Diş Telleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Merak Edilen Sorular

Diş Telleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Merak Edilen Sorular
16.03.201611:19

Diş teli neden kullanılır? Diş teli çeşitleri nelerdir? Hastalar diş teli takılırken acı duyar mı? Çeşitli sorunların cevaplarını detaylı bir şekilde içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 12.05.2021 10:51

Diş Telleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş telleri kişinin doğru ve düzgün konuşmasını sağlar. Harflerin doğru söylenmesi sağlanmaktadır. Çapraşıklıkların olduğu dişlerde genellikle diş eti iltihaplanması ve diş eti kanaması meydana gelir. Bu da çürük oluşumuna neden olur. Çapraşık dişlerin tedavi görmesi bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Diş teli tedavisi halk arasında söylendiği gibi sadece eğri dişlerin düzelmesini sağlamamaktadır. Tam anlamıyla diş sağlığı ve ağız sağlığını düzene sokarak korumaktadır. 

giriş-007.jpg


Diş teli kullanımı hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimizde sizler için diş teli bakımında kullanılacak en iyi ürünleri de araştırdık. En iyi diş fırçası, diş macunu, dil temizleyici, arayüz fırçası, diş ipi gibi birçok ağız bakım ürününü incelemek ve fiyatlarını görmek için buraya tıklayınız. 


1. Neden Diş Teli Kullanılır?

neden-diş-teli-kullanilir1.jpg

Diş teli genellikle birçok kişiye önerilmektedir. Ağız ve çene sağlığı açısından ortodonti tedavi gereklidir. Genel olarak diş teli tedavisinin uygulama sebebi kişilerin çene ve diş yapılarıdır. Çene bozuklukları, diş çapraşıklıkları, diş eğrilikleri, diş ayrılıkları ve konum bozuklukları nedeniyle uygulanmaktadır. Bu durumların tümü ileri de kişiye büyük sorunlar yaratabilir. Bu nedenle geç olmadan ortodonti tedavi uygulanmalıdır. Ortodonti tedavi sonucunda kişilerde bulunan çene bozuklukları, diş çapraşıklıkları, ayrıklıkları ve eğrilikleri düzelme göstermektedir.

neden-diş-teli-kullanilir2.jpg

Sağlıklı bir çene ve ağız yapısı oluşmaktadır. Aynı zamanda estetik bir görünüm ve güzel bir gülüş ortaya çıkmaktadır. Diş teli tedavisi kişileri birtakım ameliyatlardan kurtarmaktadır. Aynı zamanda diş teli tedavisi sonrasında yiyecekler düzgün şekilde çiğnenir. Yani doğru bir çiğneme yapısı oluşur. Bu durum sindirim sisteminin de doğru çalışmasını sağlar. Çene kapanış hareketleri düzene girmektedir. Eğer uyumsuz çene kapanışı olan kişiler tedavi görmez ise disk erimeleri meydana gelmektedir.


2. Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

diş-teli-çeşitleri1.jpg

Genellikle metal braketler kullanılmaktadır fakat son yıllarda farklı çeşitleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bunlar estetik görünüm nedeniyle kullanılmaktadır. Genellikle yetişkinler sosyal yaşamlarından sıkıntı çekmemek adına diğer diş tellerini tercih etmektedir. Metal braketlerin yanı sıra porselen braketler, lingual braketler ve şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Porselen braketler şeffaftır.

diş-teli-çeşitleri2.jpg

Cam görünümünde olduğu için metal braketlere oranla görülememektedir. Ancak çok yakından bakıldığı zaman görülebilir. Lingual braketler, metal braketlerin dişin iç kısmından yani dil kısmından takılan çeşididir. Bu braketler kesinlikle görülmemektedir. Şeffaf plaklar ise takılıp çıkarılabilir tiptedir. Kesinlikle görülmemektedir. Diş teli tercihi doktor ve hasta arasında karar verilerek takılır.


3. Diş Telleri Takılırken Acı Duyulur Mu?

diş-telleri-takilirken-aci-duyulur-mu.jpg

Bu konuda genellikle endişe duyulur fakat diş telleri takılırken kesinlikle acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Braketler ve ark telleri takılırken hastanın canı asla yanmamakta ve ağrı hissetmemektedir. Genellikle 30 - 45 dakika içinde diş teli takılmaktadır. Diş teli takıldıktan sonra en fazla 1 hafta hafif ağrı ve acı hissedilir. Bunun sebebi ise ağzın braketlere ve ark tellerine alışma durumudur.


4. Diş Telleri Nasıl Takılır?

diş-telleri-nasil-takilir.jpg

İlk olarak ağıza ağızlık takılıyor. Bunun sebebi ağızın ve dudakların gerilmesini sağlamak ve dişlerin daha iyi görünüp işlemi daha kolay yapmaktır. Doktor açısından bu durum önemlidir. Kişi ağızı belli bir süre gergin ve açık duracağı için biraz rahatsızlık duyabilir fakat acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Daha sonra dişlere gerekli yapıştırıcı madde sürülüp, braketler tek tek yapıştırılıyor. Tüm braketler yerleştirildikten sonra ark telleri braketlerin arasından geçirilip işlem tamamlanıyor.


5. Tedavi İçin Diş Çekilmeli Mi?

tedavi-i̇çin-diş-çekilmeli-mi.jpg

Bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Her kişinin çene yapısı ve diş yapısı farklıdır. Bu nedenle her kişide farklı karar verilmelidir. Bazı kişilerin çene yapısından tüm dişlere yer bulunmamaktadır. Bu durumda diş çekimi yapılır fakat bazı kişilerde ise dişler ve çene yapısı uygundur. Bu tip durumlarda diş çekimi yapılmamaktadır. Genel olarak bu duruma ortodontist karar vermektedir. Diş çekiminin gerekli ya da gereksiz olduğunu açıklamaktadır. 


6. Diş Tellerinin Ağızdaki Hissi Nasıldır?

diş-tellerinin-ağizdaki-hissi.jpg

Diş telleri ilk takıldığında ağızda bir farklılık olduğu düşünülür. İlk olarak ağız kapanmakta zorlanabilir. Braketler ve ark telleri ağız içinde yara oluşumuna neden olabilir. İlk hafta için bu durum normaldir. Sadece 1 hafta sürmektedir. Yaralar ve ağrılar 1 haftayı geçememektedir. 3 – 5 gün ısırmada ve yemek yeme de zorluklar hissedilir. Hafif ağrılar yaşanır. Eğer ağrılar şiddetli ise doktorunuzdan ilaç istemelisiniz. Bazı kişilerde ağrılar daha fazla olurken bazı kişiler ağrı hissetmemektedir. 1 hafta içinde kişiler diş tellerine alışmaktadır. Alıştıktan sonra ise ağrı ve yara tekrar meydana gelmemektedir. Kişiler diş tellerine alıştıktan sonra ise diş tellerini unutmaktadırlar.


7. Diş Telleri Çürüklere Neden Olur Mu?

diş-telleri-çürüklere-neden-olur-mu.jpg

Genel olarak diş tellerinin çürüklere yol açtığı doğru değildir. Bu durum hastanın ağız ve diş bakımına önem verip vermeme haline bağlıdır. Diş teli tedavisi görmeyen kişilerde de yaşanan bakteri ve yiyecek birikimi diş çürüğüne neden olmaktadır. Bu durum diş teli tedavisi gören kişilerde daha fazla yaşanabilir çünkü diş tellerine ya da braket aralarında biriken yiyecekler ve artıklar diş çürümelerine neden olabilir. Eğer hasta diş bakımına ve diş teli bakımına özen gösterir ise çürük gibi durumlar yaşanmamaktadır. Dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Fırçalamanın yanı sıra ağız gargarası ve diş ipi kullanarak diş hijyenine yardımcı olunmalıdır. 


8. Yetişkinler Ortodonti Tedavisi Görebilir Mi?

yetişkinler-ortodonti-tedavisi-görebilir-mi.jpg

Ortodonti tedavisi gören hastaların çoğunu yetişkinler oluşturmaktadır. Genellikle küçük yaşlarda tedaviden kaçan hastalarda yetişkin olduktan sonra tedavinin gerekli olduğuna inanarak tedaviye başlamaktadır. Ortodonti tedavisi her yaşta görülebilir. Eğer kişinin ortodonti tedavisi görmesi gerekiyor ise çocukluk döneminde ya da yetişkin döneminde tedavi görülmektedir.


9. Randevulara Ne Sıklıkla Gidilir?

randevulara-ne-siklikla-gidilir.jpg

Randevuları doktor belirlemektedir. Genellikle 4 ya da 8 hafta arayla randevular gerçekleşmektedir. 4 – 8 hafta da bir hasta randevulara çağırılmaktadır. Bazı hastalarda ise daha sık muayene olmayı gereken durumlar var ise ortodontist tarafından karar verilmektedir. Aynı zamanda randevular hastaların ihtiyaçlarına göre de belirlenmektedir.


10. Tedavi Sonrası Braket İzleri Kalır Mı?

tedavi-sonrasi-braket-i̇zleri.jpg

Braketler çıkarıldıktan sonra braketi yapıştıran yapıştırıcının izleri kalmaktadır fakat özel bir madde ile yapıştırıcı izleri çıkarılmaktadır. Yani hiçbir şekilde ortodonti tedavi sonrasında dişlerde iz kalmamaktadır. 


11. Teller Konuşmaya Engel Olur Mu?

teller-konuşmaya-engel-olur-mu.jpg

Teller konuşmaya engel olmamaktadır. İlk takıldığı hafta alışma süresinde konuşma da bozukluk ve sıkıntı yaşanabilir fakat 1 hafta sonrasında kişiler normal konuşmalarına geri döner.


12. Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

ortodonti-tedavisi-ne-kadar-sürer.jpg

Tedavi süresi kişiden kişiye değişmektedir çünkü her hastanın sorunu ve ağız yapısı farklılık göstermektedir. Bu durum bazı hastalarda kısa süreler iken bazı hastalarda daha uzun süreyi kapsamaktadır. Genellikle diş teli tedavisi ortalama olarak 18 – 24 ay arasındadır fakat bazı hastalar da ise 18 – 30 ay arasındadır.

Önerilen İçerik;

 Diş Beyazlatmak İçin 14 Doğal Yöntem!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
280
21
77
160
56
37
217
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.