Dünyadaki En İlginç ve En Tuhaf 10 Yapı

Dünyadaki En İlginç ve En Tuhaf 10 Yapı
30.05.201516:30

Dünyada mimarileriyle insanı hayrete düşüren birçok yapı da var. Sırf bu yapıları görmek için bu ülkelere gitmek isteyeceksiniz. İşte en ilginç yapılar...

Haber güncelleme tarihi 19.06.2022 18:49

Dünyadaki İlginç Yapılar ve Özellikleri

Dünya üzerinde var olan yeni veya tarihi ilginç binaları gördünüz mü? İnsanların geçmişten günümüze kadar inşa ettiği veya dokunmadan saklayabildiği tarihi binalar herkesi içten büyülemektedir. Sizler için bu içeriğimizde ilginç ve bir o kadar da tuhaf mimari tasarımlara sahip binaları araştırdık ve listeledik.

İşte dünya üzerinde bulunan en ilgin yapılar ve hikayeleri;

1. Centre Georges Pompidou / Paris

İlginç Yapılar

Paris’te kütüphane olarak kullanılan dikdörtgen prizmalar şeklinde inşa edilmiş bu yapı, gerçekten büyüleyici ve bir o kadar da ilginç. 1977 yılında high-tech mimari üslubuyla inşa edilen bina, Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanmıştır. Parisliler tarafından Beabourg (züppe) merkezi diye adlandırılan yapı, 100.000.000 dolara mal olmuştur.

2. Burj El Arab Otel / Dubai

İlginç Yapılar

Mimarisiyle, gece görüntüsüyle kendine hayran bıraktıran bu otel, Dünyanın ilk 7 yıldızlı otelidir. Bu otel, denize indirilen büyük kaya bloklarının oluşturduğu bir adacık üzerine inşa edilmiştir. Araplar isminden ötürü Arap Kulesi dese de yelkene benzemesi nedeniyle Yelken Otel olarak da bilinmektedir. Dünya'nın en ilginç ve tuhaf mimarisine sahip olan aynı zamanda Dubai'nin en önemli ekonomik gücünden birisi olarak gösterilen Burj El Arab Otel, her yıl milyonlarca kişiyi ağırlamaktadır.

3. La Casa Milà / Barcelona

İlginç Yapılar

Dünya mirası olarak ilan edilen bu yapı, yeni taş ocağı anlamına geliyor. Efsanevi mimar Antoni Gaudi’nin imzasını taşıyan yapı, Barselona şehrinin Eixample semtinde Passeig de Gràcia Caddesi’nde bulunuyor.

4. Crooked House / Sopot

İlginç Yapılar

İlginç ve tuhaf görüntüsüyle insanı şaşırtan bir diğer yapı da Crooked House. Alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Polonya’nın Sopot şehrinin popüler Monciak Caddesi’nde yer alan yapı, Mimar Szotynscy Zaleski tarafından, an Marcin Szancer’in çizimlerinden etkilenerek inşa edilmiştir.

5. Yahudi Müzesi / Berlin

İlginç Yapılar

İki yapıdan biri mahkeme binasıdır, diğeri ise müze için inşa edilmiştir. Berlin Duvarı’nın kalkmasıyla birlikte, Berlin’in yeni yapılanması sırasında inşa edilen ilk yapılardan biridir. 2001 yılında halka açılmıştır.

6. Denver Sanat Müzesi / Denver

İlginç Yapılar

Tuhaf Geometrik bir yapıda inşa edilen yapı, yakınında bulunan Rocky Dağları’nın zirvelerini yansıtan titanyum kaplamalı açılardan oluşmaktadır. Yeni Frederic C. Hamilton Binası, Michael Graves’in tasarladığı Denver Halk Kütüphanesi’ne bitişik olan ve İtalyan mimar Gio Ponti ve James Sudler Associates tarafından tasarlanmış çift kuleli Kuzey Binası’nın güneyine yerleştirilmiştir.

7. Waldspirale / Darmstadt

İlginç Yapılar

Apartman görüntüsünde 105 apartman dairesinden oluşan yapıda restoranlar cafeler bulunuyor. Dairelerin suni göl manzarası olması bu yapıyı daha da güzelleştiriyor. İlginç mimari yapıya sahip olan bu bina her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır.

8. Kubik Evler / Rotterdam

İlginç Yapılar

Altından otoyol geçen bu evler mimarisiyle turistleri şaşırtmaya devam ediyor. Hollanda’da yer alan bu evler, Mimar Piet Blom tarafından tasarlanmıştır ve 1978 yılında inşa edilmiştir.

9. Casa 11 Mujeres (Eleven Women House)

İlginç Yapılar

Harika manzarasıyla eğim üzerine oturtulmuş bu evlerin aynı zamanda korku verici bir görüntüsü vardır. 11 kız kardeşin olduğu bir ailenin yazlık evidir.

Dünya üzerindeki en güzel ve tuhaf köprüler için buraya tıklayın.

10. Pavilion / Lizbon

İlginç Yapılar

Sergi salonu olarak kullanılan bu yapının girişinde betonarme bir meydan bulunur. Lizbon’da bulunan yapı, “Portekiz Pavyonu” anlamındadır ve Expo ’98 sırasında Portekiz’i temsil etmesi için inşa edilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
261
1117
95
79
347
402
2025
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.