Mimarisiyle Tarihe Damga Vuran 10 Muhteşem Yapı

Dünya üzerinde mimarisiyle birçok kişiyi etkileyen pek çok yapı vardır. Bu içeriğimizde sizler için insanları mimari olarak büyüleyen yapıları listeledik.
Mimarisiyle Tarihe Damga Vuran 10 Muhteşem Yapı

Mimarisiyle büyüleyen yapılar dünya üzerinde ait oldukları şehirleri de yüceltmiştir. Şehirlerin hakim oldukları mimari yapıları, o şehrin ruhunu en iyi yansıtan eserleri doğurmaktadır. Bu içeriğimizde dünya üzerinde bulunan en ilham verici ve en dikkat çekici 10 yapıyı sizler için liste haline getirdik

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar Listesi

SıraYapıÜlkeŞehirYapım Yılı
1Ayasofya CamiiTürkiyeİstanbul532-537
2Versay SarayıFransaVersay1634
3Kış SarayıRusyaSt Petersburg1732
4İmam Camiİranİsfahan1629
5Tac MahalHindistanAgra1632
6Sagrada FamiliaİspanyaBarsenola1882
7Potala SarayıÇinTibet1649
8Lotus (Bahai) TapınağıHindistanDelhi1986
9Notre Dame KatedraliFransaParis1345
10Guggenheim MüzesiİspanyaBizkaia1997

Mimarisiyle Dikkat Çeken 10 Muhteşem Yapı

İşte yapıldığı dönemden günümüze kadar mimarisiyle herkesi büyülemiş yapılar...

1. Ayasofya Camii

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

56 metre yüksekliğinde, 31 metre genişliğinde ve sadece 5 yıl gibi kısa bir sürede, 6’ncı yüzyılda inşa edilen muhteşem bir kubbeye sahip yapı ilk kilise olarak kullanılmış. İstanbul'un fethinden sonra Osmanlı zamanında cami olarak kullanıldıktan sonra 1935 yılından 2020 yılına kadar müze olarak devam eden Ayasofya günümüzde yine cami olarak kullanılıyor. Mimari olarak dönüm noktası sayılan ve döneminin en büyük yapısı olan Ayasofya, Hristiyanlar için oldukça önemli bir yapı.

Bulunduğu YerTürkiye, İstanbul
İnşa Yılı532-537
MimarMiletli İsidoros, Trallesli Anthemios
MimariBizans, Osmanlı Mimarisi
AdresSultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul

2. Versay Sarayı

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Yapımına 1634 yılında başlanan Versay Sarayı, Avrupa'nın en görkemli sarayları arasındadır. 1800 odaya sahip olan bu saray, büyük bahçesiyle de dikkat çekiyor. Günümüzde müze oalrak kullanılan bu saray maliyetiyle ülkenin iflasını simgeler nitelikte. 2 bin dönüm arazide yer alan bu devasa yapı barok ve klasik dönemin izleriyle oldukça büyüleyici. Günümüzde hala Fransız hükümetinin yasama için toplandığı bu saray yerli ve yabancı birçok turist çekiyor.

Bulunduğu YerFransa, Versay
İnşa Yılı1634
MimarLouis Le Vau, André Le Nôtre, Jules Hardouin-Mansart
MimariFransız Barok Mimari
AdresPlace d'Armes, 78000 Versailles, Fransa

3. Kış Sarayı

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Kışlık Saray, Rusya'nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan ve 1732'den 1917'ye kadar Rus imparatorlarının kaldığı görkemli bir saraydı. 1917'de Rus Devrimi sırasında Bolşevikler tarafından ele geçirilen sarayla birlikte imparatorluğa son verildi. I. Petro tarafından orijinal hali yapılan bu saray günümüzde Ermitaj Müzesi olarak kullanılıyor.

Bulunduğu YerRusya, St Petersburg
İnşa Yılı1732
MimarFrancesco Bartolomeo Rastrelli, Vasily Stasov
MimariBarok
AdresPalace Embankment, 32, St Petersburg, Rusya, 190000

4. İmam Cami

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Dünyadaki en etkileyici camiler arasında yer alan İmam Cami, ışığa göre sürekli değişen renkleriyle göz alıcı güzelliktedir. 17’nci yüzyılda inşa edilen bu cami Fars Körfezi ve İpek Yolu için önemli ticaret şehirlerinden biri olan şehir Safevi mimarisinin en seçkin örneklerini barındırmaktadır. Şah Abbas tarafından yapım emri verilen bu cami, 18 yılda tamamlanmıştır. Çini ve hat süslemeleriyle oldukça ihtişamlı olan bu cami günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Bulunduğu Yerİran, İsfahan
İnşa Yılı1629
MimarAli Akbar Isfahani, Bahaüddin Amilî, Ustad Ali Akbar Isfahani, Ustad Shoja Isfahani, Ustad Fereydun Naini
Mimariİslami Mimari
Adresاستان اصفهان اصفهان ضلع جنوبی میدان, امام، İran

5. Tac Mahal

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Dünyanın en meşhur ve en romantik yapıları arasında yer alan Tac Mahal, Şah Cihan tarafından ölen eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırılmış. Bir anıt mezar olan bu yapı, 1632 yılında yapılmıştır. İslam türbe eserlerinin en önemlisi olarak görünen Tac Mahal, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine de alınmıştır.

Bulunduğu YerHindistan, Agra
İnşa Yılı1632
MimarAhmed Üstad Lahori
MimariBabür Mimarisi
AdresDharmapuri, Forest Colony, Tajganj, Agra, Uttar Pradesh 282001, Hindistan

6. Sagrada Familia

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Bitmeyen Kilise olarak anılan Sagrada Familia, 1882 yılından günümüze kadar mimari karmaşıklıktan dolayı hala yapım aşamasındadır. Barsenola'nın en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer alan Sagrada Familia, 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine girmiştir. Günümüzde birçok kişinin ziyaret ettiği bu yapımının 2026-2028 yılları arasında bitmesi planlanıyor.

Bulunduğu Yerİspanya, Barsenola
Başlangıç Yılı1882
MimarAntoni Gaudí, Jordi Faulí i Oller, Isidre Puig i Boada
MimariKatalan Modernizmi, Neogotik Mimari, Art Nouveau Architecture, Noucentisme, İspanyol Gotik Mimarisi
AdresC/ de Mallorca, 401, 08013 Barcelona, İspanya

7. Potala Sarayı

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Kayıtlara göre Tibet bölgesinde yer alan ilk yapı olan Potala Sarayı, Tubo Krallığı'nın kralı Songzanganbu tarafından inşa ettirilmiştir. Yapıldığı dönemde Hongshan Sarayı olarak anılan bu yapı krallığın yıkılmasıyla birlikte yıkıldı. 1645 yılından itibaren 300 yıl boyunca sürekli eklemeler yapılarak günümüzde ki şeklini almış olan bu saray artık Potala Sarayı olarak anılıyor. UNESCO Dünya Mirası listesine giren bu yapı, bölgede korunan en eski yapı olmasıyla biliniyor.

Bulunduğu YerÇin, Tibet
Açılış Yılı1649
Adres35 Beijing Middle Rd, Lhasa, Tibet, Çin, 850000

8. Lotus (Bahai) Tapınağı

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

1986 yılında açılan Lotus Tapınağı, Nilüfer çiçeğine benzeyen mimarisiyle büyülüyor. 2500 kişilik kapasiteye sahip olan bu yapı, Yunanistan'dan gelen mermerlerle yapılmıştır. Mimari olarak lotus çiçeğine benzetilmesinin sebebi çiçeğin saflığı ve ölümsüzlüğü simgelemesidir. Modern mimarinin en iyi örnekleri arasında bulunan bu tapınak, ünlü mimar İranlı Fariborz Sahba tarından 18 ayda tamamlanmıştır.

Bulunduğu YerHindistan, Delhi
İnşa Yılı1986
MimarFariborz Sahba
MimariEkspresyonist mimarlık
AdresLotus Temple Rd, Bahapur, Shambhu Dayal Bagh, Kalkaji, New Delhi, Delhi 110019, Hindistan

9. Notre Dame Katedrali

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Fransa'da yer alan Dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali, Meryem Ana'ya atfedilmiştir. 1163 yıllarında inşasına başlanan bu yapı, 1345 yılında tamamlanmıştır. Fransız gotik mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan bu yapı, günümüzde Roma Katolik katedrali ve Paris başpiskoposluğu olarak kullanılmaktadır. 2019 yılında çıkan yangında büyük hasar alan Notre Dame Katedrali, geçici olarak ziyarete kapalıdır.

Bulunduğu YerFransa, Paris
Açılış Yılı1345
MimarJean-Baptiste-Antoine Lassus, Pierre de Montreuil
MimariFransız Gotik Mimarisi
Adres6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa

10. Guggenheim Müzesi

Mimarisiyle Dikkat Çeken Yapılar

Modern mimarinin en önemli yapıları arasında bulunan Guggenheim Müzesi, titanyum cam ve kireç taşından oluşmaktadır. Kıvrımlı mimarisiyle oldukça ilgi gören bu yapı, İspanya'nın en büyük müzesidir. 1997 yılında açılan bu müze, çok fazla turist çektiğinden dolayı bölgeyi ekonomik sıkıntılardan kurtarmıştır.

Bulunduğu Yerİspanya, Bizkaia
İnşa Yılı1997
MimarFrank Gehry
MimariDekonstrüktivizm, Çağdaş Mimari, Ekspresyonist mimarlık
AdresAbandoibarra Etorb., 2, 48009 Bilbo, Bizkaia, İspanya

Dünyanın en ünlü mimarları kimdir?

Dünyanın en ünlü mimarları; Frank Lloyd Wright, Zaha Hadid, Frank Gehry, Mimar Sinan, Norman Foster, Tadao Ando, Jean Nouvel, Le Corbusier, Rem Koolhaas, Renzo Piano, Oscar Niemeyer, Antoni Gaudi, Ieoh Ming Pei, Philip Johnson, Jorn Utzon ve Christopher Wren Dünyanın en ünlü mimarlarıdır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.