Diş Apsesi Nedir ve Ne İyi Gelir?

Diş Apsesi Nedir ve Ne İyi Gelir?
14.07.201511:04

Diş apseleri hayatımızı zindan eden sorunlardan birisidir. İçeriğimizde diş apsesi hakkında tüm bilgileri derledik. İşte dip apsesi hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 10.05.2022 17:36

7'den 70'e herkesin korkulu rüyası olan diş apsesi, yetersiz ve özensiz bakımdan yanlış diş çekimine kadar birçok faktörün neden olduğu bir rahatsızlıktır. Diş apsesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizde bir araya getirdik.

İşte diş apsesi hakkında bilinmesi gereken her şey...

Diş Apsesi Nedir ve Nasıl İyileşir?

diş apsesi

Dişlere gösterilen yetersiz ve özensiz bakım, dişlerde zamanlarda deformasyona neden olmaktadır. Dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmaması durumunda bakteri ve mikroplarda artış görülür. Bu artış zamanla dişlerin çürümesine ve diş etlerinin iltihaplanmasına neden olur. Diş sağlığı için her gün düzenli olarak sabah akşam dişlerinizi fırçalamalısınız.

Diş apsesi tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde dişinizi kaybetmenizin yanında iltihap, beyin ve kalbe giderek ciddi sorunlara sebebiyet verir. Diş apsesinde şiddetli diş ağrısının yanı sıra yanakta şişme de görülebilir.

Diş Apsesinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Diş apsesinin oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. İçeriğimizin bu kısmında bu faktörleri sıralayacağız. İşte diş apsesinin oluşma nedenleri.

1. Yanlış veya Eksik Bakım Yapmak

diş apsesi

Diş etinin zarar görmemesi ve çürüklerin oluşmaması için en önemli faktörlerden biri bakım ve temizliktir. İhmalkar davranmadan sabah ve akşam düzenli olarak diş fırçalamak diş eti ve diş kökünde oluşabilecek tüm sorunların önüne geçecektir. Dişlerin fırçalanmaması durumunda dişlerde kalan yemek kalıntıları zamanla bakteri ve mikroba dönüşerek dişin en büyük düşmanlarından olmaktadır.

2. Sağlıksız Beslenmek

Sağlıklı beslenmenin faydaları bu konuda da kendini göstermektedir. Asit ve şeker miktarı yüksek yiyecek ve içecekler diş minelerine zarar vererek çürüklerin oluşmasına neden olur. Diş minelerinin zarar görmesi durumunda ise bakteri ve mikroplar diş içerinde kolaylıkla apse oluşumuna neden olmaktadır.

3. Düzenli Şekilde Diş Fırçalamamak

Apse oluşumunu etkileyen faktörlerden birisi de düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamamanızdır. Düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamadığınız takdirde dişlerde oluşan çürükler apse oluşumunu hızlandıracaktır.

4. Yanlış Uygulanan Tedaviler

diş apsesi

Bazı durumlarda sizin dişlerinize gösterdiğiniz özeni doktorlar göstermeyebilirler. Yanlış uygulanan kanal tedavileri veya kalitesiz dolgu malzemeleri, dişte oluşan sorunu ortadan kaldırmak yerine yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolgu yapılacak yerin tamamen temizlenmeyerek dolgu yapılması kalan boşluklardan asitli ve şekerli yiyeceklerin dişi tahrip etmesine neden olacaktır.

5. Yanlış Diş Çekimi

Diş kökünün ve diş etinin tahrip olmasına neden olan en önemli faktörlerden biri de yanlış diş çekimidir. Diş çekiminde diş kökünün bir kısmının çekilmemesi veya çekim sırasında kana mikrop karışması gibi durumlar diş apsesine ve beraberinde birçok soruna neden olmaktadır.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Diş apsesinin birçok belirtisini vardır. Bu belirtilerden en bilinenleri dişte zonklama şeklinde ağrı, yemek yerken hissedilen ağrı, ateşlenme, sürekli yorgunluk hissi, yanak ve boyun bölgesinde şişmeler, sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyettir.

Diş Apsesi Tedavisi

diş apsesi

Dişte oluşan çürükler bir an önce tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen çürükler bakterinin daha fazla yayılarak dişte daha büyük çürüklere ve apse oluşumuna neden olmaktadır. Dişte apse oluşmuşsa öncelikle tedaviye 1 haftalık antibiyotik kullanımı ile başlanır. Böylece dişte oluşan iltihabın azalması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinden herhangi bir sonuç alınamamış ve şişkinlikle birlikte iltihapta azalma görülmemiş ise iltihaplı bölge delinerek iltihap akıtılır. Böylece iltihap tamamen boşaltılır. Ancak iltihabın boşaltılması zor olduğu durumlarda cerrahi yöntem uygulanarak iltihap boşaltılır. İltihap akıtıldıktan sonra iltihap oluşumunun nedenlerine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Diş çekimi, kanal tedavisi veya dolgu gibi yöntemler uygulanabilir.

Diş Apsesi Tedavisinde Size Düşenler

diş apsesi

Diş apsesi tedavisinde yukarıdakiler dışında sizin de bazı katkılar yapmanız gerekiyor. Bu katkılardan bazıları tuzlu su ile gargara yapma, bol su tüketme, ilaçları aksatmadan kullanma, diş bakımını eksiksiz yapma, diş ipi kullanma alışkanlığı edinme, sakız çiğnememe, abur cubur tüketmeme, sigara ve alkol tüketiminden uzak durmadır.


Ağız Bakım Ürünü Tavsiyesi

Diş apsesi her ne kadar bazı zamanlar küçük bir sorun gibi gözükebilse de büyük problemlere sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden ağız bakımınıza önem vermeniz gerekiyor.

En İyi Ağız Bakım Ürünleri Listesi

SıraÜrünlerEtkineoldu Puanı
1Opalescence Diş MacunuDişleri Temizler10/9.9
2Sensodyne Hasassiyet ve Diş Eti Diş MacunuDişlere Bakım Yapar10/10
3Listerine Cool MintAğzınızı Temizler10/9.8
4Oral-B Ağız Çalkalama SuyuAğzınızı Temizler10/9.8
5Dr. Darcey Diş SpreyiAğrıyı Durdurur10/9.7
GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

En İyi Ağız Bakım Ürünleri

Diş apsesiyle alakalı bilinmesi gereken tüm bilgileri yukarıda detaylıca açıkladık. İçeriğimizin bu kısmında ise diş apsesi oluşumunu en düşük seviyeye indirmeniz için kullanabileceğiniz ağız bakım ürünlerini inceleceğiz. İşte en iyi ağız bakım ürünleri.

1. Opalescence Diş Macunu

en iyi ağız bakım ürünleri

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemize Opalescence markasının diş macunuyla başlıyoruz. En iyi diş macunları arasında yer alan Opalescence, ilk kullanımdan itibaren beyazlık sağlamasıyla biliniyor. Özel formülü sayesinde diş eti hastalığı oluşumunu en düşük seviyeye indiren diş macunu aynı zamanda mine ve dentin restarasyonu koruması sağlıyor. Böylelikle düzenli kullanımlarda dişleriniz daha beyaz ve sağlıklı bir yapıya kavuşur.

2. Sensodyne Hasassiyet ve Diş Eti Diş Macunu

en iyi ağız bakım ürünleri

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Hassasiyet ve diş eti hastalıkları için özel olarak geliştirilen Sensodyne diş macunu, kısa süre kullanımda bile hassasiyet problemini ortadan kaldırıyor. Diş yüzeyindeki lekeleri ortadan kaldırarak dişlerinizin daha beyaz olmasına destek olan ürün, düzenli kullanımlarda diş üzerine koruyucu bir tabaka yerleştiriyor. Bu sayede diş lekelerinin oluşumu önleniyor. Son olarak bu diş macununun diş plaklarına karşı etkin bir şekilde mücadele ettiğini söyleyelim.

3. Listerine Cool Mint

en iyi ağız bakım ürünleri

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemize Listerine markasının Cool Mint ağız bakım suyuyla devam ediyoruz. İlk kullanımdan itibaren dişler arasındaki bakterileri temizleyen ağız bakım suyu, bu sayede diş eti hastalıklarının oluşmasını engelliyor. Diş üzerine koruyucu bir tabaka yerleştirerek plak oluşumuna karşı 24 saat boyunca koruma sağlayan ürün aynı zamanda nefesin daha ferah olmasını sağlıyor. Bu sayede hem daha taze bir nefese hem de daha sağlıklı bir gülümsemeye sahip olursunuz.

4. Oral-B Ağız Çalkalama Suyu

en iyi ağız bakım ürünleri

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Oral-B markasının ne kadar kaliteli bir ağız bakım ürünü üreticisi olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Yeni nesil formülü sayesinde nefesinizin daha ferah olmasını sağlayan ürün, kısa süre kullanımda bile diş minesini güçlendiriyor. Bu sayede diş ağrımalarının en büyük sebeplerinden olan diş minesi aşınmasının etkileri azaltılıyor. Ayrıca diş eti hastalıklarının oluşumunu azaltan ağız çalkalama suyunun düzenli kullanımlarda bu sorunu tamamen durduracağını söyleyelim.

5. Dr. Darcey Diş Spreyi

en iyi ağız bakım ürünleri

GittiGidiyor 
Fiyatlarını Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Listemizi Dr. Darcey markasının diş spreyiyle bitiriyoruz. Ani olarak gelişen diş ağrılarını durdurmada oldukça etkili olan sprey, bu özelliği sayesinde doktora giderken yaşadığımız ağrılara son verebiliyor. Özel formülü sayesinde dişlerin üzerine koruyucu tabaka yerleştiren ürün, bu sayede diş minesinin çürümesini engelliyor. Son olarak eşsiz içeriği ile ağza ferahlık katan ürünün diş eti hastalıklarına karşı koruma sağladığını da söyleyelim.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
258
46
40
57
78
13
21
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.