Diş Eti Hastalığı Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Hastalığı Nedir & Nasıl Tedavi Edilir?
03.10.201511:01

Birçok soruna neden olan ve diş sağlığını doğrudan etkileyen diş eti hastalıkları hakkındaki tüm detayları ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.01.2019 17:54

Diş ve Diş Eti Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı 7’den 70’e herkes için oldukça önemlidir. Ancak dişçi terimi bile birçok kişinin tüylerinin ürpermesi için yeterli olacaktır. Olası diş ağrılarını ve diş çürüklerini önlemek için her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve rutin diş kontrollerini aksatmamalısınız. Aksi halde çürüyen ve hastalık kapan dişlerin tedavisi sizin için daha zor olacaktır. İlk olarak ağızda başlayan sindirimden estetik bir görüneme kadar birçok alanda büyük önem taşıyan dişler aynı zamanda diksiyonunuz açısından da oldukça önemlidir. Konuşma sırasında seslerin düzgün çıkarılması ve aynı şekilde düzgün bir konuşma için diş sağlığı önemli bir yer tutmaktadır.

saglikli-dis-eti--001.jpg

Düzenli olarak fırçalanmayan ve bakımı yapılmayan dişlerde kalan yemek kalıntıları bakteri oluşumuna neden olur. Bu bakteriler zamanla diş çürüklerine, diş eti iltihaplarına ve diş taşı oluşumlarına neden olurlar. Özellikle şekerli gıdaların tüketiminin diş çürüklerine neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Şekerli gıdaların tüketimi ile bakteri plağında biriken mikroorganizmalar şekerli gıdaları parçalar ve asit üretirler. Bu asitler ise çürük oluşumuna neden olur. Zamanla çürük alan yayılarak dişin çekilmesine de neden olabilir. Şekerli gıdaların yanı sıra aşırı soğuk ve sıcak tüketilen yiyecek ve içecekler dişlerin hassasiyetini arttırırken olumsuz sonuçlar alınmasına neden olabilir. Diş minesinin zarar görememesi ve diş hassasiyetinin olumsuz etkilenmemesi için diş temizliği kadar tüketilen besinlerde önem taşımaktadır. Çürük dişlerin yanı sıra diş taşı oluşmuş dişlerde diş eti hastalıklarına neden olabilir. Diş etinde meydana gelen renk ve şekil bozuklukları diş eti hastalıklarının belirtisi olarak görülebilir. Diş eti hastalıklarının bir diğer belirtisi ise diş etinde meydana gelen kanamalardır.  Diş etinizin sağlıklı olup olmadığını renginden de anlayabilirsiniz. Sağlıklı bir diş eti her zaman açık pembe renktedir.

saglikli-dis-eti-rengi-.jpg


Diş Eti Hastalıkları Neden Olur?

Öncelikle diş eti hastalıklarına karşı önlem almak için düzenli olarak diş bakımınızı yapmalısınız. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve düzenli olarak diş kontrollerinizi yaptırmalısınız. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve dişlerinize karşı hassas davranmanız bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Özellikle diş taşı oluşumunun ortadan tamamen kaldırılması adına bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olan birçok faktör söz konusu olabilir. Başta diş bakımı ve temizliği olmak üzere gerekli hassasiyeti göstermeniz diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlayacaktır. Diş temizliği ve bakımının yanı sıra genetik faktörler, sigara tüketimi, ilaç kullanımı, stres, sağlıksız beslenme ve diyabet gibi hastalıklar dişlerin olumsuz yönde etkileyerek çeşitli diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olabilir.

dis-eti-hastaliklari--001.jpg

Diş eti hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri ise genetik faktörlerdir. %3,0 oranında bir etkiye sahip olan genetik yatkınlık yetersiz ağız ve diş bakımı ile diş eti hastalıklarının oluşum riskini büyük oranda arttırmaktadır. Ailesinde diş ve diş eti problemleri olan kişilerin düzenli olarak diş bakımlarını yapmaları ve rutin diş kontrollerini ihmal etmemeleri önerilmektedir. Hamilelik ve menapoz gibi hormonal değişiklikler diş sağlığını doğrudan etkiyen faktörlerdendir. Bu dönemlerde daha hassas olan diş ve diş etlerinizin bakımını ihmal etmemeli ve yoğun özen göstermelisiniz. Aksi halde diş ve diş eti hastalıklarının oluşma riski daha fazla artacaktır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmenin birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağladığını biliyoruz. Bol vitaminli gıdalarla beslenmek ve sağlıklı yaşamak diş eti hastalıklarına karşı da ekstra bir koruma sağlamaktadır. Özellikle tüketilen besinlerin şeker ve asit oranlarına dikkat edilmesinin yanı sıra aşırı soğuk ve sıcak gıdalardan kaçınmak diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamanıza yardımcı olacaktır.

kotu-aliskanliklar-ve-dis-sagligi-.jpg

Sağlıklı beslenmenin haricinde sigara ve alkol tüketiminden kaçınmanız diş sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Diş ve diş etlerini doğrudan olumsuz bir yönde etkileyen kötü alışkanlıklar diş eti hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Diş sağlığını doğrudan etkiyen birçok faktörün olduğunu yukarıda belirtmiştik. Diş bakımı ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bazı dönemlerde yapılan tüm bu bakımlar ve gösterilen hassasiyet yetersiz kalabiliyor. Özellikle uzun süreli kullanılan depresyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve kalp ilaçları diş bakımı konusunda ekstra bir hassasiyete ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemlerde diş hekiminize durumu belirtmeli ve dişlerinize gösterdiğiniz hassasiyeti arttırmalısınız. Birçok hastalığın temel nedeni olan stres, diş eti hastalıklarının da başlıca nedenleri arasındadır. Vücudun bağışıklık sistemini düşüren stres, mikrop ve bakterilerin vücudumuzda daha çok yayılmasına neden olmaktadır. Özellikle bazı kişilerin stres nedeniyle dişlerini sıkması ve gıcırdatması diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Dişlerin genel kuvvetinin azalmasına neden olan bu davranış diş dokusunun bozulmasına ve diş etlerinin çekilmesine neden olmaktadır.

dis-eti-hastaligi-belirtileri.jpg


Diş Eti Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 • Diş etlerinde meydana gelen kanamalar
 • Diş etlerinde çekilme
 • Diş köklerinin yüzeyinde hassasiyet
 • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar
 • Diş ve diş eti iltihaplanması
 • Diş aralarında meydana gelen açılmalar
 • Dişlerde sallanma
 • Kötü ağız kokusu
 • Ağızda kötü tat hissi

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Öncelikle kişinin her gün düzenli olarak diş bakımını yapması ve her gün sabah akşam olmak üzere dişlerini fırçalaması oldukça önemlidir. Diş bakımına verilen önemin yanı sıra sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamanıza yardımcı olacaktır. Diş eti hastalıklarının tedavisinde öncelikle bir uzmana başvurmalı ve gerekli muayeneyi yaptırmalısınız. Doktor muayenesinden sonra diş eti hastalığına neden olan faktörler belirlenerek uygun bir tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi sürecinde diş eti hastalığına neden olan faktörlerden uzak durmanız ve dişlerinize karşı daha özenli davranmanız oldukça önemlidir.

dis-eti-hastaligi-tedavisi.jpg

Diş eti hastalığı tedavisinde öncelikle diş üzerinde biriken plaklar ve diş taşları temizlenmelidir. Aksi halde bu plak ve diş taşları diş etlerinizin çekilmesine neden olarak tahrişi arttıracaktır. Bu işlem dişlerinizin üzerindeki bakteri ve mikropların uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Ancak uygunan tüm tedavilerde önemli olan unsur sizin dişlerinize karşı gösterdiğiniz hassasiyettir. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve gereken bakımı uygulamanız ağız ve diş sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. 

Önerilen İçerik;
 Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
3
1
1
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.