Diş Eti Hastalıklarından Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Diş Eti Ağrılarına Hızlı ve Doğam Çözümler

Diş Eti Hastalıklarından Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Diş Eti Ağrılarına Hızlı ve Doğam Çözümler
03.10.201511:01

Birçok soruna neden olan ve diş sağlığını doğrudan etkileyen diş eti hastalıkları hakkındaki tüm detayları ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 23.02.2021 14:37

Diş Eti Hastalıkları Hakkında Bilgiler

Diş ve diş eti problemleri genellikle ağız bakımına önem göstermeyen kişilerde meydana gelen can sıkıcı rahatsızlıktır. Bu durum genetik sebeplerden dolayıda sıklıkla meydana gelebilir. Ağız içerisindeki yaralar, diş çürükleri ve daha birçok rahatsızlığın sebeplerini ve kurtulmanın yollarını sizler için araştırdık. Bu içeriğimizde diş eti hastalıkları hakkında bilgileri ve diş sağlığına iyi gelen doğal besinleri sizlere sunacağız.

giriş-045.jpg

Diş ve diş eti rahatsızlıklardan kurtulmak için yapmanız gereken günlük diş bakımını aksatmadan yapmaktır. Diş eti sağlığını korumak için doğal besinlerin yanı sırı ağız bakım ürünlerini de kullanmalısınız. Ağız bakım ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 


Ağız ve Diş Sağlığına İyi Gelen 10 Doğal Besin 

1. Su

su-022.jpg

Ağız içerisinde biriken mikropların temizlenmesi ve yeterli beslenme için gerekli olan su diş ve diş eti problemlerine iyi gelmektedir. Su tüketimi vücudumuzun sağlık dengesini koruyarak herhangi bir rahatsızlığın meydana gelmesini önlemektedir.


2. Süt 

süt--001.jpg

İçerdiği kalsiyum sayesinde dişlerin güçlenmesini sağlayan süt aynı zamanda diş eti ve çevresindeki mikropları da öldürerek diş eti hastalıklarından korur. Diş eti problemlerini iyileştirmek için mutlaka süt tüketmelisiniz.  


3. Yeşil Çay

yeşil-çayy.jpg

İnsan sağlığına birçok faydası bulunan yeşil çay antioksidan etkisi sayesinde diş çürüklerinin önüne geçer. Ağız içinde oluşan mikropların yok edilmesinde rol oynar. Yeşil çay tüketimi plak oluşumunu da yüksek oranda engeller. Yeşil çayla birlikte günlük diş bakımını da yapmanız gerekmektedir.  


4. Tavuk

tavuk-008.jpg

Protein ve fosfor açısından zengin bir besin kaynağı olan tavuk diş minesi için oldukça önemlidir. Ayrıca vücudumuz her hangi bir rahatsızlık anında iyileşmek için gerekli olan proteini harcar. Bu sırada diş ve diş etleri ikinci planda kalır. Bu sebeple tavuk tüketimi diş sağlığı için önemlidir.


5. Peynir 

peynir-.jpg

Süt ve süt ürünlerinden biri olan peynir; kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Dişlerin ve diş etinin beslenmesi için oldukça önemli olan peynir ve türevleri vücutta sağlıklı bakterilerin üretilmesini de sağlar.   


6. Ispanak

ispanak-026.jpg

A ve B vitaminleri açısından zengin bir besin kaynağı olan ıspanak diş sağlığı için oldukça mühimdir. Aynı zamanda vücudun sağlıklı beslenmesine de yardımcı olan ıspanak mineral açısından da önemlidir. Ispanak tüketimi diş ağrıları ve diş eti problemlerini ortadan kaldırır. 


7. Lahana

lahana-008.jpg

Ispanak ile benzer besin değerlerine sahip olan lahana içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde diş eti hastalıklarına karşı hem direnç oluşturuyor hemde problemleri gideriyor. Lahana ve diğer yeşil sebzeler ağız ve diş sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken ürünlerdendir.


8. Portakal

portakal-006.jpg

C vitamini açısından zengin olan portakal diş eti hastalıklarından korunmak için tüketilmesi gereken meyvelerin başında geliyor. Diş ağrısı ve diş çürüğü problemlerinin de önüne geçen c vitaminli besinler ağız içinin mikroplardan arınmasını da sağlıyor.  


9. Çilek

çilek-001.jpg

Mikrop oluşumunu en aza indiren ve diş etlerinin beslenmesini sağlayan çilek diş temizli için önemli bir besindir. Dişlerin beyazlatılması ve lekelerin giderilmesi içinde kullanılan çilek içerdiği enzimler sayesinde ağız içini temiz tutarak diş eti hastalıklarını uzak tutuyor.


10. Tatlı Patates

tatli-patates-012.jpg

Diş ve Diş eti sağlığı için önerilen doğal besinlerden biride  tatlı patatestir. İçerdiği A vitamini sayesinde bakteri oluşumunu engelleyen ve diş eti yaralarının giderilmesine katkı sağlayan tatlı patates çürükleri azaltmaya da yardımcı oluyor. 

Diş ve Diş Eti Sağlığı

diş-ve-diş-eti-sağliği.jpg

Ağız ve diş sağlığı 7’den 70’e herkes için oldukça önemlidir. Ancak dişçi terimi bile birçok kişinin tüylerinin ürpermesi için yeterli olacaktır. Olası diş ağrılarını ve diş çürüklerini önlemek için her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve rutin diş kontrollerini aksatmamalısınız. Aksi halde çürüyen ve hastalık kapan dişlerin tedavisi sizin için daha zor olacaktır. İlk olarak ağızda başlayan sindirimden estetik bir görüneme kadar birçok alanda büyük önem taşıyan dişler aynı zamanda diksiyonunuz açısından da oldukça önemlidir. Konuşma sırasında seslerin düzgün çıkarılması ve aynı şekilde düzgün bir konuşma için diş sağlığı önemli bir yer tutmaktadır.


Diş ve Diş Eti Problemleri Neden Olur?

diş-ve-diş-eti-problemleri-neden-olur.jpg

Düzenli olarak fırçalanmayan ve bakımı yapılmayan dişlerde kalan yemek kalıntıları bakteri oluşumuna neden olur. Bu bakteriler zamanla diş çürüklerine, diş eti iltihaplarına ve diş taşı oluşumlarına neden olurlar. Özellikle şekerli gıdaların tüketiminin diş çürüklerine neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Şekerli gıdaların tüketimi ile bakteri plağında biriken mikroorganizmalar şekerli gıdaları parçalar ve asit üretirler. Bu asitler ise çürük oluşumuna neden olur. Zamanla çürük alan yayılarak dişin çekilmesine de neden olabilir. Şekerli gıdaların yanı sıra aşırı soğuk ve sıcak tüketilen yiyecek ve içecekler dişlerin hassasiyetini arttırırken olumsuz sonuçlar alınmasına neden olabilir. Diş minesinin zarar görememesi ve diş hassasiyetinin olumsuz etkilenmemesi için diş temizliği kadar tüketilen besinlerde önem taşımaktadır. Çürük dişlerin yanı sıra diş taşı oluşmuş dişlerde diş eti hastalıklarına neden olabilir. Diş etinde meydana gelen renk ve şekil bozuklukları diş eti hastalıklarının belirtisi olarak görülebilir. Diş eti hastalıklarının bir diğer belirtisi ise diş etinde meydana gelen kanamalardır.  Diş etinizin sağlıklı olup olmadığını renginden de anlayabilirsiniz. Sağlıklı bir diş eti her zaman açık pembe renktedir.


Hangi Hastalıklar Diş Eti Problemine Sebep Olur?

diş-eti-rahatsizliklari-genetik-midir.jpg

Öncelikle diş eti hastalıklarına karşı önlem almak için düzenli olarak diş bakımınızı yapmalısınız. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmalısınız. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve dişlerinize karşı hassas davranmanız bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Özellikle diş taşı oluşumunun ortadan tamamen kaldırılması adına bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olan birçok faktör söz konusu olabilir. Başta diş bakımı ve temizliği olmak üzere gerekli hassasiyeti göstermeniz diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlayacaktır. Diş temizliği ve bakımının yanı sıra genetik faktörler, sigara tüketimi, ilaç kullanımı, stres, sağlıksız beslenme ve diyabet gibi hastalıklar dişlerin olumsuz yönde etkileyerek çeşitli diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.


Diş Eti Rahatsızlıkları Genetik Midir? 

hangi-hastaliklar-diş-eti-problemi.jpg

Diş eti hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri ise genetik faktörlerdir. %3,0 oranında bir etkiye sahip olan genetik yatkınlık yetersiz ağız ve diş bakımı ile diş eti hastalıklarının oluşum riskini büyük oranda arttırmaktadır. Ailesinde diş ve diş eti problemleri olan kişilerin düzenli olarak diş bakımlarını yapmaları ve rutin diş kontrollerini ihmal etmemeleri önerilmektedir. Hamilelik ve menapoz gibi hormonal değişiklikler diş sağlığını doğrudan etkiyen faktörlerdendir. Bu dönemlerde daha hassas olan diş ve diş etlerinizin bakımını ihmal etmemeli ve yoğun özen göstermelisiniz. Aksi halde diş ve diş eti hastalıklarının oluşma riski daha fazla artacaktır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmenin birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağladığını biliyoruz. Bol vitaminli gıdalarla beslenmek ve sağlıklı yaşamak diş eti hastalıklarına karşı da ekstra bir koruma sağlamaktadır. Özellikle tüketilen besinlerin şeker ve asit oranlarına dikkat edilmesinin yanı sıra aşırı soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınmak diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamanıza yardımcı olacaktır.


Diş Eti Hastalıklarının Sebepleri

diş-eti-hastaliklarinin-sebepleri.jpg

Sağlıklı beslenmenin haricinde sigara ve alkol tüketiminden kaçınmanız diş sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Diş ve diş etlerini doğrudan olumsuz bir yönde etkileyen kötü alışkanlıklar diş eti hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Diş sağlığını doğrudan etkiyen birçok faktörün olduğunu yukarıda belirtmiştik. Diş bakımı ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bazı dönemlerde yapılan tüm bu bakımlar ve gösterilen hassasiyet yetersiz kalabiliyor. Özellikle uzun süreli kullanılan depresyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve kalp ilaçları diş bakımı konusunda ekstra bir hassasiyete ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemlerde diş hekiminize durumu belirtmeli ve dişlerinize gösterdiğiniz hassasiyeti arttırmalısınız. Birçok hastalığın temel nedeni olan stres, diş eti hastalıklarının da başlıca nedenleri arasındadır. Vücudun bağışıklık sistemini düşüren stres, mikrop ve bakterilerin vücudumuzda daha çok yayılmasına neden olmaktadır. Özellikle bazı kişilerin stres nedeniyle dişlerini sıkması ve gıcırdatması diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Dişlerin genel kuvvetinin azalmasına neden olan bu davranış diş dokusunun bozulmasına ve diş etlerinin çekilmesine neden olmaktadır.


Diş Eti Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

diş-eti-hastaliği-belirtileri-nelerdir.jpg

 • Diş etlerinde meydana gelen kanamalar
 • Diş etlerinde çekilme
 • Diş köklerinin yüzeyinde hassasiyet
 • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar
 • Diş ve diş eti iltihaplanması
 • Diş aralarında meydana gelen açılmalar
 • Dişlerde sallanma
 • Kötü ağız kokusu
 • Ağızda kötü tat hissi

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

diş-eti-hastaliği-tedavisi.jpg

Öncelikle kişinin her gün düzenli olarak diş bakımını yapması ve her gün sabah akşam olmak üzere dişlerini fırçalaması oldukça önemlidir. Diş bakımına verilen önemin yanı sıra sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamanıza yardımcı olacaktır. Diş eti hastalıklarının tedavisinde öncelikle bir uzmana başvurmalı ve gerekli muayeneyi yaptırmalısınız. Doktor muayenesinden sonra diş eti hastalığına neden olan faktörler belirlenerek uygun bir tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi sürecinde diş eti hastalığına neden olan faktörlerden uzak durmanız ve dişlerinize karşı daha özenli davranmanız oldukça önemlidir.

Diş eti hastalığı tedavisinde öncelikle diş üzerinde biriken plaklar ve diş taşları temizlenmelidir. Aksi halde bu plak ve diş taşları diş etlerinizin çekilmesine neden olarak tahrişi arttıracaktır. Bu işlem dişlerinizin üzerindeki bakteri ve mikropların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Ancak uygulanan tüm tedavilerde önemli olan unsur sizin dişlerinize karşı gösterdiğiniz hassasiyettir. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve gereken bakımı uygulamanız ağız ve diş sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik; ► Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
4
2
2
4
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.