Dizanteri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dizanteri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
19.12.201511:43

Dizanteri nedir? Dizanteri bulaşıcı bir hastalık mıdır? Bu içeriğimizde bir kalın bağırsak hastalığı olan dizanteri hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik. İşte dizanteri ile ilgili her şey!

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 15:14

Dizanteri Nedir?

Dizanteri, bir kalın bağırsak hastalığıdır. Bu hastalık ishal ile birlikte görülmektedir. Dizanteri salgın ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kanlı ishal olarak bilinmektedir. Bu nedenle dışkıda kan görülmesi dizanteri bulgusu olarak düşünülmelidir. Bulaşıcı olan bu hastalık her kişide görülebilir. Bebeklerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda dizanteri tehlikeli bir hastalıktır. Dizanteri farklı şekillerde görülmektedir. Bunlar amipli dizanteri ve basilli dizanteri olarak adlandırılır. Bu hastalık yaz aylarında sıklıkla görülen bir hastalıktır.

dizanteri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg


Amipli Dizanteri

Amipli dizanteri, amip bakterisinin yol açtığı bir dizanteri çeşididir. Bu hastalık her yaşta görülmektedir. Genellikle tüketilen yiyecek ve içecek yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık ağız yoluyla alınır. İnce bağırsakta kist çatlar ve amipçik oluşur. Daha sonra bu amipçikler kalın bağırsağa geçerler. Kalın bağırsakta olgunlaşırlar. Burada su kaybına uğrayarak dışkı yoluyla atılır. Amipler kalın bağırsağa yerleşerek burada yaralar oluşmasına neden olmaktadırlar. Genellikle kan akımının az olduğu bölgeleri seçmektedirler. Amiplerin kuluçka süresi 5 günle 1 ay olabilir. Karın ağrısı, hafif ateş, kusma, kilo kaybı ve kanlı ishal belirtileri ile ortaya çıkmaktadır.

amipli-dizanteri.jpg


Basilli Dizanteri

Basilli dizanteri, shigella bakterisinin neden olduğu dizanteri çeşididir. Shigelle türüne ait başka bakterilerde bu hastalığa neden olabilir fakat en sık görülen nedeni shigella bakterisidir. Bu durum temizlik kurallarına uyulmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kuluçka süresi 12 ile 96 saat arasındadır. Bu saatler sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. En sık rastlanan belirtileri kanlı ve mukuslu ishal olarak görülmektedir. Basilli dizanteride yüksek ateş yaşanır. Ağır ve şiddetli şekilde karın ağrıları görülür. Kusma ve iştahsızlık durumu oluşur. Tuvalet yaparken sıklıkla ıkınmalar yaşanır. Hasta günde neredeyse en az 10 en fazla 30 defa tuvalete gidebilir.

basilli-dizanteri.jpg


Dizanteri Genel Belirtileri Nelerdir?

  • İştahsızlık
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Ateş
  • İshal
  • Bulantı
  • Kusma

Dizanteri hastalığı kanlı ishal hastalığıdır. Bu nedenle ilk olarak ishal durumu ile belirti vermektedir. İshal genellikle kanlıdır. Bunun yanı sıra karın ağrıları yaşanmaktadır. Karın ağrıları şiddetli olarak görülmektedir. Aynı zamanda kişide mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de oluşur. Bazı vakalarda ise ateş görülmektedir. Ateş kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde hafif olarak görülse de bazı kişilerde yüksek ateş şeklinde görülmektedir.

dizanteri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Dizanteri Teşhisi Nasıl Koyulur?

Kişide görülen belirtiler bu konuda önem taşımaktadır. Doktor fiziki muayene ile hastayı kontrol etmelidir. Daha sonra ise laboratuvar testleri yapılması gerekmektedir. Laboratuvar testlerinde dışkı incelemesi yapılmaktadır. Bu inceleme sonrasında tanı koyulması mümkündür. İki tip dizanteri şeklinde de dışkı incelemesi yapılması gerekmektedir fakat basilli dizanteri ek olarak testler yapılması gerekir. Bu testler sonrasında uzman hekimler tarafından tanı ve teşhis koyulabilir.

dizanteri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteri, bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle farklı şekillerde bulaşabilir. Kötü şartlar altına hazırlanmış yemek ve gıdalar yoluyla dizanteri bulaşabilir. Özellikle dışarıda tüketilen yiyecekler dizanterinin bulaşmasına neden olabilir. Dışarıda tüketilen yiyeceklerin yanı sıra eve alınan yiyecek ve gıdalarda dizanterinin bulaşmasına neden olabilir. Doğru şekilde yıkanmayan ve temizlenmeyen gıdalar yoluyla da bulaşabilmektedir. Özellikle meyve ve sebze gibi tüketilen besinlerde bu durum söz konusudur. Aynı zamanda kirli sulardan dolayı da bulaşma durumu söz konusudur. Dizanteri bulaşıcı bir hastalıktır fakat bu durum genellikle tüketilen gıdalardan dolayı yaşanmaktadır. İnsandan insana bu hastalık bulaşmaktadır. Yani sarılma, tokalaşma, öpüşme gibi durumlardan dolayı dizanteri hastalığı bulaşmamaktadır. Bu durum sadece ağızdan girip mide bağırsak yoluyla giden temas sonucu oluşmaktadır. Bu temas yiyecek yoluyla gelişip oluşmaktadır.

dizanteri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-006.jpg


Dizanteri Tedavisi

Dizanteri tedavisinde ilk olarak önemli olan hastalığın nedenidir. Hastalığın nedene göre tedavi uygulanmalıdır. Bu yüzden hastalık nedeni araştırmalı ve tedavi süreci başlamalıdır. Hastalık nedeni belirlendikten sonra bu durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Hastalık derecesi de bu durumda önemlidir. Hastalık derecesine göre tedavi uygulanmalıdır. Bazı vakalarda kişi hastaneye yatırılıp tedavi edilmektedir. Bazı vakalarda ise kişi hastane ortamı dışında tedavi edilmektedir. Hastanın hastaneye yatıp yatmama konusu doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Dizanteri hastalığında tedavi olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde dizanteri çeşidi önem taşımaktadır. Dizanterinin çeşidine göre ilaçlar farklılık göstermektedir. İlaçlar mikroorganizmaya karşı verilen ilaçlar kullanır. İlaç tedavisinde antibiyotik tedavi kullanılmaktadır. Tedavi süreci 10 kadar sürmektedir. Hasta doğru ve düzenli şekilde tedavi edilirse olumlu sonuç alınmaktadır fakat yanlış ve düzensiz tedavi hastanın daha da hastalanmasına neden olacaktır. Yetişkinlere oranla bebek ve çocuklarda görülen dizanteri hastalığı farklılık göstermektedir. Bu nedenle tedavi şekli de farklıdır. Bu yüzden bebek ve çocuklar için enfeksiyon uzmanları ya da çocuk doktorları kontrolü altına alınmalıdır. 

dizanteri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.JPG

Önerilen İçerik;

 Kolera Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
147
8
10
5
7
3
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.