Dünya'da Girilmesi İmkansız ve Yasak Olan 10 Yer

Dünya'da Girilmesi İmkansız ve Yasak Olan 10 Yer
13.05.201516:37

Dünya üzerinde girilmesi yasak olan; askeri ve devletlerin gizli işlerini yürüttüğü alanlar bulunmaktadır. İşte sizler için derlediğimiz yasak olan yerler.

Haber güncelleme tarihi 16.11.2022 15:08

Dünyada Girilmesi Yasak Olan Yerler

Dünya üzerine yer alan bazı yapılara yüksek mertebelerden izin almadan girmek imkansızdır. Bunlar arasında askeri bölgeler, çeşitli deneylerin yapıldığı alanlar ve devlet gizli bölgeleri yer almaktadır. Peki, bu yerleri bu kadar sıkı denetimli yapılmasının sebebi nedir?

İşte dünya üzerinde girilmesi imkansız olan yerlerin isimleri ve bulundukları ülkeler;

1. Haven Co: İngiltere

dünyada girilmesi yasak olan yerler

2. Dünya Savaşı sırasında Alman uçak saldırılarına karşı inşa edilmiş denizin ortasında bulunan bir kale. Bu kale kendi kendini yönetebilmek üzere tasarlanmıştır. Buraya sadece yetkili olan personel, yatırımcılar ve İngiltere Kraliyet ailesinden kişiler girebiliyor. Tam olarak neyi korumak için bulunduğunu çok az kişi biliyor. 2008 yılında kapatıldı.

2. Fort Knox: ABD

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Ordu kampı olan kale ayni zamanda altın rezervlerini ve tarihi eserlerinin korunduğu yer. Bunların yanı sıra çok önemli tarihi dokümanlarda bulunuyor. Bölge çok üstün güvenlik önlemleriyle korunuyor ayni zamanda 22 tonluk çelik kapı tarafından korunuyor. Gözle görülemeyecek kadar sayıda güvenlik kamerası mevcut.

3. 51. Bölge: ABD

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Çok gizli havacılık geliştirme ve test bölgesi olarak adlandırılan 51. Bölge, Nevada çölünde bulunuyor. Yüzlerce sensör ve asker ile korunan bölgede, askerlerin izinsiz girmeye çalışanları öldürme izni var. ABD başkanı bile ancak özel izinle girebilmektedir ve sebebi ne olursa olsun 51. Bölge’ye izinsiz giren kişiler öldürülürler.

4. Mormon Kiliselerindeki Gizli Depo: ABD

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Mormon Kiliselerinin merkezi Amerika’nın Utah eyaletindedir. Yerin 600 metre altında bulunan depolarında dünyanın en büyük soyağacı kayıtları ve tarihi bilgiler korunmaktadır. Sadece Çok ustun güvenlik önlemleriyle bilinmez ayrıca çevredeki ısı değişikliklerini ve hareketleri kontrol edebilen sensörler olduğu rivayet edilir.

5. New York Federal Rezerv Bankası: ABD

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Deniz seviyesinin 60 metre altına inşaa edilen banka Dünya altınlarının %25′ ini koruyor. Ve bankanın çevresi çok özel eğitilmiş keskin nişancılar tarafından korunmaktadır.

6. Bold Lane Otoparkı: İngiltere

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Buraya arabanızı park ettiğinizde hırsızlar konusunda kesinlikle endişe etmeyin. Çünkü burası İngiltere’nin en güvenlikli yeri. Eğer elinizde otopark bileti yoksa içeriye giremezsiniz. İçeride hareket sensörleri bulunuyor. Eğer birisi arabalardan birini zorlasa alarm çalıyor ve otoparkta her yer kilitleniyor.

7. Tunnen Nehri: Kuzey Kore

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Bu köprü Rusya'dan Kuzey Kore'ye yol oluşturmaktadır. Gezmek isteyenler için iyi bir olanak oluşturuyor. Çok yüksek güvenlik önlemleri bulunmakta ve Kuzey Kore askerleri tarafından korunuyor.

8. Kore Askerden Arındırılmış Bölge

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki bağlantıyı sağlayan ada. 250 km uzunluğunda 4 km genişliğindeki bu alan adının aksine dünyanın en çok silah ve askerin bulundurulduğu bir yerdir. Dünyada en çok korunan sınır bölgelerden biri. Sınırın etrafındaki üstün güvenlikten dolayı dünyanın en iyi korunmuş rezervlerinden biri haline gelmiştir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar ve doğal bitkilerin cennetidir.

9. The Greenbrier: ABD

dünyada girilmesi yasak olan yerler

“Greenbrier Hotel” in altına inşaat edilmiş olan bu yerin amacı nükleer bir saldırı sırasında Amerikan kongre üyelerinin ve başkanın 30 yıl boyunca burada sığınacak olmasıdır. 25 ton ağırlığındaki kapı nükleer patlamaya dayanıklıdır. Amerikan kongre üyeleri için bu sığınakta her türlü yiyecek, içecek malzemeleri bulunmaktadır.

10. Cheyenne Dağı: ABD

dünyada girilmesi yasak olan yerler

Saf granit ve çelikle korunan Cheyenne Dağındaki kompleks Amerikan Uzay Komutanlığı ve Kuzey Amerika Ordusuna hizmet ediyor. Çok özel korumalıdır. Tüneller sert granit ve geliştirilmiş çelikle korunmaktadır. Ama nedense Kuzey Amerika Ordusuna hizmet merkezi başka bir yere taşınmıştır.

Benzer Tavsiye Önerileri
Google Earth'te Gizemini Koruyan YerlerDoğu’da Saklı Kalmış Gizemli Yerler!
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
7
4
8
7
8
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.