Diz Ağrısı Nedir? Diz Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Diz Ağrısı Nedir? Diz Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?
09.07.201518:52

Günümüzde birçok kişinin yaşadığı diz ağrılarının nedenlerini, belirtilerini, evde geçirme yöntemlerini, tedavisini ve egzersizlerini yazımızda inceledik.

Haber güncelleme tarihi 10.11.2022 09:09

Geçirilen yoğun bir günün ardından vücudumuzun birçok bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Bu bölgelerden birisi de diz olabilir. Birçok nedene sahip olan diz ağrısı, zaman zaman ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabiliyor. Bu yüzden içeriğimizde diz ağrısı hakkında bilinmesi gereken her şeye yer verdik.

İşte diz ağrısı hakkında bilinmesi gerekenler...

Diz Ağrısı Nedir?

Diz Ağrısı

Vücuttaki en büyük eklemlerden biri olan diz, günlük yaşantımızda bizi ayakta tutmayı sağlar. Karışık sisteminden dolayı söz konusu ağrı diz bölgesinde gerçekleşince birçok neden olabilir. Dizdeki ağrının şiddeti, diz bölgesindeki yerine ve neden kaynaklandığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Dizde bazen gün içi hareket ve buna bağlı olarak yorgunluk ile önemsiz bir ağrı, bazen de bizi sakatlanmalara götürebilecek bir hastalığın ağrısı olabilir. Bu gibi durumlarda en önemli etken dizdeki belirtilerdir. Şişme, kızarıklık, sıcaklık, çıtırdama sesi, diz üzerine ağırlık verememe gibi durumlar önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulması gereklidir.

Diz Ağrılarının Nedenleri

Ağrılar hissedildikleri bölgelerde bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir. Dizimizi eğer bir yere vurmuşsak ağrının nedeninin de bundan kaynaklı olduğunu tahmin edebiliriz. Ancak dışarıdan hiçbir etki olmaksızın bir ağrı var ise bunun nedeni bilemeyebiliriz. Yazımızın devamında bu nedenleri detaylıca inceledik.

Patellar Tendinit (Diz Kapağı Tendiniti)

Diz Ağrısı

Dizimiz içerisinde birden çok tendon bulunur. Tendonlar kemikleri ve kasları birbirine bağlamakla görevlidirler. Patellar tendinit rahatsızlığı dizimizde bulunan tendonların birinin ya da birden fazlasının iltihaplanmasına verilen isimdir. Genellikle sporcularda görülen bu rahatsızlığın ağrısı dize yansır.

Menisküs Yırtığı

Diz Ağrısı

Menisküs, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında şok emici görevi gören dayanıklı ve kıkırdaktan oluşan bir dokudur. Dizdeki ağırlığı emen menisküs, dize ağırlık verilmişken ani dönüş hareketleri yapılırsa ya da dize sert bir darbe gelirse yırtılabilir. Dizde hareketlerin kısıtlanması, ağrı ve şişlik gibi belirtiler var ise menüsküs yırtığı olma ihtimali yüksektir.

Ön Çapraz Bağın Zarar Görmesi

Diz Ağrısı

Ön çapraz bağ (ACL) uyluk kemiği ve kaval kemiğini birbirine bağlamakla görevli bağlardan bir tanesidir. Ani yön değiştirme sırasında yırtılabilir. Bu yüzden kayakçıklarda sıkça görülen bir durumdur. Ayrıca gelen bir darbe de bağa zarar verebilir. Belirtileri arasında ağrı ve şişlik vardır.

Diz Bursiti Rahatsızlığı

Diz Ağrısı

Diz bursları eklem kemiğini saran ve tendonların ve bağların eklemin üzerinde rahatça kaymasını sağlamakla görevli olan dokulardır. Bazı diz yaralanmalarında ya da darbelerde burslarda iltihap meydana gelir. İlk belirtileri arasında kızarıklık, şişme, ağrı ve dizde hareket kısıtlanması görülür.

Kireçlenme

Diz Ağrısı

Kireçlenme eklemlerde görülen bir rahatsızlıktır. Eklemin aşınması ve kıkırdaktaki bozulma nedeniyle meydana gelen romatizmal hastalıktır. Geçmişteki rahatsızlıklar, aşırı kilo, eklem rahatsızlıkları ve genetik yapı gibi birçok farklı nedeni vardır. Kireçlenme ağrısı dizde görülür ve dizin uzun zaman hareketsiz kalması ya da tam tersi olarak dizin çok hareket etmesi ağrıyı artırır.

İltihaplı ve Eklemleri Etkileyen Hastalıklar

Diz Ağrısı

Bu tür hastalıklar içerisinde gut ve aileden kaynaklanan Akdeniz Anemisi gibi eklemleri etkileyen rahatsızlıklar bulunur. Sadece diz eklemlerini değil bütün vücut eklemlerini etkileyen rahatsızlıklardır. Ağrılar çok uzun süre devam eder. Aynı zamanda eklemlerde şişlik de görülür.

Osgood-Schlatter Rahatsızlığı

Diz Ağrısı

Daha çok sporla ilgilenen çocuklarda görünür. Antrenman sonrasında diz üzerinde hafif bir ağrı hissedilir ve antrenman devam ettiğinde ağrı artar. Nedeni ise dizin henüz gelişmesini tamamlamadan çok fazla baskıya ve harekete maruz kalmasıdır. Diz kapağının hemen altında ağrı ve şişlik görülür.

Diz Ağrısı Belirtileri

Diz Ağrısı

Diz ağrısı kendisini birkaç belirti ve semptomla göstermektedir. Bunlar şişme, kızarıklık, sertlik, dengesizlik, zayıflık, yanma hissi, çatırdama sesi, dizi tamamen bükememek ve bütünüyle düzleştirememektir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirti ve semptomları dizinizde yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz. Her ne kadar çoğu zaman basit nedenlerden dolayı oluşsa da bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir.

Diz Ağrısı Tedavisi

Diz Ağrısı

Diz ağrısının nasıl tedavi edileceği sorunun altında yatan sebeplere göre değişmektedir. Doktor hastanın durumuna göre ilaçla tedavi, hareket tedavisi, enjeksiyon tedavisi, araçla tedavi ve ameliyat yöntemlerinden bir ya da birkaçını kullanacaktır.

İlk olarak ağrının hafifletilmesi ve altta yatan hastalıkların tedavi edilmesi için doktorlar ilaç reçete edebilir. Bunun yanında diz çevresindeki kasların güçlendirilmesi ve daha dayanıklı hale getirilmesi için bazı egzersizler önerilebilir.

Diz Ağrısı

Diz kayması gibi problemler de diz ağrısına neden olabilmektedir. Kemerli dizlikler ve destekler bu kaymayı düzeltebilen çözüm yöntemleridir. Ayrıca bazı durumlarda diz ekleminde yaşanan problemler yüzünden bu bölgeyi koruyacak ve destekleyecek dizliklere de ihtiyaç duyulabilir.

Eklemleri doğal olarak yağlayan eklem sıvısıyla benzer özellikleri taşıyan hyaluronik asit, dize enjekte edilebilmektedir. Bu yöntem sayesinde dizdeki hareket kabiliyeti artarken ağrı azalır. Bazı hastalarda ilaç enjekte etme ilk olarak da yapılabilir.

Bunların dışında diz ağrısına neden olan sorunun kaynağına göre ameliyat seçeneği tercih edilebilir. Yaralanmaya bağlı olarak meydana gelen diz ağrılarında tercih edilen ameliyatta artroskopik cerrahi, kısmi diz protezi ve total diz protezi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Diz Ağrısına Evde Çözüm

Diz Ağrısı

Diz ağrısını evde geçirmek istiyorsanız üç farklı yöntemi önerebiliriz. Bunlar istirahat, buz kompresi ve destekleyici kullanımıdır. Yaraların iyileşmesi için evde bol bol dinlenmeniz gerekiyor. Küçük hasarlarda iyileşme süresi 1-2 gün olabilirken, büyük hasarlarda ise süre daha da uzamaktadır.

Donmuş fasulye ya da benzeri ürünlerin kompres yoluyla dize uygulanması da hem ağrıyı hem de iltihabı azaltmaktadır. Ancak bu yöntemin 20 dakikadan fazla bir süre uygulanmaması gerektiğini hatırlatalım.

Son tedavi yöntemi ise destek kullanımıdır. Hafif, hava geçiren ve kendiliğinden yapışkanlık bir bandaj kullanımı diz ağrıları için oldukça etkilidir. Bu bandaj ile dizinizi sararak dizinizin belirli bir hizada durmasını sağlayabilir ve hasarlı dokularda sıvı birikmesine destek olarak iyileşme süresini hızlandırabilirsiniz.

Diz Ağrısı Egzersizleri

Diz Ağrısı

Diz ağrısını geçirmenin bir diğer yöntemi de egzersiz yapımıdır. Diz ağrısını geçirecek egzersiz için düz bir zemine hafif yatar pozisyonda vücudunuzu dirseklerinizle destekleyerek uzanın. Ağrıyan bacağınızı düz, diğer dizinizi bükülü ve ayak tabanı yerde olacak şekilde bırakın.

Daha sonra ağrıyan bacağınızın uyluk kaslarını sıkın ve bacağınızı düz ve yavaş bir şekilde yerden 20 cm yukarı kaldırın. Bacağınızı bu pozisyonda 5 saniye boyunca tutun ve gevşeyin. Bu egzersizi her bacağınız için 5 dakika boyunca yapabilirsiniz. Bu sayede diz ağrılarından kurtulacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Menisküs Yırtığı Neden Olur?Diz Kireçlenmesi Nedir?
İliotibial Bant Sendromu Nedir?Baker Kisti Nedenleri ve Tedavisi

Genç yaşta diz ağrısı neden olur?

Genç yaşlarda yaşanan diz ağrılarının en büyük sebebi yaralanmalardır. Sportif aktiviteler, halı saha maçları veya günlük rutin olarak yapılan aktiviteler sırasında diz darbe alabilmektedir. Bunun sonucunda da genç yaşta diz ağrısı oluşur.

Diz ağrısı hangi hastalıkların belirtisi?

Diz ağrısı en çok kireçlenme yüzünden meydana gelmektedir. Bunun dışında romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, kıkırdak rahatsızlıkları, menisküs ve diz bağlarına ilişkin sorunlar diz ağrısına neden olmaktadır.

Diz kapağı ağrısı için ne yapmalı?

Diz kapağı ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı tabii ki de dinlenmedir. Bu ağrıların oluşması durumunda ilk olarak ağrı hafifleyene kadar dizlerinizi aşırı kullanmadan kaçınmalısınız. Daha sonra günde birkaç kez 15-20 dakika boyunca buz uygulayın. Son olarak ise gerekirse bantlama, atel, sargı, koruyucu dizlik ve alçı gibi destekleri kullanın.

Diz kapağı ağrısı nasıl geçer evde?

Diz kapağı ağrısını evde geçirebileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Elma sirkesi, zencefil yağı, zeytinyağı, soğuk kompresi, hardal yağı, kerevizli yoğurt, Hindistan cevizi yağı, kuşburnu çayı ve çınar yaprağı bu yöntemler arasındadır.

Durduk yere diz ağrısı neden olur?

Diz ağrısı altında yatan bir sebep olmadan oluşmamaktadır. Vücudun diz bölgesinde yırtılmış bir bağ ya da kıkırdak sonucunda ağrı oluşabilir. Bunun dışında Artrit, gut hastalığı ve bazı enfeksiyonlar birden oluşan diz ağrılarının nedeni olabilir.

Diz ağrısı için hangi doktora gidilir?

Diz ağrısı için başvurabileceğiniz iki farkı doktor bulunuyor. Bunlar Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlarıdır. Yaşanan bir yaralanma sonucunda diziniz ağrıyorsa Travmatoloji uzmanlarına görünmenizi öneririz. Normal sebeplerle oluşan ağrılarda ise Ortopedi bölümündeki uzman doktorlara başvurabilirsiniz.

Hangi vitamin eksikliği diz ağrısı yapar?

Yapılan araştırmalara göre D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin birçoğunda ileri seviyede kireçlenme problemine rastlanmıştır. Diz kireçlenmesi de bilindiği gibi diz ağrılarının en büyük sebebidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
6
6
6
6
6
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.