliğinde yedi köprü bulunuyor.

Bu kanalın yapılış amacı; 1887-95 arasında kuzeye gidilecek savaş gemilerine kestirme bir yol sağlamak için yapıldı. Daha önceleri gemilerin Danimarka’nın çevresini dolaşmak zorunda kalması, savaşın koşullarını zorlaştırdığı için bu kanal yapılarak kolaylık sağlanmış oldu.

 


Panama Kanalı

panama.jpg

 

Panama Kanalı, Orta Amerika’nın güneyinde yer alan Panama topraklarında yer alır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan su yoludur. Kanalın yapımı, tarihin en zor mühendislik projeleri arasında yer alıyor. Hatta bu kanalın yapım aşamasında binlerce kişi ölmüştür. Panama projesi fikri 1500’lü yıllarda düşünülmüş ancak çalışmalar, Fransızların öncülüğünde 1880’li yıllarda ancak başlatılmıştır. Bu kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklar bu topraklarda yayılmış; yaklaşık 27.500 kişi kanal çalışmaları süresince can vermiştir. Panama kanalı ile birlikte yaklaşık bir geminin yolculuğu 10.000 km azalmıştır. Kullanılmaya başlamasından 2002 yılına kadar Panama Kanalı üzerinden yaklaşık 800.000 gemi geçmiştir. Panama Kanalı ile daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız "Panama Kanalı Büyüyor " haberimize bakabilirsiniz.

 


Süveyş Kanalı

süveyş kanalı

 

Süveyş Kanalı, Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan bir kanaldır. Sina Yarımadası’nın batısında yer alıyor. 163 km uzunluğunda, en dar yeri 300 metre genişliğindedir. Bu kanal sayesinde Afrika çevresinde dolaşmaya gerek kalmadan Asya ile Avrupa arasında deniz taşımacılığı yapılması sağlanmıştır. Dünya’nın en önemli kanalları arasında yer alıyor. Süveyş Kanalı yapılmadan önce gemiciler uzun yol kat etmek ya da dolambaçlı gitmek zorunda kalmaları bu kanal fikrini uyandırmıştır. Süveyş Kanalı’nın açılması Osmanlı İmparatorluğu açısından büyük bir kazanç sağlamıştır çünkü Osmanlı toprakları içinde yer alıyordu. Dünyada kapakları olmayan ve en uzun kanal olma özelliğini taşıyor. Ayrıca diğer kanallara oranla kaza olasılığı daha az, gece- gündüz geçişler yapılıyor.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
702
800
200
300
800
101
802
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 12
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.