Tarihe Kaynaklık Eden En İyi 15 Dönem Filmi Önerisi | 2022

Tarihe Kaynaklık Eden En İyi 15 Dönem Filmi Önerisi | 2022
18.01.201609:09

İçeriğimizde romantizm, dram ve savaş konulu dönem dizileri yer alıyor. İşte birbirinden iyi 15 dönem filmi önerisi...

Haber güncelleme tarihi 19.12.2021 13:45

IMDb Puanı Yüksek En İyi Dönem Filmleri Listesi 

Tarihte önemli olayları ele alan birbirinden güzel dönem filmlerini sizler için özenle hazırladığımız bu içerikte bir araya getiriyoruz. Listemizi birçoğu ödüllü filmlerden oluşan yerli ve yabancı en iyi dönem filmleri oluşturuyor. İşte Netflix dönem filmlerininde yer aldığı mutlaka izlenmesi gereken en iyi ve en yeni dönem filmleri listesi...

Dönem Filmleri;

15. Şikago Yedilisi'nin Yargılanması (2020) IMDb: 7.8

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Bir grup, Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Konferansı’nda Vietnam Savaşı için protesto düzenlemiştir. Protestonun sonucunda hükümet, adı Şikago Yedilisi olarak anılacak bu gruba ayaklanmaya teşvik suçlamasını yöneltir. Film, Şikago Yedilisi’nin 1969 yılında görülen meşhur duruşmasını anlatmaktadır.

Tür: Gerilim, Tarihi, Dram

Yönetmen: Aaron Sorkin

Oyuncular: Yahya Abdul-Mateen II, Sacha Baron Cohen, Joseph Gordon-Levitt

Fragman

Şikago Yedilisi'nin Yargılanması Benzeri Filmler

 • Beyaz Şeytan (2001) – IMDb: 7.6
 • Ay’da İlk İnsan (2018) – IMDb: 7.3
 • The Highwaymen (2019) – IMDb: 6.9

14. Hamilton (2020) IMDb: 8.6

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Amerika’nın kurucu isimlerinden birisi Hamilton’un hayatını anlatan bir filmdir. İlk Hazine Bakanı olan Alexander Hamilton, Amerika’nın önde gelen kurucularındandır. Yaşadığı hayatı anlatan film kesinlikle izlenmesi gereken biyografi filmlerinden birisidir.

Tür: Tarihi, Müzik, Biyografik

Yönetmen: Thomas Kail

Oyuncular: Lin-Manuel Miranda, Jonathan Groff, Daveed Diggs

Fragman

Hamilton Benzeri Filmler;

 • Geleceğe Dönüş (1985) IMDb: 8.5
 • Kuzuların Sessizliği (1991) IMDb: 8.6
 • Sapık (1960) IMDb: 8.5

13. Greyhound (2020) IMDb: 7.0

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Greyhound filmi, ABD’nin 2. Dünya Savaşı’na girmesinin ardından sonraki süreci anlatmaktadır. Hayatı derecede önemli olan müttefik konvoyunun görevi verilen savaş gemisi denizde hareket ederken, suyun altında bekleyen Alman denizaltılarından kurtulmak zorundadır. Gerçek bir hikayeden alınan Greyhound filmi kesinlikle izlemeniz gereken tarihi yapımlardan birisidir.

Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi

Yönetmen: Aaron Schneider

Oyuncular: Tom Hanks, Elisabeth Shue, Stephen Graham

Fragman

Greyhound Benzeri Film Önerileri;

 • Captain Philips (2013) IMDb: 7.8
 • Saving Private Ryan (1998) IMDb: 8.6
 • Schindler’s List (1993) IMDb: 8.9

12. Karanlık Sular (2019) IMDb: 7.6

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Okyanusta tek başına sörf yapan kadın köpek balığı saldırısından korunabilmek için türlü türlü şeyler denemektedir. Denizin ortasında mahsur kalan kadın büyük bir hayat mücadelesi verir. Oyuncu kadrosunda dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu Karanlık Sular filminde okyanusun ortasında tek başına kalan kadın acaba hayatta kalabilecek midir?

Tür: Korku, Hayatta Kalma, Gerilim

Yönetmen Jaume Collet-Serra

Oyuncular: Blake Lively, Angelo Lozano Corzo, Jose Manuel Trujillo Salas

Fragman

Karanlık Sular Benzeri Denizde Hayatta Kalma Filmleri;

 • Jaws (1975) - IMDb: 8.0
 • Köpek Balığı İstilası (2013) - IMDb: 3.3
 • Açık Deniz (2003) - IMDb: 5.7

11. The Outpost (2019) 6.8

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Özgürlük Hareketı için Afganistan’a gönderilen 50 asker coğrafyayı çok fazla bilmemektedir. The Outpost, Afganistan’da 400 direnişçiye karşı savaşan 50 Amerikan askerinin hikayesini anlatmaktadır. Film gerçek hikayeden esinlenmiştir. Tür: Savaş, Dram

Tür: Savaş, Dram

Yönetmen Rod Lurie

Oyuncular: Scott Eastwood, Caleb Landry Jones, Orlando Bloom

Fragman

The Outpost Benzeri Filmler;

 • Greyhound (2020) IMDb: 7.0
 • The Siege of Jadotville (2016) IMDb: 7.2
 • The Silencing (2020) IMDb: 6.1

10. The King Speech (2010) IMDb: 8.0

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

İngiliz Kraliyet Ailesi, önemli bir sorun ile karşı karşıyadır. Kral V. George öldüğünde krallık makamı büyük çocuğu Edward' a kalmıştı fakat Edward bu makamı istemiyordu çünkü Amerikalı bir sevgilisi vardı ve onunla evlenmek istiyordu. Kraliyet ailesinden birisi İngiliz kadınlardan başkasıyla evlenemezdi. Bu yüzden karallık makamını kardeşi VI. George' ye bıraktı. VI. George'nin ise önemli bir rahatsızlığı bulunuyordu. Çocukluğundan beri kekemelik sorunu yaşıyordu ve bu rahatsızlık halka seslenişinde sıkıntı oluşturuyordu. Konuşma günü gelene kadar kekemeliği yenebilmek için dönemin en ünlü konuşma terapisti Lionel Logue' ye giden VI. George' nin bu süreçte yaşadıklarını anlatan filmde başrolde Colin Firth yer alıyor. Ona, Geoffrey Rush, Guy Pearce, Michael Gambon ve Helena Bonham Carter gibi isimler eşlik ediyor.

Tür: Biyografik, Tarihi, Dram

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi

Fragman

The King Speech Benzeri Filmler;

 • Milyoner (2008) IMDb: 8.0
 • Operasyon: Argo (2012) IMDb: 7.7
 • Spotlight I (2015) IMDb: 8.1

9. Okuyucu (2008) IMDb: 7.6

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Hitler ve Naziler' in devrilmesiyle İkinci Dünya Savaşı bitmiştir. Savaşın ardından yaralarını saran ve normal hayata dönmeye çalışan Almanya' da genç bir adam olan Michael, Hanna Schmitz' e gördüğü anda aşık olmuştur fakat aralarında yaş farkı vardır. Öyle ki Hanna neredeyse Michael' in iki katı yaşındadır. İlk zamanlar platonik giden bu ilişki daha sonra Hanna' nın da karşılık vermesiyle karşılıklı hale gelir. Yaş farkı sebebiyle gizli sürdürülen bu ilişki Hanna' nın aniden ortadan kaybolmasıyla biter. Aradan 8 yıl geçer. Michael hukuk okur ve Naziler' in yargılandığı mahkemede görev almaya başlar. Kader Hanna ile Michael' in mahkemede tekrar karşılaştıracaktır. Başrollerinde Ralph Fiennes ve Kate Winslet' in yer aldığı filmde Bruno Ganz, Lena Olin ve David Kross gibi isimler karakterlere hayat veriyor.

Tür: Dram

Yönetmen: Stephen Daldry

Oyuncular: Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross

Fragman

Okuyucu Benzeri Filmler;

 • Tutku oyunları (2006) IMDb: 7.5
 • Düşlerin Terzisi I (2015) IMDb: 7.1
 • Malena (2000) IMDb: 7.5

8. Savaş Atı (2011) IMDb: 7.2

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Birinci Dünya Savaşı yıllarını anlatan filmde, Albert ve onun evcileştirdiği can dostu Joey isimli atın hikayesi anlatılıyor. İkili savaş başlayınca Joey savaşlarda kullanılmak üzere cepheye gönderilir. Albert ve Joey ayrı düşmüş olsalar da her ikisinin yaşadığı maceralar etrafındakileri etkiliyor. Bu savaş atının özellikle farklı ülkelerde temas ettiği insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini ve serüvenlerini anlatan filmde Jeremy Irvın, Emily Watson, Peter Mullan, David Thewlis ve Benedict Cumberbatch gibi isimler yer alıyor. Kitaptan sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

Tür: Dram, Tarihi, Savaş filmi

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Jeremy Irvine, Emily Watson, Peter Mullan

Fragman

Savaş Atı Benzeri Filmler;

 • Lincoln (2012) IMDb: 7.3
 • Münih (2005) IMDb: 7.5
 • Casuslar Köprüsü (2015) IMDb: 7.6

7. Beynelmilel (2006) IMDb: 7.2

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

80 darbesinden sonra askeri baskı altında yaşamak durumunda kalan halkın başından geçen olaylar mizahi bir dille anlatılıyor. Güney' de küçük bir kasabada geçen filmde yöredeki müzik grubunun hikayesi anlatılıyor. Askeri cunta rejimi kısıtlamaları altında nasıl yaşayacağını bilmeyen ve buna alışmaya çalışan müzik grubunda yer alan Abuzer ile kızı Gülendam arasında geçen diyaloglar filme damgasını vuruyor. Hem dönemin şartlarını anlatan hem de eleştirel yaklaşımı komedi unsuruyla birleştiren filmde Özgü Namal, Oktay Kaynarca, Cezmi Baskın, Şahin Irmak ve Umur Kurt rolleri paylaşıyorlar.

Tür: Komedi, Dram

Yönetmen: Sırrı Süreyya Önder, Muharrem Gülmez

Oyuncular: Cezmi Baskın, Özgü Namal, Umut Kurt

Fragman

Beynelmilel Benzeri Filmler;

 • O... Çocuklari (2008) IMDb: 6.5
 • Mutluluk (2007) IMDb: 7.5
 • Anlat Istanbul (2005) IMDb: 7.4

6. Cengiz Han (2007) IMDb: 7.2

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Filmde dünyanın kaderini etkileyen ve bu güne kadar bir devlete ait en büyük topraklara sahip olan büyük Moğol imparatoru Cengiz Han' ın mücadelesi anlatılmaktadır. Moğollar, küçük aileler ve sülaleler halinde yaşayan ve göçebe yaşamı benimseyen küçük boylardan oluşuyordu. Osmanlı Devleti kurulmadan önceki beylikler dönemi gibi düşünülebilecek bu durum ülkeyi zayıf kılıyordu. Beylikler arasındaki ilişkiler de iyi sayılamazdı ve birbirleri arasında mücadele içindeydiler. Cengiz bu durumu düzeltmek istiyordu. Bunun için çok fazla çile çekmesi gerekmiş olsa da bugün bildiğimiz Moğol İmparatorluğu' nu kurmuş ve tarihin en büyük topraklarına sahip devleti haline getirmiştir. Film ilk toplanma ve devlet bütünlüğünü sağlama aşamalarını anlatıyor.

Tür: Tarihi, Biyografi, Savaş filmi, Romantik

Yönetmen: Sergey Bodrov

Oyuncular: Tadanobu Asano, Honglei Sun, Khulan Chuluun

Fragman

Cengiz Han Benzeri Filmler;

 • Cengiz Han (2018) IMDb: 4.0
 • Cengiz Han: Dünyanın ve Denizlerin Sonu (2007) IMDb: 6.2
 • Kafkas mahkûmu (1996) IMDb: 7.5

5. Hayat Güzeldir (1997) IMDb: 8.6

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

İtalya yapımı film 1930 yılların İtalyasını anlatır. İtalyan yahudisi olan Guido, mutlu bir evlilik yapar. Guido ve karısının bir çocukları olur. Mutlu bir yaşam sürerlerken İkinci Dünya Savaşı patlak verir. Almanlar İtalya' yı işgal eder. Yahudi oldukları için onları trene bindirirler ve toplama kampına götürürler. Guido' nun karısı çocuğunu Alman askerlerinden gizler ve toplama kampında yaşananların bir oyundan ibaret olduğunu, eğer bu oyunu kazanırlarsa ona ödül olarak tank vereceğini söyler. Çocuk olayların farkında olmadan toplama kampında bir dolapta savaş bitene  dek kalır. Amerikan askerleri İtalya'yı geri aldığı zaman oyun bitmiştir ve kazanılmıştır.

Tür: Dram, Komedi, İkinci Dünya Savaşı

Yönetmen: Roberto Benigni

Oyuncular: Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes

Fragman

Hayat Güzeldir Benzeri Filmler;

 • Piyanist (2002) IMDb: 8.5
 • Tanrı Kent (2002) IMDb: 8.6
 • Schindler'in Listesi (1993) IMDb: 8.9

4. Boleyn Kızı (2008) IMDb: 6.7

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Kraliyet ailesine henüz 14 yaşındayken gelin adayı olarak gönderilen Mary' i kral ilk gördüğü anda ondan etkilenmiş ve onunla özel olarak ilgilenmiştir. Bu ilgi karşısında etkilenen Mary de krala aşık olmuştur. İkili arasındaki ilişki Mary' nin müstakbel kraliçe olacağı yönündeki beklentiyi kuvvvetlendirmiş ve halk tarafından şimdiden benimsenmeye başlanmıştır fakat Mary' nin kardeşi Anne, gün geçtikçe büyümüş güzelleşmiş ve dikkat çekmeye başlamıştır. Kralın ilgisini yavaş yavaş kaybeden Mary birden rakip olarak karşısında kardeşi Anne' yi bulmuştur. Kardeşleri birbirine düşüren bu aşk, ailenin geleceğini de etkilemiştir. Kızların zıt karakterli yapıları ortalığı karıştırmayı başarmış ve aşkın neler yapabileceğini göstermiştir. Filmde Scarlett Johansson, Natalie Portman ve Eric Bana gibi isimler yer almktadır.

Tür: Dram, Tarihi

Yönetmen: Justin Chadwick

Oyuncular: Natalie Portman, Scarlett Johansson, Eric Bana

Fragman

Boleyn Kızı Benzeri Filmler;

 • Düşes (2008) IMDb: 6.9
 • Elizabeth: Altın çağ (2007) IMDb: 6.8
 • İnci küpeli kız (2003) IMDb: 6.9

3. Devrim Arabaları (2008) IMDBb: 8.0

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

60 darbesinden sonra başa geçen Cemal Gürsel, hayalini kurduğu yerli üretim otomobil projesi için TCDD işletmesini görevlendirir ve Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kadar arabanın yetiştirilmesini emreder. Cumhuriyet Bayramı' na 130 gün gibi kısa bir süre vardır ve ortada plan bile yoktur. 23 mühendis hemen toplanır ve işe koyulur. Bu görevi devlet meselesi olarak görürler ve onlara verilen görevi yapmak için gece gündüz çalışırlar. Bu süreçte büyük zorluklar ve engeller ile karşılaşsalar da fedakar mühendisler verilen tarihe kadar 2 aracı yetiştirmeyi başarırlar. Tam tören esnasında benzini olmadığı için yolda kalan ve daha sonra tarihin tozlu sayfalarında kalan Devrim arabalarının bilinen ve bilinmeyen detaylarını anlatan filmde Haluk Bilginer, Altan Erkekli, Selçuk Yöntem, Halit Ergenç ve Taner Birsel gibi isimler yer alıyor.

Tür: Dram

Yönetmen: Tolga Örnek

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar

Fragman

Devrim Arabaları Benzeri Filmler;

 • Kaybedenler Kulübü (2011) IMDb: 7.6
 • Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) IMDb: 7.5
 • Agir Roman (1997) IMDb: 7.7

2. Düşes (2008) IMDb: 6.9

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

18. yüzyılda geçen olayda çok güzel ve karizmatik Düşes Georgiana, döneminin en etkili ve her hareketiyle olay yaratan kadınıdır. Düşes kendinden yaşça büyük olan Devonshire Dükü ile evlenerek hem moda hem de politikada etkili hale gelir. Oldukça zeki ve kurnaz olan Düşes, başlardaki popülaritesini yaptığı hatalı davranışlar ile gitgide yok etmektedir. Önce savurganlığı ile gündeme gelir. Ardından kumar, hatalı politik davranışları ve açgözlülüğü olay olan Düşes en son kocasında bulamadığı aşkı başkasında bulmaya çalışmasıyla skandal oluyor. Başrolünde Keira Knightley' in yer aldığı filmde Ralph Fiennes, Dominic Cooper, Hayley Atwell gibi isimler ona yardımcı oluyor.

Tür: Dram, Biyografik, Tarihi

Yönetmen: Saul Dibb

Oyuncular: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling

Fragman

Düşes Benzeri Filmler;

 • Anna Karenina I (2012) IMDb: 6.6
 • Jane Eyre (2011) IMDb: 7.3
 • Aşk ve Gurur (2005) IMDb: 7.8

1. Piyanist (2002) IMDb: 8.5

Dönem Filmleri, Dönem Filmi Önerileri

Polonyalı başarılı bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman, geleceği en parlak piyanistler arasında yer almaktadır. O yıllarda patlak veren İkinci Dünya Savaşı ile Almanya Polonya' yı işgal eder. Hitler' in Yahudiler' e uyguladığı zulüm ile yahudi olan piyanist ve ailesi de toplama kampına götürülecektir. Şansı yaver giden piyanist, toplama kampına gitmekten kurtulur fakat bu kez Varşova' da varoş mahallelerde yaşamaya başlar. Hayatı birden 180 derece dönen adam hiç alışık olmadığı bir hayatın içinde yaşam mücadelesi verir. Başrolünde Adrien Brody' nin rol aldığı film, en başarılı dram filmleri arasında üst sıralarda yer alır. Oyuncunun muhteşem performansı ile birlikte arşivlik filmler arasındadır.

Tür: Dram, Tarihi

Yönetmen: Roman Polanski

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox

Fragman

Piyanist Benzeri Filmler;

 • Hayat Güzeldir (1997) IMDb: 8.6
 • Schindler'in Listesi (1993) IMDb: 8.9
 • Sevginin Gücü (1994) IMDb: 8.5
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.