Difteri (Kuşpalazı) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Difteri (Kuşpalazı) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
17.08.201510:17

Çocuk hastalıklarından olan difteri (kuşpalazı) oldukça ciddi bir hastalık olmakla birlikte tedavi olunmadığı takdirde ciddi salgınlar ve ölümle sonuçlanabilir.

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 12:34

Difteri (Kuşpalazı) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuk hastalıklarının en önemlilerinden biri olan difteri, halk arasında kuşpalazı olarak bilinmektedir. Yaklaşık 3 ay kadar devam eden bu hastalık genellikle 2 ile 5 yaş aralığındaki çocuklarda görülmektedir. Bademcik, burun, boğaz veya deride görülen corynebacterium diphtheriae adındaki bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Difteri, solunum difterisi ve cilt difterisi olmak üzere iki şekilde görülmektedir. Solunum difterisinde boğazlara ve bademciklere yerleşen bakteri, boğaz ve bademcik ağrılarına neden olmaktadır. deri difterisinde ise belirtiler ve ağrılar daha hafif seyreder. Sarı lekelenme şeklinde kendini gösteren deri difterisi, çeşitli hastalıklarla aynı belirtileri gösterebilir. 

difteri-003.jpg

Bulaşıcı bir hastalık olan difteri, solunum yoluyla kişiden kişiye kolayca bulaşabilmektedir. Deri difterisinde ise herhangi bir açıklıktan vücuda girebilen bu bakteri yaklaşık 4-5 gün içerisinde belirti vermeye başlamaktadır. Çocuk hastalıkları arasında en şiddetli olan ve sık görülen bir hastalık olan difteride yaşın ilerlemesi durumunda hastalığa yakalanma riski düşer.

kuspalazi.jpg


Solunum Difterisi Belirtileri

Difteri, mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasının da etkisiyle tedavi edilmediği takdirde salgın riski daha fazla artarak çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Tedavi edilmeyen difteri kana karışmanın yanı sıra kalp sağlığı ve sinir sistemi bakımından da oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalarda 5 yaşın üzerindeki çocuklarda ve 40 yaşının altındaki yetişkinlerde ölüm riski %20’dir.

 • Boyunun iki tarafında şişlik
 • Cilt rengindeki solukluk ve dudaklarda morluk
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Yutkunmada zorluk
 • Solunum zorluğu
 • Damak şişmesi
 • Boğuk ses veya kısık ses
 • Kalp ritminde artışı

solunum-difterisi-belirtileri.jpg


Difteri (Kuşpalazı) Nasıl Bulaşır?

Birçok hastalıkta olduğu gibi difteri hastalığında da en kolay bulaşma yollarından biri damlacık yoluyla bulaşmadır. Kişinin hapşırması ve öksürmesi gibi eylemlere bağlı olarak havada asılı kalan damlacıklar yoluyla kişiden kişiye kolayca bulaşmaktadır. Ancak deri difterisinin bulaşması temas yoluyla gerçekleşmektedir. Difteriye yakalanmış kişilerin kullandıkları eşyalar ve direk temas yoluyla kişiden kişiye bulaşma görülebilir. Aynı zamanda hastanın kullandığı eşyaların yanı sıra istirahat ettiği odada bulunan oyuncak ve çeşitli objelere dokunulması durumunda buluşma riski oldukça yüksektir. Bakteri vücuda girdikten 3-4 sonra belirti göstermeye başlar. Bunun nedeni ise bakterinin vücuda girdikten ilk 3-4 gün içinde kuluçkaya yatarak üremesidir. Yaklaşık 2 hafta süren hastalık, tedavi olunmadığı takdirde 4 haftaya kadar uzayabiliyor.

difteri-nasil-bulasir.jpg


Difteri Tanı ve Tedavisi

Öncelikle difteri şüphesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Hastalığın başlangıcı, seyri ve hastanın durumuna bağlı olarak uzman tarafından teşhis konulmaktadır. Difterinin ciddi sonuçlara ulaşmaması için mutlaka doktor onayı ve kontrolünde bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Doktorun muayenesi sonrasında öncelikle serum tedavisine başlanır. Serum tedavisinin yanı sıra difteri tedavisinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri de antibiyotik tedavisidir. Ancak son yıllarda tedavinin daha kısa sürede olumlu yanıt vermesi adına penisilin tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Doktor onayı ve kontrolünde uygulanan bu tedavi yöntemi ile kısa sürede kesin sonuçlar almak mümkün.

difteri-tani-ve-tedavisi.jpg

Difterinin en sık karşılaşılan sorunlarından biri olan nefes darlığı ve yutkunma güçlüğü nedeniyle ameliyat ile tedavi söz konusu olabilir. Ameliyat ile hastanın boğazından delikler açılarak daha kolay ve rahat bir şekilde nefes alması amaçlanır. Ameliyatın yanı sıra iltihabın azalması ve ortadan kalkması adına gargara ve sprey ile tedaviye devam edilir. Difteri tedavisinde önemli unsurlardan biri de hastalığın ilerlemesi durumunda yaşanan nefes alma ve yutkunma zorluğuna karşılık sıvı gıdalarla beslenmektir. Sindirim sistemi ve yutkunma açısından sıvı gıdalarla beslenmek hasta için daha kolay olacaktır.

difteri-tani-ve-tedavisi-001.jpg


Difteri (Kuşpalazı) Aşısı Hakkında Bilgi

Diğer çocuk hastalıklarında olduğu gibi hastalığın yaşanması durumunda vücudun bu mikroba karşı bağışıklık kazanması söz konusu değildir. Difteri hastalığından korunmanın en önemli unsurlarından biri de aşı yaptırılması ve aşının devamlılığının sağlanmasıdır. Difteri aşısı karma aşı olarak uygulanmaktadır. Aynı zamanda çocukluk döneminde uygulanan bu aşılar tetanoz, difteri, boğmaca, çocuk felci ve Hib’e karşı koruma sağlayan 5’li aşı şeklinde de bulunmaktadır. Bu tip aşılara 2 aylıkken başlanılmalı ve  4. 6. ve 18. aylarda aşının devamlılığı sağlanmalıdır. Difteri aşısının ömür boyu koruma sağlamaması nedeniyle yetişkinlerin 10 yılda bir aşıyı tekrarlatmaları gereklidir. 

difteri-(kuspalazi)-asisi-hakkinda-bilgi-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Stomatit (Ağızda Yara)

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
277
114
274
548
573
629
44
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.