Dudak Yeme Alışkanlığı Neler Olur? Kurtulmanın Yolları

Dudak Yeme Alışkanlığı Neler Olur? Kurtulmanın Yolları
10.07.201512:55

Dudak yeme alışkanlığı nasıl ortaya çıkmaktadır? Dudak yemenin sağlığımıza etkileri nelerdir? Dudak Yeme Alışkanlığından Nasıl Kurtulabiliriz?

Haber güncelleme tarihi 18.09.2022 18:01

Dudak Yeme Alışkanlığı Neden Olur?

Dudak yeme alışkanlığında etkili olan faktörler çeşitli hastalıklar, gün içerisinde yapılan aktiviteler olarak sıralanabilir. İşte dudak yeme alışkanlığının ortaya çıkmasını sağlayan faktörler şunlardır;

1. Fazla Susuzluk

dudak-yeme-aliskanligi-001.jpg

Yaşamımızın devamlılığı için ihtiyaç duyulan su vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturur. Yeterli miktarda suyu alamayan vücut hızlı bir şekilde su kaybetmeye başlar. Bu durum beraberinde dudak yalamayı ve dudak yemeyi getirir. Böylece dudak yeme alışkanlığı kazanılır. Bu durumla karşılaşılmaması için bireyin günlük su tüketim miktarına dikkat etmesi ve yeterli miktarda su tüketmesi gerekir.

2. Stres

dudak-yeme-aliskanligi-002.jpg

Bireyin gün içerisinde yaşamış olduğu aşırı heyecan, aşırı stres gibi durumlar bireyin dudaklarını yemesine sebep olabilir. Bu durum genellikle depresyonda olan ve çeşitli psikolojik rahatsızlığı bulunan bireylerde görülür. Bu durumun önüne geçilebilmesi için bireyin gerekli tedaviyi yaptırması gerekir. Tedavi sonucunda birey dudak yeme alışkanlığından kurtulacaktır.

3. Böbrek Hastalıkları

dudak-yeme-aliskanligi-003.jpg

Dudak yeme ya da yalama alışkanlığı bazen böbrek hastalıklarının belirtisi olabilir. Çünkü böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan bireylerin sıklıkla dudak yedikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle dudak yeme alışkanlığı sonradan ortaya çıkan bireyler mutlaka böbrek fonksiyonlarını bir sağlık kuruluşunda kontrol ettirmelidirler.

4. İlaçlar

dudak-yeme-aliskanligi-004.jpg

Bazı ilaçlar yan etki olarak cilt kuruluğu yaparlar. Bu durum özellikle sivilce ilaçlarında gözlenir. Dudakları da kurutan bu ilaçların etkisi sonucunda birey sürekli olarak dudaklarını yalamaya ve yemeye başlar. İlacın kullanımı bittiğinde bu alışkanlıkta zaman içerisinde ortadan kalkacaktır.

Dudak Yeme Nasıl Bırakılır?

Dudak yeme alışkanlığını bırakmanızı kolaylaştıracak bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak dudak yeme alışkanlığından kurtulabilir, dudaklarınızı kötü görünümden kurtarabilirsiniz.

İşte dudak yeme alışkanlığını bırakmanın yolları;

1. Kararlı Olun

dudak-yeme-aliskanligi-005.jpg

Dudaklarınızı yememek için kararlı olun ve kendinizi bir daha dudaklarınızı yememek için şartlandırın. Bu düşünceyi sürekli olarak tekrarlamalısınız.

2. Tadı Hoş Olmayan Bir Ruj Kullanın

dudak-yeme-aliskanligi-006.jpg

Dudaklarınızı yemekten vazgeçmenize sebep olacak tadını almak istemeyeceğiniz bir ruju dudaklarınıza sürün. Böylece dudağınızı her yemeye kalktığınızda iğreti olacak ve vazgeçeceksiniz.

3. Bir Uğraş Bulun

dudak-yeme-aliskanligi-007.jpg

Dudak ısırma alışkanlığınız sadece can sıkıntısından ve boş boş durmaktan dolayı oluşabilir. Bu nedenle kendinize bir uğraş bulmalı dikkatinizi bu uğraşınıza vermelisiniz. Hobi edinmek dudaklarınıza olduğu kadar size de iyi gelecektir.

4. Sıkıntılardan Uzak Durun

dudak-yeme-aliskanligi-008.jpg

Dudaklarınız hiçbir probleminizden daha az değeri hak etmiyor. Bu nedenle sıkıntılardan uzak durmaya çalışın. Problemlerle karşılaşsanız bile dudaklarınızı yememeye kendinizi şartlayın.

5. Dudaklarınızı Yalamayın

dudak-yeme-aliskanligi-009.jpg

Sıklıkla dudaklarınızı yalıyor oluşunuz dudaklarınızın kurumasına sebep olur. Kuruyan dudaklar kabuk oluşturur. Bu durumda birey kabuklanan dudaklarını yolma davranışını gösterecektir. Dudaklarınızı yememek için yalamamalısınız.

6. Sakız Çiğneyin

dudak-yeme-aliskanligi-010.jpg

Ağzınız boş dururken dudaklarınıza yöneliyor olabilirsiniz. Bu durumun önüne geçebilmek için ağzınızı oyalayabilirsiniz. Bunun için sakız çiğnemek etkili bir çözüm olacaktır. Sakız çiğnerken dudak yeme alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz.

7. Diş Kontrolünüzü Yaptırın

dudak-yeme-aliskanligi-011.jpg

Bazı bireylerin dudak yeme alışkanlığı ağız yapısıyla ilgilidir. Ağız yapınızda olan bozukluğu düzeltmeye çalışan vücut sürekli olarak sizi dudaklarınıza itebilir. Bu nedenle mutlaka diş doktoruna başvurmalı ve dişlerinizi, ağzınızı kontrol ettirmelisiniz. Ağzınızda bulunan düzensizliğin tedavi edilmesi ile dudak yeme alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz.

8. Nefes Alma Egzersizleri Yapın

dudak-yeme-aliskanligi-012.jpg

Dudaklarınızı yemek istediğinizde diyaframdan nefes alma egzersizleri yaparak gevşeyebilirsiniz. Böylece o an dudaklarınızı yemenizin önüne geçebilirsiniz. Bu durum zaman içerisinde dudak yeme alışkanlığınızın yok olmasını sağlayacaktır.

Dudak yeme alışkanlığı nedir?

Uzmanlar dudakları ve yanağın iç tarafını ısırma davranışının çocuk yaşlardan itibaren ortaya çıktığını ve ilerlediğini belirtiyor. Bireyler dudak yemeye başladığı zamandan olgun yaşlara gelene kadar bu alışkanlığı sürdürebiliyor.

Hatta bu davranış bozukluğunu terk edemeyen birçok insan bulunmaktadır. Dudak yemeyi ortaya çıkaran nedenler; şahsi sorunlar, sağlık problemleri ve psikolojik sorunlardır.

Dudak yeme alışkanlığı nasıl giderilir?

Dudak yeme alışkanlığını bırakmak için tadı güzel olmayan bir ruj kullanabilir, dudaklarınızı yalamayı bırakabilir, diş kontrollerinizi yaptırabilir, nefes alma egzersizleri yapabilir, sakız çiğneyebilir ve sıkıntılardan uzak durmaya çalışabilirsiniz.

Dudak yeme alışkanlığı neden olur?

Dudak yeme alışkanlığının birinci nedeni strestir. Diğer nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Sürekli stres altına olan bir birey istemsiz olarak dudaklarını yiyebilmektedir. Dudağını yediğini fark ettiğinde bırakması ve bu konuda kararlı olması alışkanlığı gidermeye yeterli olacaktır.

Dudak yolmak hastalık mı?

Dudakları yolmak saç yolma hastalığından farksızdır. Sakal, bıyık, kirpik yolma ile birlikte dudak ısırma, dudak derisini koparma ve parmak emme dürtü bozukluğu olarak geçer. Kadınlarda erkeklere oranla 10 kat daha fazla görülür.

Dudak yemek psikolojik mi?

Oldukça sık karşılaşılan bir sorun olan dudak ısırma ve yeme alışkanlığı genelde stresli, gergin durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kendini huzursuz hisseden insanlar farkında olmadan dudaklarını ısırır.

Dudak yemek orucu bozar mı?

Dudağın içerisinden bir parça yenildiğinde ya da yanlışlıkla yutulduğunda oruç bozulmaz fakat dudağın dış kısmından bir parça yemek orucu bozar. Dudak içerisi bedenin içerisi sayıldığı için oruç bozulmaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4267
1114
4208
1504
3562
1214
1662
158
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 19
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.