Doğada Zaman Geçirmek İçin 13 Büyük Neden

Doğada Zaman Geçirmek İçin 13 Büyük Neden
13.12.201810:46

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kentsel dönüşümler de meydana gelmektedir. Bu nedenle de doğal yeşillik alanları büyük ölçüde azalmakta. Bu içeriğimizde doğada vakit geçirmenin 13 sağlam ve büyük nedenlerini derledik.

Haber güncelleme tarihi 04.12.2019 13:07

Doğada Daha Çok Zaman Geçirmemiz İçin 13 Sağlam Neden

Günün yorgunluğu, iş stresi ve günlük koşuşturmaca derken insanlar doğadan sürekli uzak kalmaktadır. Özellikle, çarpık kentleşme ve beton yapılardaki artış hem yeşil alanların sayısını azaltmakta hem de doğa ile insan arasındaki mesafeyi artırmaktadır. Durum böyle olunca insanlar hem yeşil alana hem de doğa sevgisine bir hayli uzak kalmaktadır. Doğa ile insanın huzur bulduğu, doğanın içerisinde olan insanın daha mutlu olduğu ise bilimsel olarak pek çok araştırmaya konu olmuş ve doğanın insanın psikolojisini düzelttiği kanısına varılmıştır. İnsanların her tatilde yeşil alanlara koşma sebebi ise doğadan alınan enerji ve huzur hissidir. Doğa ile bulunan huzur yalnızca kişinin mutluluk hissi ile değil daha farklı pek çok nedenle desteklenmektedir. Bu nedenler;

doğa


1. Ormanda Kısa Gezintiler Stresi Azaltmaktadır

Vakit bulduğunuz her an yeşil alanlarda ve ormanda yapacağınız gezintiler günün yorgunluğunu ve stresini atmak için büyük yardımcınız olacaktır.

ormanda gezinti


2. Uzun Orman Yürüyüşleri Sağlığınızı Olumlu Etkiler

Pek çok araştırmanın başlığında yer alan yeşilin insan sağlığına iyi geldiği konusu Japonlar tarafından da araştırılmıştır. Özellikle, uzun süreli orman yürüyüşleri bireylerde sağlığa iyi gelerek, kan basıncını düşürüyor, hormonları dengeliyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.

ormanda yürüyüş


3. Orman Yürüyüşler İle Hayal Dünyanızı Geliştirin

Orman yürüyüşleri kişilerin ruhsal açıdan rahatlamasını sağlarken hayal güçlerine de katkı sağlamaktadır. Özellikle, yaratıcılık konusunda bireylere ilham olan yeşil alanlar daha zinde bir beyne sahip olunmasını da sağlar.

ormanda yürüyüş ve hayal dünyası


4. Konsantrasyon İçin Doğa Yürüyüşü Yapı

Doğa yürüyüşleri kişilerin zihnini açarken konsantrasyon ve dikkat bozukluğuna da iyi gelmektedir. Özellikle, adapte olma konusunda sıkıntı yaşayan kişiler hem nefes hem de yürüyüş egzersizleri ile kısa zamanda adaptasyon sorunlarının üstesinden gelebilirler.

ormanda yürümek ve konsantrasyon


5. Doğa İnsani Hisleri Ortaya Çıkarır

Yeşil alanlar her insana huzur vermektedir. Yeşil alanlar ve uzun doğa yürüyüşleri sayesinde insani duygular daha fazla hissedilir. Özellikle, doğa yürüyüşü ve doğa egzersizleri yapan kişiler hem daha samimi hem de daha içten davranışlar sergilemektedir. Bunu bir diğer nedeni de doğanın kişileri stresten uzaklaştırmasıdır.

doğa ve huzur


6. Doğa ile Yardımseverliği Artırın

Doğa yürüyüşleri bireyler arasındaki yardımseverliği artırarak, kişilerin daha saygılı ve dürüst olmasını da sağlamaktadır. Kişilere psikolojik açıdan katkı sağlayan ve depresyon gibi sorunlardan uzaklaştıran doğa, yapılan araştırmalara göre kişilerin birbirlerine karşı daha saygılı olmasına da katkı sağlamaktadır.

doğa ve yardımseverlik


7. Doğa ile Daha Pozitif Olabilirsiniz

Doğanın içerisinde bulunan her kişi hayattaki sorunlara karşı daha pozitif yaklaşımlar göstermektedir. Özellikle, sorunlarla başa çıkma durumlarında daha etkin ve olumlu kararlar almaktadırlar.

doğa ve pozitiflik


8. Doğanın İçinde Olan Kişiler Çevresine de Olumlu Etki Yapmaktadır

Doğa yürüyüşlerinde olan ve yeşil ile düzenli şekilde buluşan kişiler çevresine karşı daha olumlu düşüncelerde bulunmaktadır. İnsancıl davranışlarla beraber çevresini de etkileyen bireyler hem daha huzurlu olmakta hem de çevresine tüm olumlu durumları yansıtabilmektedirler.

doğa ve olumlu etkenler


9. Doğa Bireylere Daha Kaliteli Bir Uyku Düzeni Sunar

Doğanın içerisinde bulunan kişiler özellikle uyku problemlerinin üstesinden gelmektedir. Uzun doğa yürüyüşleri sayesinde kişiler verimli bir uyku düzenine kavuşmanın yanı sıra uyku nedeniyle oluşan psikolojik sorunların da üstesinden gelebilmektedir.

doğa ve uyku düzeni


10. Uyku Problemine Karşı Uzun Yürüyüşler Yapın

Uyku problemi denilince ilk olarak akla uyku düzenindeki sorunlar ve uykusuzluk nedeniyle ortaya çıkan stresli hal gelmektedir. Yeşil alanın fazla olduğu sık ormanlarda yapılan uzun gezintiler gece boyunca rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Özellikle, gece yarısı sürekli uyanan ve sonra uyuyamayan kişiler doğanın muhteşem etkisiyle birlikte daha derin bir uykuya dalabilir.

uyku problemlerine doğada yürüyüş


11. Doğa ile Temiz Havaya Kavuşun

Doğa yürüyüşleri yalnızca kişilerin bedensel ve ruhsal rahatlamasını sağlamaz. Ayrıca, kişilerin yoğun hava kirliliğinden uzaklaşmasını sağlayarak, daha oksijenli ve temiz havaya kavuşmasına da yardımcı olur.

doğa ve temiz hava


12. Doğa İle Enerjinizi Artırın

Doğa insan vücuduna enerji veren hormonların salgılanmasını sağlar. Böylelikle, doğa yürüyüşleri ve egzersizleri sayesinde hem daha enerji dolu olabilirsiniz hem de günün yorgunluğunu kısa sürede atabilirsiniz.

doğa ve enerji


13. Bedensel ve Ruhsal Rahatlama İçin Doğa Yürüyüşü Yapın

Doğa yürüyüşleri etkisiyle beraber kişilerin hem bedenen hem de ruhen rahatlamasını sağlar. Bedenen rahatlama kişiyi stres ve ağrılardan kurtarırken ruhen rahatlama da kişileri psikolojik tüm sorunlardan arındırır.

doğa yürüyüşü

Önerilen İçerik;

 İnsanoğlunun Doğayı Nasıl Katlettiğini Kanıtlayan 8 Şehir!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
3
0
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.