Dünya Çevre Günü Nedir? En Güzel Çevre Sözleri

Dünya Çevre Günü Nedir? En Güzel Çevre Sözleri
27.08.201513:01

Dünya Çevre Günü ne zaman kutlanıyor, neden böyle bir güne ihtiyaç duyulmuş ve çevre bilinci neden önemlidir? Bunları hepsini harmanlayarak sizleri bilgilendireceğiz. Aynı zamanda 5 Haziran Dünya Çevre gününe özel sözler de haberimizde ;

Haber güncelleme tarihi 27.11.2020 14:56

Dünya Çevre Günü ile İlgili Sözler

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için her yıl 5 Haziran'da kutlanan Dünya Çevre Günü ile ilgili güzel sözler ve özlü sözleri bir araya getirdik. Sizler de her yıl 5 Haziran'da Dünya Çevre Günü için farkındalık yaratabilir, listemizde yer alan en güzel resimli Çevre Günü görsellerini sosyal medya hesaplar üzerinden paylaşabilirsiniz.

En Güzel Dünya Çevre Günü Sözleri Resimli

Dünya Çevre Günü Sözleri

Bizlerin sağlıklı yaşamamızı sağlayan doğamızı yok etmeyelim. Sadece bugün değil her gün çevremize sahip çıkalım.

"Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur."

"Yarının doğası bugünden yaratılır."

"Doğa! En küçük bir çaba harcamadan ve mükemmel bir kusursuzlukla en basit maddeden son derece farklı şeyler yaratıyor; hepsinin üzerine de ince bir tül örtüyor. Yarattığı her bir parçanın kendine has özellikleri, her bir durumun ayrı açıklaması var ama sonuçta hepsi birlikte bir bütünü oluşturuyorlar.” (Goethe)

Dünya Çevre Günü Sözleri

"Doğaya hoyratça davranan toplumlara da insanlar arasındaki ilişkiler de hoyratça oluyorlar." (John Bennet)

"Yeryüzü basitçe insanoğlu için bir erzak deposu ve çöp kutusu değildir. Yeryüzünün felaketimiz pahasına gözardi ettiğimiz kendi gereksinimleri ve dinamiği vardır."(Mary Mellor)

“Toprağın dostlara ihtiyacı vardır; ona dostça davranalım!”

“Her şeyin prensibi şudur; her şey sudan gelir ve tekrar suya döner.” (Milet`li Thales M.Ö. 650-560)

“Çiçekler ki, güzelliğin simgesidir; yasamın, umudun ve sevincin ifadesidir. Çiçekler ki, gönüllerin dilidir; rengarenk, burcu burcu, sevgi, ask ve hatıralarla doludur.” (Ali Duran)

“Orman yurdun öz evladı ormansız yok dünya tadı.” (Aşık Veysel)

Dünya Çevre Günü Sözleri

Yaşamak! Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine bu hasret bizim!”(Nazim Hikmet)

Doğa insanların ihtiyacını karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görmek çevrenin yok olmasına davetiye çıkarmak demektir.

“Kirli çevre insanin ruhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir.” (Aziz Nesin)

“Kıyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidanı dikmemezlik etme.”

Dünya Çevre Günü Sözleri

“Bir ağaç dikersen, onun meyvelerinden her yiyen, sana sevap kazandıracak, gölgesinde oturan sana sevap kazandıracak, hatta onun tohumunu, meyvesini yiyen kuşlar bile sana sevap kazandıracak.”

“İnsanlar doğaya karşı sorumluluk duymuyorlar. Doğayı korurlarsa, cezadan korktukları ya da menfaatleri gerektirdiği için koruyorlar.”

"Bir nokta açıktır: Dünyamız emin ellerde değildir " Yeni dünya düzeni" yeryüzünü ölüme mahkum etmiştir" (Peter F Drucker)

"Bir ulusun gerçek zenginliği, ağaç örtüsüyle ölçülebilir" (Richard St Barbe Baker)

"Doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapmalıyız Çünkü eğer doğru şeyi yapmazsak, yanlış şeyi yapacağız ve iyileşmenin değil felaketin bir parçası olacağız" (Fritz Schumacher)

Dünya Çevre Günü Sözleri


Dünya Çevre Günü Ne Zaman Kutlanır? 

Dünya Çevre Günü, her yıl 5 Haziran’da kutlanır. Dünya Çevre Günü'nün amacı, doğayı ve yeryüzünü korumak için, insanlarda çevre bilincini oluşturarak, küresel farkındalık oluşturmaktır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 1973 yılından beri düzenlenmektedir. Çevre Günü, Eko Günü olarak da bilinir.

Dünya Çevre Günü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İlk çağlarda doğa ile iç içe yaşam süren insanlar gittikçe geliştirdikleri yöntemlerle doğaya hükmetmeye vfe onu yok etmeye başladı. Doğa karşısında güç sahibi olan insanlar 1750 yıllarından Sanayi Devrimi ile birlikte artık doğaya büyük zararlar vermeye başladılar. Sanayinin ürünlerinin fabrikalarda işlenmesi beraberinde doğaya atılan sera gazları olarak bilinen zehirli gazlar da artık atmosfere salınmaya başlamıştır.

Dünyanın atmosferine salınan bu gazlar dünyadaki sıcaklığın uzaya kaçmasını engellemekte, dünyanın giderek ısınmasına neden olmaktadır. Dünya artık yavaş yavaş kendi sıcaklığına hapsolmaktadır. İleride kendi cehennemi içinde kavrulmaya başlayacaktır.

Çevre gününü, yılın bir gününe sığdırılarak insanların bilinçlenmesini beklemek pek etkili bir yöntem değildir. Çevrenin önemi bireylere küçük yaştan beri aşılanmalı ve sürekli bu konu hakkında uygulamalar ve eğitimler verilmelidir. Böylelikle ancak çevre bilinci oluşturulabilir. Dileriz ki 5 Haziran günü kutlanan Çevre Günü, sanki yılın her günü kutlanıyormuş gibi bilinçli insanlar yetişir. Dünyayı gri betonların yerine yeşillikler alır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
240
18
40
15
9
19
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.