Dışişleri'nden Yunanistan'a Kınama! Ayasofya..

Dışişleri'nden Yunanistan'a Kınama! Ayasofya..
23.06.201714:05

Ayasofya'da Kadir Gecesi Özel Programı yapılması ve sabah ezanı okunmasına Hristiyan cemaatinden gelen tepkiler devam ederken Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan da etkinliği kınayan Yunanistan'a kınama geldi.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 14:28

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de katılım gösterdiği Ayasofya'daki Kadir Gecesi özel etkinliğine Yunanistan'ın sonrasında Ortodoks ve Protestan mezheplerinin çoğunun üye olduğu Avrupa Kiliseler Birliği'nden (CEC) de sert eleştiriler geldi.

Merkezi Cenevre'de olan CEC'in Brüksel'deki ofisinden yapılan yazılı açılamada, Ayasofya'daki Kadir Gecesi etkinliğiyle ilgili; "insanlığın en kutsal değerlerinin siyasi araç olarak kullanıldı” denildi.

Söz konusu açıklamada 'Ayasofya'nın camiye dönüştürülmeden önce bin yıldan fazla bir süredir Hristiyan-Ortodoksların ana merkezi olduğu ve 1934'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından müze haline getirilmesiyle günümüzde modern Türkiye'de din özgürlüğü idealinin bir sembolü olduğu' vurgusu yapıldı.

YUNANİSTAN'DAN KINAMA GELDİ

Ayasofya'da Kadir Gecesi nedeniyle özel bir etkinlik düzenlenmesine Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da sert tepki göstermişti. Bakanlığın yazılı mesajında, "Ayasofya'da Diyanet İşleri Başkanı'nın da mevcudiyetinde Kuran okunması, ibadet yapılması ve bunun televizyonda yayınlanmasını kınıyoruz" ifadeleri yer aldı.

ayasofya

Açıklamada, 'Ayasofya'nın UNESCO'nın Kültür Mirası listesinde yer alan bir kültür varlığı olduğu, bu mekanı camiye çevirme girişimlerinin uluslararası toplumu rencide ettiği' belirtildi.

TÜRKİYE'DEN KINAMAYA YANIT GECİKMEDİ!

Türk Dışişleri Baknlığı ise Yunansitan'ın "kınama mesajına" "kınama" ile cevap verdi Dışişleri Bakanlığının bu sabah yayımlanan yazılı mesajında "Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Ayasofya'da Kur'an-ı Kerim ve ezan okunmasına yönelik açıklamasını kınıyoruz" denerek şu ifadeleri kullandı;

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türk halkının kutsal Ramazan ayını ve Kadir Gecesini kutlamak yerine, Ayasofya'da Kur'an-ı Kerim ve ezan okunmasını çarpıtmak yoluna gitmiştir.

Temel insan hakları arasında bulunan dini özgürlükler konusunda Yunanistan'ın karnesi ortadadır.

Sadece bir iki örnek vermek gerekirse, Yunan makamlarının, Yunanistan'daki Müslüman Türk Azınlığı dini özgürlükler konusunda gittikçe artan baskıya maruz bıraktığını, olağan görevlerini yerine getirdiği için seçilmiş müftüler hakkında davalar açtığını, ibadete açık bir caminin bulunmadığı Selanik'te Müslümanların Ramazan Bayramında, tarihi camilerden birinde namaz kılma taleplerinin bu yıl da olumsuz karşılandığını söylemek mümkündür.

Bu nedenle, başkentinde henüz ibadete açık bir cami de bulunmayan Yunanistan'ın açıklamasında belirttiği dinler arası diyalogdan ne anladığı, soru işaretine sebep olmaktadır.

Bu çerçevede, Yunanistan'ı çağdaş, bütün dinlere saygılı ve demokratik bir ülke olmaya davet ediyoruz."

PEKİ NE OLMUŞTU?

Ayasofya'da Kadir Gecesi dolayısıyla gerçekleşen özel etkinliğe Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katılmıştı. Tarihi yapıdaki Kadir Gecesi özel programının sonrasında Ayasofya'da sabah ezanı okundu. Program TRT Diyanet'ten canlı yayınlandı, okunan sabah ezanı da Diyanet'in Twitter hesabından paylaşıldı.

ayasofya

AYASOFYA NEDEN ÖNEMLİ?

Bizans İmparatorluğu'nun İstanbul'da yapılan en büyük kilise olma özelliğine sahip  Ayasofya, Ortodoks Hristiyanlar için tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. 537 yılında inşası bitirilen Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin sonrasında camiye dönüştürülmüş, Cumhuriyet döneminde ise müzeye çevrilmişti.

ayasofya

Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılacağı tartışmalarının zaman zaman Türkiye gündeminde yer bulması, Türkiye ile Yunanistan arasında gerilime neden olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.