Dünya Hakkında Hiç Duymadığınız 10 İlginç Gerçek

Dünya Hakkında Hiç Duymadığınız 10 İlginç Gerçek
08.07.201916:21

Yaşadığımız gezegen olan Dünya hakkında sayısız bilgiye sahip olabiliriz. Ancak yeryüzünde gelmiş geçmiş dünya hakkında ki en gerçek 10 bilgiyi sizler için derledik. Dünyanın şeklinden atmosfere olan uzaklığına kadar en ilginç detaylar.

Haber güncelleme tarihi 28.07.2022 11:48

Dünya Hakkında Hiç Duymadığınız 10 İlginç Gerçek

Yüzyıllardır insanlığın yaşamını sürdürmekte olduğu dünya hakkında bir çok farklı bilgi duyduk. Peki ya canlıların ortak yaşamı olan ve insanoğlunu güzellikleri, farklılıkları ve esrarengiz yapıları ile büyülemeyi başarmış dünya hakkında neler biliyorsunuz?. Elbette ki hepimizin bildiği bir çok şey var. Ancak tüm hayatınız boyunca ayaklarınızın altında yer alan dünya hakkında gerçekleri biliyor musunuz? Muhtemelen beyninizde dolaşan sayısız ilginç gerçek yer alıyor. Yeryüzünde yaşamın olduğu tek gezegen olarak bilinen dünyamız hakkında her geçen gün yapılan araştırmalar farklı bulguları ortaya çıkartmaktadır. İşte bu yazımızda dünya hakkında belki de hiç duymadığınız 10 ilginç gerçek!


1. Dünya Levhalar Üzerine Kurulu Tek Gezegendir

Güneş sisteminde yer alan ve levhalara kurulu tek gezegen dünyadır. Dünyanın dış kabuğu teknotik plakalar ile ayrılmaktadır. Bu durum dünyanın magma üzerinde yüzdüğünü göstermektedir. İki plakanın birbiri ile çarpışması durumunda yalnızca deprem, volkanik püskürmeler, dağ ve ova oluşumu meydana gelmez, karbon dengesini de etkilemektedir.

Dünya hakkında bilgi


2. Dünya Tam Olarak Yuvarlak Değildir

Yüzyıllardır bilinen dünyanın tam olarak yuvarlak olduğu gerçeğidir. Ancak gelişen teknoloji ile beraberinde yapılan çalışmalar, dünyanın tam da yuvarlak olmadığını söylemektedir. Peki ya nasıl? Astronomi ve uzay yolculukları ile beraberinde bilim adamlarının gerçekleştirmekte olduğu çalışmalarda dünyanın düzleştirilmiş bir küre şeklinde olduğunu söylemektedir. Yapılan araştırmalarda dünyanın %70’inin sular ile kaplı olması ve ortalama okyanus derinliğinin 4 km olduğu saptanmıştır. Çukurların en derini ise 11 km derinliğe ulaşan Mariana Çukuru’dur. Gözlerinizi kapatıp dünya üzerinde ki okyanusları boşaltarak yeniden hayal edin.

dünyanın şekli


3. Dünya Çoğunlukla Demir, Oksijen ve Silikondan Meydana Gelmektedir

Dünya üzerinde ki maddelere göz atıldığında karşılaşılan sonuç; %32.1 demir, %30.1 oksijen, %15.1 silikon ve %13.9 magnezyumdur. Demirin büyük bir çoğunluğu yeryüzünde olup, erimiş haldedir. Yalnızca yeryüzünün merkezini inceleyecek olursanız bunun %88 demir olacaktır. Dünyanın kabuğunu inceleyecek olursanız bunun %47’si oksijen olacaktır.

atmosferdeki gazlar


4. Dünyanın %70’i Su İle Kaplıdır

 “Mavi Gezegen” olarak da anılan dünyanın %70’i sular ile kaplıdır. Astronotlar ilk kez uzaya gittiklerinde, dünyayı bu şekilde adlandırmışlardır. Okyanuslar dışında kalan %30’luk kısım ise deniz seviyesinin üzerinde bulunan toprak parçalarıdır.

dünyanın %70'i sularla kaplıdır


5. Dünya Atmosferi 10.000 Km Uzaklığa Dayanmaktadır

Dünya atmosferi yeryüzünden 50 km boyunca daha kalın olsa da, 10.000 km’ye kadar uzanmaktadır. Troposfer, Stratosfer, Mezosfer, Atmosfer ve Exosfer olarak bilinen beş ana katman içerisinde, en dış katman Exosfer olarak bilinmektedir. Bu katman atmosferin olmadığı uzay boşluğu ile birleşmektedir.

Dünya Atmosferi 10.000 Km Uzaklığa Dayanmaktadır


6. Dünyanın Erimiş Çekirdeği Manyetik Alanı Oluşturur

Dünya çekirdeğinde bulunan erimiş demirler, dünyanın yeryüzünde görülmüş en büyük mıknatısa sahip olduğunu göstermektedir. Çekirdekte meydana gelen bu etkileşim, dünya üzerinde kilometrelerce uzaklıkta manyetik alan oluşturmaktadır. Oluşan bu manyetik alan güneş tarafından dünyaya gelen radyasyonun büyük bir kısmını engelleyerek atmosferden içeri girmesini korumaktadır.

dünyanın merkezi


7. Dünyanın Kendi Ekseni Etrafında Dönüşü 24 Saat Sürmez

Yüzyıllardır dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünün 24 saatlik süre zarfında gerçekleşti bilinmektedir. Ancak dünya, ekseni etrafında bir tam dönüşü 23 saat, 56 dakika ve 4 saniyede gerçekleştirmektedir. Bu durum gökbilimciler tarafından “Yıldız Günü” olarak adlandırılmaktadır. Arada meydana gelen 4 dakikalık zaman kaybı kafanızı karıştırabilir. Ancak güneş, her gün yıldızlara oranla 1 derecelik hareket göstermesinden dolayı bu fark eşitlenmektedir.

dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşü


8. Dünyadaki Bir Yıl 365 Gün Değildir

Gerçek, dünyanın bir yılının 365.2564 gün olduğunu göstermektedir. Bu zaman diliminden arta kalan 2564’lük gün, dört yılda bir Şubat ayına eklenerek giderilmektedir. Yani artık gün olarak adlandırılan bu süreç 2012, 2016, 2020 vb. tarihlerde Şubat ayının 29 çekmesinin nedenidir.

dünya dönüşü 365 gün


9. Dünyanın Tek Uydusu Ay Değildir

Asıl gerçek dünyanın uydusunun ay olduğudur. Ancak bilinenin dışında dünya 1 ay ve 2 orbital uyduya sahiptir. Dünyanın yer çekimine ay gibi kitlenmiş bu 2 astroid, 3753 Cruithne ve 2002 AA29 olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın yörüngesinde olmamasına rağmen, gezegenimize senkronize edilmiş bir yörüngeye sahip 3753 Cruithne, dünyanın ikinci ayı olarak adlandırılmaktadır.

Dünyanın uydusu


10. Yeryüzünde Yaşamın Olduğu Tek Gezegen Dünya

Yüzyıllardır astronotlar ve bilim adamlarının yapmakta olduğu çalışmalar arasında yer alan farklı gezegen çalışmalarında dünya, yeryüzünde yaşamın olduğu tek gezegen olarak kabul edilmektedir. Ancak 2019 yılında NASA’nın Kepler uzay teleskobu tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, dünyanın tam iki katı büyüklüğüne sahip bir gezegen bulunduğu ve K2-288Bb adı verildiği belirtilmiştir. Gezegende yer alan su, yaşam belirtisinin en büyük göstergesi olduğu söylenmiştir.

yeryüzünde ki yaşam merkezi dünya

Önerilen İçerik; Gezegenimiz Dünya Hakkında Çok Şaşırtıcı 30 Gerçek

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
13
5
5
3
5
5
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.