Diş Apsesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Apsesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
14.07.201511:04

7'den 70'e herkesin korkulu rüyası olan diş apsesi, yetersiz ve özensiz bakımdan yanlış diş çekimine kadar birçok faktörün neden olduğu bir rahatsızlıktır. Diş apsesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 10.12.2018 17:20

Diş Apsesi Nedir ve Nasıl İyileşir?

Dişlere gösterilen yetersiz ve özensiz bakım, dişlerde zamanlarda deformasyona neden olmaktadır. Dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmaması durumunda bakteri ve mikroplarda artış görülür. Bu artış zamanla düşlerin çürümesine ve diş etlerinin iltihaplanmasına neden olur. Diş sağlığı için hergün düzenli olarak sabah akşam dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş apsesi tedavi edilmediği takdirde cidde sorunların oluşmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde dişinizi kaybetmenizin yanı sıra iltihap beyin ve kalbe giderek ciddi sorunlara sebebiyet verir. Diş apsesinde şiddetli diş ağrısının yanı sıra yanakta şişmede görülebilir.  

dis-apsesi-nedir-ve-nasil-iyilesir.jpeg


Diş Apsesinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve bakımının yapılmaması durumunda dişlerde kalan yemek kalıntıları bakteri ve tartar (diş taşı) oluşumuna neden olur. Bakteri ve mikropların burada çoğalması durumunda diş çürümesi ile birlikte iltihaplanmaya kadar giden bir yol izlenir. Aynı zamanda diş eti ve diş köklerine yayılan çürükler çeşitli enfeksiyonlarla diş kaybına sebebiye verir.

 • Diş apsesinin oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Diş etinin zarar görmemesi ve çürüklerin oluşmaması için en önemli faktörlerden biri bakım ve temizliktir. İhmalkar davranmadan sabah ve akşam düzenli olarak diş fırçalamak diş eti ve diş kökünde oluşabilecek tüm sorunların önüne geçecektir. Dişlerin fırçalanmaması durumunda dişlerde yemek kalan yemek kalıntıları zamanla bakteri ve mikroba dönüşerek dişin en büyük düşmanlarından olmaktadır.
 • Sağlıklı beslenmenin faydaları bu konuda da kendini göstermektedir. Asit ve şeker miktarı yüksek yiyecek ve içecekler diş minelerine zarar vererek zamanla çürüklerin oluşmasına neden olur. Diş minelerinin zarar görmesi durumunda bakteri ve mikroplar diş içerinde kolaylıkla apse oluşumuna neden olmaktadır.

curuk-dis.jpg

 • Sağlıklı beslenme ve düzenli diş fırçalamanın uygulanmaması takdirde dişlerde oluşan çürükler apse oluşumunu hızlandıracaktır. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ilerleyemeye ve çürük dişin tedavi edilmemesi takdirde bakteriler yayılmaya devam edecektir.
 • Bazı durumlarda sizin dişlerinize gösterdiğiniz özeni doktorlar göstermeyebilirler. Yanlış uygulanan kanal tedavileri ve kalitesiz dolgu malzemeleri, dişte oluşan sorunu ortadan kaldırmak yerine yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolgu yapılacak yerin tamamen temizlenmeyerek dolgu yapılması kalan boşluklardan asitli ve şekerli yiyeceklerin dişi tahrip etmesine neden olacaktır.
 • Diş kökünün ve diş etinin tahrip olmasına neden olan en önemli faktörlerden biri de yanlış diş çekimi sırasında kana mikrop karışması ve diş çekiminde diş kökünün bir kısmının çekilmemesi gibi durumlar diş apsesine ve beraberinde birçok soruna neden olmaktadır.

dis-koku.jpg


Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

 • Dişte zonklama şeklinde ağrı
 • Yemek yerken hissedilen ağrı
 • Ateşlenme
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Yanak ve boyun bölgesinde şişmeler
 • Sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekelere karşı hassasiyet

dis-apsesi-belirtileri-nelerdir.jpg


Diş Apsesi Tedavisi​

Dişte oluşan çürükler bir an önce tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen çürükler bakterinin daha fazla yayılarak dişte daha büyük çürüklere ve apse oluşumuna neden olmaktadır. Dişte apse oluşmuşsa öncelikle tedaviye 1 haftalık antibiyotik kullanımı ile başlanır. Böylece dişte oluşan iltihabın azalması amaçlanır. İltihaplı yanı apseli dişin çekilmesi tehlikelidir. Apseli dişin çekilmesi durumunda iltihabın kana karışma olasılığı mevcuttur. Antibiyotik tedavisinden herhangi bir sonuç alınamamış ve şişkinlikle birlikte iltihapta azalma görülmemiş ise iltihaplı bölge delinerek iltihap akıtılır. Böylece iltihap tamamen boşaltılır. Ancak iltihabın boşaltılması zor olduğu durumunlarda cerrahi yöntem uygulanarak iltihap boşaltılır. İltihaplı bölge kesilerek iltihabın akıtılması ve temizlenmesi sağlanır. Bu yöntem vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan iltihaplarda da kullanılır.

yanlis-dis-cekimi.jpg

İltihap akıtıldıktan sonra iltihap oluşumunun nedenlerine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Siş çekimi, kanal tedavisi veya dolgu gibi yöntemler uygulanabilir.


Diş Apsesi Tedavisinde Size Düşenler

 • Ağzınızı günde 4-5 kere tuzlu su ile gargara yapın.
 • Bol bol sıvı tüketin.
 • Doktorun önerdiği ilaçları aksatmadan düzenli olarak kullanın.
 • Çiğnerken apseli bölümü kullanmayın.
 • Günlük diş bakımınızı aksatmadan devam edin.
 • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.
 • Diş ipi kullanma alışkanlığı edinin.
 • Şekerli veya asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler tüketmeyin.
 • Sakız çiğnemeyin.
 • Ağrı kesici etki edene kadar karanfil ve nane yağı ile anlık olarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik;

 Diş Apsesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
248
42
37
54
72
11
17
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.