Diş Teli Takanlar İçin 6 Ağız Bakım Önerisi | Diş Temizliği

Diş Teli Takanlar İçin 6 Ağız Bakım Önerisi | Diş Temizliği
17.03.201615:45

Diş teli takan hastalar için ağız bakımı büyük önem taşımaktadır. Bu içeriğimizde diş teli bakımı ve ağız bakımının nasıl yapılacağını sizlere sunuyoruz.

Haber güncelleme tarihi 15.10.2021 08:27

Diş Teli Bakımı Hakkında Bilgiler

Ortodonti tedavisinde ağız, diş ve diş teli bakımı önem taşımaktadır. Ortodonti tedavisi görecek hastaların en çok dikkat etmesi gereken konudur. Diş teli temizliği oluşacak diş eti iltihaplanmalarına, diş çürüklerine ve ağız kokularına engel olmaktadır. Bu nedenle gerekli olan şekilde temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Diş teli tedavisi gören hastaların diş teli taktırmadan önce dişlerine gösterdiği özenin iki kat daha fazlasını göstermeleri gerekmektedir. Bu içeriğimizde diş teli kullananlar için çok önemli bakım önerilerinde bulunacağız.

İşte diş teli kullananlar için en iyi ağız bakım önerileri;

1. Özel Diş Fırçası Kullanılmalıdır

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Diş teli kullanmaya başlayanlar diş hekiminin gözetimi ve tavsiyesi üzerine seçilen diş fırçası kullanılmalıdır. Bu fırçalar genellikle yumuşak uçlu ve düz fırçalardır. Herhangi bir diş fırçası kullanmak (sert, sık kıllı) diş teli bulunan insanlar için yıpratıcı ve aşındırıcı olabilir.

2. Gün İçerisinde Dişler 4-5 Kez Fırçalanmalıdır

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Normal şartlarda günde 3 kere fırçalanan dişler, diş teli takanlar için daha fazla önem gösterilmesi gerektiği için gün içerisinde 4-5 kere fırçalanmalıdır. Diş teli kullanmaya karar verdiyseniz dişlerinize ayrıca bir önem göstermeniz gerekmektedir. Telin temizliği çok mühimdir. Normalde ne kadar fırçalıyorsanız tel kullanımı süresince bu sıklık artırılmalıdır.

3. Diş Fırçanız ve Macununuz Hep Yanınızda Olmalı

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Diş teli kullananların diş fırçası ve macunlarını mümkünse yanlarında gezdirmeleri faydalı olacaktır. Nerede ne zaman ne yiyip ne içeceğimiz hiç belli olmuyor. Bu yüzden özellikle diş teli kullananlar her zaman her yerde dişlerini fırçalayabilmelilerdir. Dişlerin temiz tutulması bu süreçte fazlasıyla önemlidir.

4. Fırçalama Süresini Uzun Tutmalısınız

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Normal diş bakımında bir fırçalama işlemi en az 2-3 dakika sürmelidir. Fakat diş teli kullanan kimseler bu süreyi ne kadar uzun tutarsa o kadar fayda görecektir. Fırçalama esnasında yumuşak ve hafif bir stil tercih etmeniz gerekmektedir. Fırçalama süresini uzun tutmanız sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.

5. Arayüz Fırçası Kullanın

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Diş telleri sebebiyle fırçanın ulaşamadığı yerleri temizlemek için arayüz fırçası kullanmayı ihmal etmeyin. Fırçalama işlemi boyunca ağzınızın her noktasına ulaşmanız çok önemlidir. Bunu da kendinize edindiğiniz bir arayüz fırçasıyla kolayca halledebilirsiniz.

6. Diş İpi Kullanın

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Diş temizliğinde tam anlamıyla başarıya ulaşmak için gerekli ürün olan diş ipini mutlaka kullanmalısınız. Diş ipi dişinizin ve tellerinizin arasına sıkışan her şeyden ağzınızı arındırmaya arayacaktır. Her diş teli kullanan insan için en önemli aşamalardan birisi olmalıdır.

Diş Teli Takanlar Dişlerini Nasıl Fırçalamalı?

Ortodonti tedavisi gören kişiler, mutlaka doktorlarının önereceği diş fırçasını kullanmalıdır. Bu diş fırçaları genellikle yumuşak uçlu, baş kısmı küçük boyutlu ve düz model fırçalar kullanılmalıdır. Elektrikli diş fırçaları çok fazla önerilmemektedir fakat doktor tarafından müsaade edilir ise kişi düşük hızda kullanmalıdır. Eğer düşük hızda kullanırsa güvenli olabilir fakat yüksek hızda kullanır ise diş tellerine ve braketlere zarar verebilir.

Hatta diş tellerinin kopmasına ya da braketlerin kaymasına, lastiklerin düşmesine neden olabilir. Bu yüzden genellikle ortodonti tedavisinde önerilen diş teli kullananlar için özel üretilen diş fırçasını kullanmak doğru bir karar olacaktır. Diş teli tedavisi görmeyen kişiler normal olarak günde 3 defa diş fırçalamalıdır. Diş teli kullanan kişiler ise iki katı ya da 3 katı olarak uygulamalıdır. Eğer her yemek sonrası dişler ve diş tellerinin temizliği ve bakımı yapılmaz ise kötü durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Gece yatmadan önce mutlaka ağız bakımı ve hijyeni özenli olarak yapılmalıdır. Kullanılan diş fırçasının yanı sıra diş aralarına ulaşmak için arayüz fırçaları kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra diş ipleri, ağız hijyeninde yardımcı olan ağız gargaraları da kullanılmalıdır. Dişler ve diş telleri hafif ve nazik hareketlerle fırçalanmalıdır.

Diş Teli Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılır?

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Diş temizliği büyük önem taşımaktadır. Ortodonti tedavide diş tellerinin temizliği ve bakımı önemlidir. Bu nedenle hastaların büyük özen göstermesi gerekir. Diş tellerini temizlemek amaçlı kullanılan özel diş fırçalarının yanı sıra ek olarak farklı ürünlerde kullanılmalıdır. Genellikle diş macunu olarak fluoridli olmasına dikkat edilmelidir. Diş macunun yanı sıra ağız bakım suları da kullanılmalıdır. Ağız bakım suları da yine fuoridli olması gerekir. Aynı zamanda diş ipi kullanımı da önemlidir. Günde bir kez ya da iki günde bir diş ipi kullanılmalıdır. Braketler için uygun ve özel olarak üretilmiş tek ucu sertleştirilmiş diş ipleri tercih edilmelidir. Diş ipi kullanımını hastalar doktorlarından kullanımını öğrenmelidir. Bunların yanı sıra ağız duşu yani diş duşu kullanılabilir. Diş duşunu yine doktorunuzdan bilgi alarak uygulayabilirsiniz.

Diş Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Arayüz fırçaları genellikle herkes tarafından kullanılmaktadır fakat diş teli kullananlar özellikle kullanması gerekmektedir. Bazen diş fırçanın ulaşamadığı bölgeler olur. Arayüz fırçaları bu konuda yardımcı olmaktadır. Braketlerin ve diş tellerin aralarına, kenarlarına ulaşmakta yardımcı olan arayüz fırçaları hijyende rahatlık sağlamaktadır. Bu şekilde dişler arasında, braket ve diş telleri arasında ve kenarlarında bakteri, tartar ve diş taşı oluşumuna engel olunmaktadır. Bu fırçalar normal fırçalama sonrasında kullanılmaktadır. Arayüz fırçaları genellikle ortodonti fırçalarına oranla daha sert yapıdadır. Bu nedenle kullanırken daha hafif hareketlerle kullanılmalıdır.

Diş Teli Takanlar Diş İpini Nasıl Kullanmalı?

Diş Teli Bakımı ve Ağız Bakım Önerileri

Diş teli kullananların bakım sürecinde sadece diş fırçası kullanımı ile ağız hijyeni yeterli olmamaktadır. Bu nedenle ek olarak yardımcı ürünler tercih edilmektedir. Yardımcı ürünlerden biri ise diş ipleridir. Diş ipleri diş teli kullanmayan kişilerde daha rahat kullanılır fakat kişi ürünü nasıl kullanacağını doğru öğrenir ise kolaylıkla diş ipini kullanabilir. Genellikle bazı kişiler kullanım konusunda bilgi sahibi değildir. Bu nedenle diş tellerine ya da braketlere zarar verebilir. Bunun olmaması için diş ipi kullanımında kişiler doktorlarına danışmalıdır. Diş ipi kullanımı tartar ve diş taşı oluşumuna engel olur. Bu durumda dişlerin çürümesini ve diş eti iltihabı yaşanmasını engel olmaktadır.

Diş telleri kullanan kişiler genellikle mumlu kullanmalıdır. Mumsuz diş ipleri tellere takılarak parçalanabilir. Bu nedenle mumlu diş ipi kullanılması tercih edilir. 45 cm uzunluğunda diş ipi kullanmanız yeterli olacaktır. İpi dikkatlice geçiriniz. Diş ipini alarak dişlerin arasına geçirmeden önce diş telinin ana telinin altına dikkatle geçiriniz. Daha sonra, bir sonraki dişe geçmek için ipi çıkarın ve ana telin altından tekrar geçiriniz. Diş ipini dişlerin arasına hızlı bir hareketle geçirmeyiniz. Dikkatli davranınız. Her bir dişin yan tarafı boyunca nazikçe aşağı yukarı hareket ettiriniz.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuştur, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1257
507
806
505
505
702
204
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.