Doğu Yücel Kimdir

15 Nisan 1977'de doğan yazar ve senarist Doğu Yücel'in babası tiyatro ve sinema sanatçısı Erkan Yücel, annesi ise gazeteci ve yazar Şükran Yücel'dir.
Doğu Yücel Kimdir

Doğu Yücel Biyografisi

Doğu Yücel'in çocukluğu ve okul yılları İzmir'de geçmiştir. İzmir Amerikan Koleji'nde okuyan Doğu Yücel daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi iktisat bölümünden mezun olmuştur. 

1997 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda başarı ödülü alan Yücel, 1998’de Nostromo Kısa Bilim Kurgu Hikaye Yarışması’nda “Ölümsüzlüğün Gıcık Sırrı” isimli hikayesiyle de başarı ödülü kazandı.

Yazarın ilk kitabı, öykülerinden oluşan Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları'dır.

Yücel, Hayalet Kitap adlı kitabında eğitim sistemine sağlam eleştiriler getirmektedir. Hayalet Kitap, 2004 yılında Durul Taylan ve Yağmur Taylan tarafından "Okul" ismiyle beyazperdeye uyarlanmıştır. Kitap, 2012 yılında 10.yıl özel baskısıyla raflardaki yerini almıştır.

Yazarın Varolmayanlar isimli kitabı 2011 yılında okuyucu ile buluşmuştur. Yazarın öykülerinden oluşan son kitabı Güneş Hırsızları, 2014 yılında raflardaki yerini almıştır.

doğu yücel kitapları

 

NeOldu.com

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.