Döviz Getirmek BEKA’ya Hizmet Değilse Nedir

Döviz Getirmek BEKA’ya Hizmet Değilse Nedir
19.02.201915:05

Dün (Pazartesi günü) iki ekonomi yazısı okudum. Biri Sözcü’de Necati Doğru’nun yazısı..Diğeri ise Bloomberg’de Ercan Ersoy’un haberi. Daha başka yazılar haberler de okudum ama bu ikisi kafama takıldı, görevimi yapıp biraz okurlarımı aydınlatayım dedim.

Haber güncelleme tarihi 19.02.2019 15:06

Necati Bey kendi dünya görüşü üzerinden uzun bir Kütahya Manyezit Anonim Şirketi (KÜMAŞ) yazısı yazmış. Önce özelleştirme sürecine kadar olan tarihini vermiş. Dünya görüşdaşı, o dönemin CEO’su diyelim, Tuğrul Erkin’i yere göğe koyamamış. Özelleştirmeye kadar onun  dürüst ve çalışkanlığı falan her şey mükemmelmiş.Sonra birden durup dururken devlet Kümaş’ı özelleştirmiş.Yani sonra alanların hepsi tembel ve dürüst değil! Çünkü onlar yazının mahallesinden değil! 

Bu arada söyleyeyim Ankara’da bir ekonomi öğrencisi iken 1980’ler de bir ödevim için Kütahya’ya gidip KÜMAŞ’ı ziyarete gitmiştim, Kapısını zor bulmuştum. Metruk bir fabrikaydı. Sonra da hep takip ettim hiçbir zaman da verimli bir çalışma dönemi olmadı özelleştirme öncesi...

Her neyse   daha sonra Necati Bey yazısında KÜMAŞ’ın özelleştirme sürecine geçiyor , Zeytinoğlu’na satış, Zeytinoğlu’nun 2000 krizinde  borçları karşılığı TMSF’ye devretmesi ve daha sonra 2011 yılında Yıldız Holding tarafından satın alınışından söz ediyor. Şimdi de diyor ki  Yıldız Holding Kümaş’ı 500 milyon dolara yabancılara satacağını KAP’a bildirdi.

Sonra da ekliyor: Bu ne biçim BEKA! Beka yani toprak bütünlüğü sorunu..Necati Bey aslında siyasi bir yazı yazıp iktidarın seçim stratejisine çakmak istiyor. Burada tam devletçi ama sonra gidip devlet niye tanzim satış yapıyor diye birden serbest piyasacı, yani liberal oluyor. Çünkü mesele beka, tanzim, Kümaş değil ne olursa olsun iktidara çakmak!

Amaç bu olunca da Bloomberg’den Ercan Ersoy’un haberi görülmüyor. Ne diyor Ercan Ersoy haberinde:

Yıldız Holding  uzun yıllardır yurt içi ve yurt dışı satın almalarla büyüyor. Son 10 yılın Türkiye’nin en büyük uluslararası yatırımcısı..Artık  varlık satışı yaparak ana hedeflerinin atıştırmalık ve çikolata sektöründe dünya lideri olmayı hedefliyor.  

Bu ne demek “Yıldız Holding yurt dışındaki ve  yurt içindeki işlerinin bazılarını  yeni stratejisine uygun bir şekilde satıyor” demek.

Gelen para ne oluyor demek? Ülkeye döviz olarak giriyor demek...

Bu dövizle ne yapıyor demek? Bankalar borçlarını ödüyor, ödemeler dengesine, cari açığın azlatılmasına katkıda bulunuyor demek...

Yani vatanseverliğini fedakarca ispat ediyor demek..Sorarım size  ülkenin BEKA’sına böylesine hizmet etmek  “vatanseverlik” demek “fedakarlık” demek değilse ne demek?

Görevimi yaptım, aydınlattım. İdeolojik körlüğe hiç gelemiyorum hiç. Yaşım ilerledikçe de bu konuda daha tahammülsüz olıuyorum. Hele de ekonomik konularda...

Yeni bir yazıda görüşmek üzere...


Besim Üstün / Gaste24.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.