Donör Nedir, Nasıl Donör Olunur, Donör Olmanın Şartları Nelerdir?

Donör Nedir, Nasıl Donör Olunur, Donör Olmanın Şartları Nelerdir?
26.12.201515:08

Ülkemizde henüz yaygınlaşmayan donörlük, sağlık açısında oldukça önemli bir harekettir. Kimler donör olabilir? Dönor nasıl olunur? Donör nedir? Bu içeriğimizde donör hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 01.12.2020 18:19

Kemik iliği nakli, ve kök hücre veren kişilere donör denir. Son yıllarda artan donör sayısı beraberinde şu soruları da getirdi. Donör nedir? Kimler donör olabilir? Nasıl donör olunur? Nakil nasıl olur? Donör olabilmenin şartları nelerdir? Kemik iliği donör olmak için şartlar nelerdir? İlik bağışı riskleri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.


Donör Nedir?

donor-nedir,-nasil-olunur.jpg

Donör, sözlük anlamı olarak bağışlayan anlamına gelir. Pratikte ise kemik iliği nakli ve kök hücre veren kişilere donör denir. Ülkemizde henüz yaygın olmasa da, dünya genelinde pek çok hastanın, sağlına kavuşmasına olanak sağlamıştır. Donör olmak, ülkemizde her ne kadar ön yargıyla karşılansa da başarılı örneklerini de görmek mümkün. Bir hasta için aile içinden olduğu gibi aile dışından da donör bulunabilir. 


Kimler Donör Olabilir?

donor-nedir,-nasil-olunur-002.jpg

  • Sağlıklı ve 18 ile 50 yaş aralığında olan insanların kök hücre vericisi olmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.
  • Bebeğinin kordon kanını bağışlamak isteyen anne adayları donör olabilmektedirler.
  • Otolog nakil için kök hücre vericisi olmak isteyenler.
  • Akraba dışı kök hücre verisi olmak isteyenler.

Donör adaylarının donör olmaları için bazı şartlara uyması gerekmektedir. Bu şartlar arasında en az 50kg ağırlığına olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda donör olmak isteyen kişilerin herhangi bir bulaşıcı hastalığa sahip olmamaları gerekmektedir. Bunun yanında bağışıklık sistemi hastası olmaması gerekmektedir.


Nasıl Donör Olunur?

donor-nedir,-nasil-olunur-003.jpg

Aile dışı kök hücre donörü olmak için öncelikle 18-55 yaş arasında ve 50 kilonun üzerinde olmak gereklidir. Donörlerin bulaşıcı hastalık ya da bağışıklık sistemi hastalığına sahip olmaması gereklidir. Bu şekilde yapılan bir bağışı başka bir hasta ile binde bir ya da milyonda bir uyuşur. Bu nedenle bağış yapan kişiler uzun süre kayıtlarda kalır. Kayıtlar ise Türkiye'de iki yerde yapılır. Birisi İstanbul Üniversitesi'de bulunan TRİS ve Ankara Üniversitesi'nde bulunan TRAN. Dokular uyuştuğunda neler olacağını merak ediyorsunuzdur. Doku uyuşması gerçekleştiğinde bağış yaptığınız merkezden sizinle iletişime geçecekler. Eğer bağış yapmayı hala kabul ediyorsanız daha detaylı sağlık kontrolünden geçirilirsiniz. Böylece nakil işlemi için hazır bir hale getirlirsiniz.


Nakil Nasıl Olur?

donor-nedir,-nasil-olunur-004.jpg

Uygun dokunun sizde olduğu saptandıktan sonra sizin de onayınızla birlikte hastanede detaylı bir sağlık taramasından geçirilirsiniz. Ardından anestezi ile birlikte, ameliyathanede yapılan işlemle birlikte doku örneği alınır. Doku örneği, leğen kemiğinden özel tekniklerle alınır. İşlem sonrasında dokuyu veren kişiye kan nakli yapılır. Günümüzde donör olmak isteyen bireyler kendilerinde sağlık problemi olabilme ihtimali nedeniyle bağış yapma konusunda oldukça çekingen olabiliyorlar. Sizin leğen kemiğinizden alınan ilik zamanla yerine gelmektedir.


Türkiye'de Donör 

donor-nedir,-nasil-olunur-005.jpg

Maalesef ülkemizde bu konuda bağışçı sayısı oldukça az ve bağış bilinci henüz oturmuş değil. Bağışçı olmak isteyenler ise Kızılay, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nde başvuruda bulunabilir. Başvuru esnasında bilgi formu ve 20 ml'lik kan örneği vermeleri yeterli fakat şunu da unutmamak gerekir. Dokular uyduktan sonra bağıştan korku nedeniyle vazgeçebilme ihtimali olan bireylerin, hasta ve aile psikolojilerini göz önünde bulundurmaları, ondan sonra başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
451
348
520
74
35
21
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.