Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi

Diş Gıcırdatma Nedenleri ve Tedavisi
02.09.201510:56

Diş gıcırdatma genellikle geceleri uyku esnasında görülen ve strese bağlı olarak meydana geldiği düşünülen bir rahatsızlıktır. Günümüzde sıkça rastlanan bir rahatsızlık olan diş gıcırdatma hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 04.01.2019 15:21

Diş Gıcırdatması Nedir?

Tıp dilinde “Bruksizm” olarak adlandırılan diş gıcırdatma genellikle uyku sırasında görülen bir hastalıktır. Kişinin uyku sırasında dişlerini sıkması ve çenesini kilitlememesi halk arasında diş gıcırdatma olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda gündüzleri de görülebilen bu durum ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Diş gıcırdatmasının başlıca nedeni aşırı sinir ve strestir. Çoğunlukla uyku sırasında görülen bu durum kişi tarafından farkedilmemektedir. Çevre den gelen tepkiler ve uyarılar doğrultusunda mutlaka bir doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Diş gıcırdatmasına neden olan bir diğer faktör ise dişler arasındaki kapanış ilişkisinde meydana gelen bozukluktur. Çocuklarda görülen diş gıcırdatması ise süt dişlerinin dökülmesi esnasında görülmektedir.

diş gıcırdaması


Diş Gıcırdatmasına Neden Olduğu Sorunlar

Dişlerin geceleri istemsiz olarak sürekli birbirlerine sürtmesi diş yapısında bozukluklara neden olmaktadır. Bu bozukluklar genellikle ön dişlerde görülmektedir. Dişlerde meydana gelen bozuklukların yanı sıra ilerleyen dönemlerde dişlerde kırılma kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Soğuk havalarda hassaslaşan dişler tıpkı soğuk bir içecek içildiğinde olduğu gibi sızlamaya başlar. Kış aylarında artan diş sızlamaları diş gıcırdatması nedeniyle daha çok artmaktadır. Önlem alınmayan ve tedavi edilmeyen diş gıcırdatmalarında çeşitli diş ve diş eti problemleri söz konusu olmaktadır.

dis-eti-problemleri.jpg

Diş ve diş etlerinde meydana gelen problemlerin yanı sıra yanaklarda tahriş oluşumu görülmektedir. Diş gıcırdatmasının neden olduğu rahatsızlıklardan bir diğeri ise çene ekleminde ve kaslarında meydana gelen ağrılardır. Şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması nedeniyle ağrı görülmektedir. Bunun yanında çene eklemine aşırı yüklenilmesi ile çenede meydana gelen ağrı kaçınılmaz olmaktadır.

dis-gicirdatma-.jpg


Diş Gıcırdatmanın Neden Olduğu Diğer Sorunlar

  • Dişlerde aşınma
  • Diş minesinde oluşan hasar nedeniyle diş boyunun kısalması
  • Ani diş sızlamaları
  • Ağız içinde oluşan yaralar
  • Diş ve çene arasındaki bağın gevşemesi

Diş Gıcırdatmasının Tedavisi

Tedaviye başlanmadan önce diş gıcırdatmasına neden olan faktörler araştırılmalıdır. Genellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan diş gıcırdatmalarını önlemek adına öncelikle neden olan problem ortadan kaldırılmalıdır. Stres azaltılmalı veya diş gıcırdatmasına neden olan diğer problemler çözüme ulaştırılmalıdır. Özellikle çocuklarda görülen diş gıcırdatmaları mutlaka tedavi edilmektedir. Aksi halde diş ve diş etlerinde meydana gelen problemler ileri ki yaşlarda çeşitli sorunların görülmesine yol açmaktadır. Yüz ve çiğneme kaslarını olumsuz yönde etkileyen diş gıcırdatması zaman içinde eklem ağrılarına neden olmaktadır. Genellikle geceleri görülen diş gıcırdatmasını önlemek adına uygulanan tedavi yöntemlerinin başında slikon diş plakları kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan yöntemlerin başında gelen slikon plakların yetersiz kalması durumunda kas gevşetici, psikolojik tedavi ve gerekli diş bakımlarıyla desteklenebilir.

silikon-dis-plagi.jpg

Önerilen İçerik;

 Diş Beyazlatmak İçin 14 Doğal Yöntem!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.