Doğal Tedavi Mucizesi Termal Kaplıcalar

Türkiye'de yaklaşık 1600 farklı bölgede termal su bulunmaktadır. Bunların en faydalı olanlarını sizler için derledik.
Doğal Tedavi Mucizesi Termal Kaplıcalar

Türkiye'de bir çok bölgede termal su bulunmaktadır. Peki bunların en faydalıları ve sizin sağlığınıza en uygun olanları hangileridir. Termal kaynaklar ve yararlarıyla ilgili tüm bu bilgileri bu haberde bulabilirsiniz.

Afyonkarahisar - Gazlıgöl Havzası'nda bulunan termal su diğer sulara göre bir çok alanda farklılık göstermektedir. Bu suyu diğer sulardan ayıran en önemli özellik 36 çeşit mineral bulundurması ve diğer sulara göre yaklaşık 5 kat daha fazla eriğik halde çözülmüş mineral bulundurmasıdır. 

Termal Su Nedir?

Bir litresinde 1 mg çözülmüş mineral bulunan ve doğal olarak yerin altından çıkan sıcak sulara termal su denilmektedir. Afyonkarahisar Gazlıgöl Havzası'ndan çıkan suda 1 lt de 5.3 mg mineral bulunmaktadır.

 

kaplica.jpg


Termal Su Nasıl Kullanılmalıdır?

Uzmanlar termal suyun sizlerin sağlığı için oldukça şifalı doğal tedavi yöntemi olduğunu söylemektedirler. 

 

Peki Bu Suyu Nasıl Kullanmalıyız?

İlk olarak dikkat edilmesi gereken suyun sıcaklığıdır. İnsan vücuduyla aynı sıcaklıkta olmasına çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Buda yaklaşık suyun 40-42 derece arasında sıcak olması demektir. Dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur ise termal suya hiçbir şekilde çeşme suyu karıştırılmamasıdır. Kalmamız gereken süre ilk kürde 10 dk, daha sonraki kürlerde ise maksimum 15 dakikadır. Bu şekilde günde 2 kür, 10 günde 21 kür şeklinde tedavimizi sürdürebiliriz. 1 yıl boyunca bağışıklık sisteminizin güçlendiğini bu kür sonucunda görebilirsiniz.

 

Dünyada Kaplıca Kültürü

Dünyada her yıl düzenli olarak kaplıca kullanan insan sayısı yaklaşık iki yüz milyondur. Dünyada en çok termal turist çeken bölge Fransa'nın Vichy şehrine gitmektedir.

Türkiye termal su kaynakları bakımından dünyada ilk 7 Avrupa'da ise ilk 4'e girmektedir. Türkiye kaplıcalar bakımından çok zengin bir bölge olmasına rağmen, her yıl düzenli olarak kaplıca kullanan insan sayısı 80.000 kişi civarındadır.

 

Peki Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

- Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. (Sedef , Egzama, Mantar)

''Bu hastalıkları yaşayan bireyler bu konuda tedavi görmediği taktirde vücudunun diğer bölgelerine de yayılması yüksek ihtimalle mümkündür.''

 

- Romatizmal hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. (Bel ve boyun fıtığı, Kireçlenme)

''Bel fıtığı tedavisi traksiyon (gerdirme) cihazlar ile gerçekleşmektedir. Termal kaplıcalarda uzmanların uygulamış olduğu bu yöntem başarılı sonuçlar göstermektedir.''

 

- Kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 

 

- İçme kürü olarak Safra kesesi, böbrek taşı tedavisinde de kullanılmaktadır.


Uzmanların Kaplıca Tavsiyeleri

Günümüzde doğallığını bir çok besinler kaybetmektedir. Bunun sonucunda bir çok hastalıkla insanoğlu karşı karşıya kalmaktadır. Hastalıklara karşı direncimizin düşük olması bağışıkılık sistemimizin zayıf kalması ile doğru orantılıdır. Uzamanlar günümüzde doğal tedavi yöntemlerinin insan hayatını olumlu yönde etkilediğini dile getirmektedirler.

 

Doğal tedavi yöntemlerinin en önemli yöntemlerinden biride termal sular ve kaplıcalardır. Artık doktorlar ilaç tedavisinden ziyade doğal tedavi yöntemlerine hastalarını yönlendirmektedir. Bunun sebebi ilaçların bir bölgeyi tedavi ederken yan etkilerinin başka organlara zarar verme ihtimalinin yüksek olamasından kaynaklanmaktadır. Dünyada en fazla ilaç üreten ülke Almanya'dır. Dünyada en az ilacı tüketen ülke ise yine Almanya'dır.

 

termal.jpg

 

Dünyada en fazla ilaç tüketimi olan ülke ise ilk sırada Malezya, ikinci sırada ise Türkiye'dir.


Türkiye'de ki Belli Başlı Kaplıcalar

 

- Afyonkarahisar Gazlıgöl Havzası

- Ömer Gecek Havzası (Afyonkarahisar)

- Sandıklı Havzası

- Ankara Kızılcahamam

- Ayaş

- Beypazarı 

 

ÖNERİ:

Eliz Termal Hotel & Convention Center

Termal sular, ülkemizde bulunan sağlık bakanlığı onaylı bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde birçok kişinin tercih ettiği termal suların en verimlileri Ankara'da bulunmaktadır.

eliz hotel

Ankara Kızılcahamam'da bulunan Eliz Termal Hotel & Convention Center kadın ve erkek olmak üzere kapalı-açık seçenekleriyle misafirlerine termal havuzunu sunmaktadır. Müşterileri için özel olarak eğitilen uzman kadrosu ile kaliteli bir hizmet veren Eliz Termal Hotel ziyaretçilerinden tam not alıyor. Otelin termal suyunun; yumuşak doku romatizmaları, boyun, sırt, bel ağrıları ve diğer eklem ağrıları, boyun ve bel fıtığı ağrıları, siyatalji, omurga kireçlenmeleri, spor yaralanmaları(2-3 hafta sonra), ortapedi ameliyatları(3-4 hafta sonra) gibi birçok sağlık sorununa iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda sağlıklı zayıflama programlarında da termal sular çok sık olarak kullanılıyor.

Eliz Termal Hotel'de, termal tedavinin yanı sıra balneoterapi küvetleri, Türk hamamları, saunalar, özel aile termal havuzları, el ve ayak küvetleri, jakuzi havuzları, jet duşlar, aromaterapi ve buhar yatağı, terapi uygulamaları, solaryumlar, masaj uygulamaları, cilt, vücut bakımları gibi imkanlar da bulunuyor.

Türkiye'nin Kaplıca Haritası

kaplica-haritasi.jpg

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.