Diş Apsesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Apsesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
14.07.201511:04

7'den 70'e herkesin korkulu rüyası olan diş apsesi, yetersiz ve özensiz bakımdan yanlış diş çekimine kadar birçok faktörün neden olduğu bir rahatsızlıktır. Diş apsesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 01.05.2021 09:55

Diş Apsesi Nedir ve Nasıl İyileşir?

dis-apsesi-005.jpg

Dişlere gösterilen yetersiz ve özensiz bakım, dişlerde zamanlarda deformasyona neden olmaktadır. Dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmaması durumunda bakteri ve mikroplarda artış görülür. Bu artış zamanla düşlerin çürümesine ve diş etlerinin iltihaplanmasına neden olur. Diş sağlığı için her gün düzenli olarak sabah akşam dişlerinizi fırçalamalısınız. Diş apsesi tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde dişinizi kaybetmenizin yanı sıra iltihap beyin ve kalbe giderek ciddi sorunlara sebebiyet verir. Diş apsesinde şiddetli diş ağrısının yanı sıra yanakta şişmede görülebilir. Diş bakımında etkin rol oynayan en iyi diş fırçaları, diş macunları, ağız bakım suları, diş pastası, dil temizleyiciler, diş temizleme tozları ve daha bir çok ağız bakım ürünlerini uygun fiyatlarla "Trendyol" üzerinden satın almak için buraya tıklayınız


Diş Apsesinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

dis-apsesi-006.jpg

Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve bakımının yapılmaması durumunda dişlerde kalan yemek kalıntıları bakteri ve tartar (diş taşı) oluşumuna neden olur. Bakteri ve mikropların burada çoğalması durumunda diş çürümesi ile birlikte iltihaplanmaya kadar giden bir yol izlenir. Aynı zamanda diş eti ve diş köklerine yayılan çürükler çeşitli enfeksiyonlarla diş kaybına sebebiyet verir.

 • Diş apsesinin oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Diş etinin zarar görmemesi ve çürüklerin oluşmaması için en önemli faktörlerden biri bakım ve temizliktir. İhmalkar davranmadan sabah ve akşam düzenli olarak diş fırçalamak diş eti ve diş kökünde oluşabilecek tüm sorunların önüne geçecektir. Dişlerin fırçalanmaması durumunda dişlerde yemek kalan yemek kalıntıları zamanla bakteri ve mikroba dönüşerek dişin en büyük düşmanlarından olmaktadır.
 • Sağlıklı beslenmenin faydaları bu konuda da kendini göstermektedir. Asit ve şeker miktarı yüksek yiyecek ve içecekler diş minelerine zarar vererek zamanla çürüklerin oluşmasına neden olur. Diş minelerinin zarar görmesi durumunda bakteri ve mikroplar diş içerinde kolaylıkla apse oluşumuna neden olmaktadır.
 • Sağlıklı beslenme ve düzenli diş fırçalamanın uygulanmaması takdirde dişlerde oluşan çürükler apse oluşumunu hızlandıracaktır. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ilerleyemeye ve çürük dişin tedavi edilmemesi takdirde bakteriler yayılmaya devam edecektir.
 • Bazı durumlarda sizin dişlerinize gösterdiğiniz özeni doktorlar göstermeyebilirler. Yanlış uygulanan kanal tedavileri ve kalitesiz dolgu malzemeleri, dişte oluşan sorunu ortadan kaldırmak yerine yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolgu yapılacak yerin tamamen temizlenmeyerek dolgu yapılması kalan boşluklardan asitli ve şekerli yiyeceklerin dişi tahrip etmesine neden olacaktır.
 • Diş kökünün ve diş etinin tahrip olmasına neden olan en önemli faktörlerden biri de yanlış diş çekimi sırasında kana mikrop karışması ve diş çekiminde diş kökünün bir kısmının çekilmemesi gibi durumlar diş apsesine ve beraberinde birçok soruna neden olmaktadır.

Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

dis-apsesi-007.jpg

 • Dişte zonklama şeklinde ağrı
 • Yemek yerken hissedilen ağrı
 • Ateşlenme
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Yanak ve boyun bölgesinde şişmeler
 • Sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet

Diş Apsesi Tedavisi​

dis-apsesi-008.jpg

 Dişte oluşan çürükler bir an önce tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen çürükler bakterinin daha fazla yayılarak dişte daha büyük çürüklere ve apse oluşumuna neden olmaktadır. Dişte apse oluşmuşsa öncelikle tedaviye 1 haftalık antibiyotik kullanımı ile başlanır. Böylece dişte oluşan iltihabın azalması amaçlanır. İltihaplı yanı apseli dişin çekilmesi tehlikelidir. Apseli dişin çekilmesi durumunda iltihabın kana karışma olasılığı mevcuttur. Antibiyotik tedavisinden herhangi bir sonuç alınamamış ve şişkinlikle birlikte iltihapta azalma görülmemiş ise iltihaplı bölge delinerek iltihap akıtılır. Böylece iltihap tamamen boşaltılır. Ancak iltihabın boşaltılması zor olduğu durumlarda cerrahi yöntem uygulanarak iltihap boşaltılır. İltihaplı bölge kesilerek iltihabın akıtılması ve temizlenmesi sağlanır. Bu yöntem vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan iltihaplarda da kullanılır. İltihap akıtıldıktan sonra iltihap oluşumunun nedenlerine göre bir tedavi yöntemi belirlenir. Diş çekimi, kanal tedavisi veya dolgu gibi yöntemler uygulanabilir. 


Diş Apsesi Tedavisinde Size Düşenler

dis-apsesi-009.jpg

 • Ağzınızı günde 4-5 kere tuzlu su ile gargara yapın.
 • Bol bol sıvı tüketin.
 • Doktorun önerdiği ilaçları aksatmadan düzenli olarak kullanın.
 • Çiğnerken apseli bölümü kullanmayın.
 • Günlük diş bakımınızı aksatmadan devam edin.
 • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.
 • Diş ipi kullanma alışkanlığı edinin.
 • Şekerli veya asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler tüketmeyin.
 • Sakız çiğnemeyin.
 • Ağrı kesici etki edene kadar karanfil ve nane yağı ile anlık olarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
257
46
39
57
78
13
21
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.