Diş Hassasiyeti Nedenleri ve Tedavisi

Diş Hassasiyeti Nedenleri ve Tedavisi
26.03.201617:37

Diş hassasiyeti önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu durum kişiyi olumsuz etkileyerek sorun yaratmaktadır. Bu nedenle kısa süre içinde nedenlerine göre tedavi edilerek kontrol altına alınmalıdır.

Haber güncelleme tarihi 05.02.2020 09:58

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti, dişlerdeki dentin tabakasının zarar görmesi nedeniyle dış etkilere karşı duyarlı olması durumunda oluşan ağrı verici durum olarak ifade edilir. Dentin tabakası kök kısmında sement, taç kısmında ise mine ile kaplıdır. Isıya ve dokunmaya karşı duyarlı canlı ve organik yapılı dokudur. Dişin taç kısmında bulunan mine ve kök kısmında bulunan sementin altında sıvı ihtiva eden dişlerin sinir merkezlerine uzanan kanalcıkların bulunduğu dentin tabakası yer almaktadır.

diş hassasiyeti

Sıcak ve soğuk uyaranlar kanalcıklara temas ettiği zaman sıvı hareketine neden olacak ve sinirin uyarılması ile dişte ağrı oluşacaktır. Diş minesi zarar gördüğü ya da çürüğü durumda açıkta kalan dentin dış etkilere karşı duyarlı olur. Bu nedenle şiddetli ve ani ağrılar yaşanmaktadır. Sıcak ya da soğuk içecek ve yiyeceklerin tüketildiği sırada hissedilen ağrıdır. Bu ağrılar genellikle soğuk hava solunduğunda dahi hissedilebilir. Genellikle dişler diş etlerinden çekildiğinde ya da diş eti dokusuna zarar geldiği, kaybedildiği zaman hassasiyet yaşanmaktadır. Diş eti çekilmeleri de diş hassasiyeti oluşumuna neden olur. Diş hassasiyeti kısa süreli, geçici ve aniden gelişen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kısa süre içinde tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği takdirde ağız sağlığını tehlike altına alarak farklı sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda ise geç kalınır ise tedavi edilmesi zorlaşabilir.

dis-hassasiyeti-nedenleri-ve-tedavisi.jpg


Diş Hassasiyeti Nedenleri Nelerdir?

 • Sert diş fırçalama
 • Diş macunu ve diş fırçası 
 • Diş gıcırdatma
 • Diş sıkma
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş eti hastalığı
 • Beslenme alışkanlığı
 • Sert obje çiğneme

Diş hassasiyeti farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu rahatsızlığın bazı ana nedenleri vardır. Diş fırçalama diş hassasiyetine neden olmaktadır. Sert uçlu diş fırçalarıyla ve sert hareketlerle fırçalanan dişler minede aşınmaya neden olmaktadır. Bu durum diş eti çekilmesinin ardından dentin yüzeyinin açığa çıkmasına neden olur. Aynı zamanda sert diş fırçaları gibi pürüzlü diş macunları da aynı sorunlara neden olabilir.

dis-hassasiyeti-nedenleri-ve-tedavisi-002.jpg

Diş eti iltihabı yaşayan kişilerde diş hassasiyeti sıklıkla görülür. Diş eti iltihabı açıkta kalmasına neden olmaktadır. Beslenme alışkanlığı en büyük faktörlerden biridir. Zararlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişlere ve diş etlerine zarar vermektedir. Ayrıca bu yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra ağız bakımının doğru yapılmaması sorunlara neden olmaktadır. Asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi diş minesine zarar vermektedir. Diş minesini eriten asitli içecekler dentin tabakasının açıkta kalmasına neden olur. Diş ve diş eti hastalıklarında zararı olduğu bilinen bazı kötü alışkanlıklarda ana neden olarak bilinir. Bunlar stresten ya da çocukluk döneminden kalma alışkanlıklardır. Tırnak yeme, diş sıkma, diş gıcırdatma ve sert objeleri çiğneme gibi durumlar diş hassasiyetine neden olan bir diğer faktördür.

dis-hassasiyeti-nedenleri-ve-tedavisi-003.jpg


Diş Hassasiyetinde Önlem

 • Günlük ağız bakımı ve hijyeni sağlanmalıdır.
 • Diş ipi, arayüz fırçası ve ağız gargarası kullanılmalıdır.
 • Yumuşak diş fırçaları, flörür oranı yüksek diş macunları ve flörür içeren ağız gargaraları kullanılmalıdır.
 • Asitli yiyecek ve içecekler daha az tüketilmelidir.
 • Asitli yiyecek ve içecekler tüketildikten 30 dakika geçmeden diş temizliği yapılmalıdır.
 • Belirli zamanlarda klinikte diş temizliği yapılmalıdır.
 • Diş ve diş etleri ile altındaki kemik yapısı arasına uygulanacak florürlü vernik aşırı hassas kökleri kaplayarak koruma sağlar.

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Diş hassasiyeti yaşadığını düşünen kişi ilk olarak bir diş doktoruna başvurmalıdır. Klinikte doktor tarafından muayene edilmelidir. Muayene sonrasında doktorun teşhis koyması ile tedavi süreci başlamaktadır. İlk olarak diş hassasiyetinin nedeni araştırılmalıdır. Bu duruma neden olan faktörlere göre tedavi planı yapılarak tedaviye başlanmalıdır. Eğer diş hassasiyetinin nedeni diş eti çekilmesi ise oluşan soruna göre hastaya tedavi uygulanmalıdır. Aşınan yüzeye zarar vermeden ve aşındırmadan dolgu maddesi ile doldurulmalıdır. Aşınan bölge için çeşitli asitli ilaçlar ile tedavisi yapılmaktadır. Bu şekilde o bölgeye estetik restorasyon uygulanmaktadır. Bu uygulama sonrasında dişin hassasiyeti kesilmektedir. Aynı zamanda dış etkenlerden koruma ve estetik bir görünüm sağlanmaktadır. Diş hassasiyetine neden olan bir diğer faktör ise hatalı diş fırçalama ve uygun olmayan ürünler kullanmadır.

dis-hassasiyeti-nedenleri-ve-tedavisi-004.jpg

İlk olarak bu ürünlerin kullanımı durdurulmalıdır. Gerekli ve uygun ürünler kullanılmalıdır. Aynı zamanda ürünlerin doğru kullanımı sağlanmalıdır. Bu nedenle hastaya doğru şekilde diş fırçalamanın bilgileri verilmelidir. Doktor tarafından doğru ve düzenli yapılacak ağız bakımı eğitimi verilmelidir. Bazı durumlarda ise hassasiyet nedeni diş çürükleri olabiliyor. Bu nedenle diş çürükleri tedavi edilmelidir. Çürük tedavisi için dolgu yapılmalıdır. Eğer çürük daha da ilerlemiş ise dolgu tedavisi yapılmalıdır. Diş hassasiyeti nedenleri bazen ortodontik durumlar olabiliyor. Çapraşıklıklar bunlara en belirgin örnektir. Çapraşıklıklardan dolayı etkilenen dişlere tedavi uygulanmalı ve diğer dişlerin etkilenmemesi için ortodontik tedavi önerilmelidir. Diş hassasiyeti nedenlerine göre tedavi uygulanarak kısa süre içinde kontrol altına alınmaktadır.

dis-hassasiyeti-nedenleri-ve-tedavisi-005.jpg

Önerilen İçerik;

 Diş Beyazlatmak İçin 14 Doğal Yöntem

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
2
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.