Deri Çatlakları Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Deri Çatlakları Neden Olur? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
21.07.201514:05

Deri çatlakları birçok insanın kabusu haline geliyor. Vücut görüntüsünü bozan bu problemi doğal yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. İşte, deri çatlaklarının doğal çözüm yolları...

Haber güncelleme tarihi 22.06.2021 10:22

Deri Çatlaması Problemi

Birçok insanın vücudunun çeşitli yerlerinde deri çatlaması problemi vardır. Özellikle bayanlar doğum sonrası deri çatlaklarından fazlasıyla yakınmaktadır. Bu sorunu gidermek için evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz karışımları sizlere sunuyoruz. Bu karışımlar sayesinde bedeninizde kötü görüntü oluşturan çatlaklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

giriş-031.jpg

Vücut çatlaklarından ve diğer cilt problemlerinden kurtulmak için kullanılması gereken cilt bakım ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Deri Çatlaklarını Gidermek İçin 11 Doğal Tedavi Önerisi

1. Kayısı Kürü

kayisi-kürü.jpg

Malzemeler; 

 • 3 - 4 adet kayısı
 • Blendır

3-4 adet kayısıyı parçalayın ve çekirdeklerini çıkarın. Püre kıvamına gelecek şekilde blendırdan geçirin. Çatlayan yerlere sürün. 15 dakika bekletin ve durulayın. 2 günde 1 kez bu yöntemi uygulayarak başarılı sonuçlar alabilirsiniz.


2. Taze Aloe Vera Jeli

taze-aloe-vera-jeli.jpg

Malzemeler;

 • Aleo Vera Jeli

Aloe vera özellikle ciltte bulunan esnek yapılı protein dokulara iyi gelmektedir. Taze aloe veranın dikenlerini temizleyin ve parçalayın. Herhangi bir kaşık aracılığıyla içerisindeki jeli alın. Çıkardığınız jeli yumuşayana kadar ezin. Jeli birkaç gün buzdolabında muhafaza edin. Daha sonra çatlak şikayeti olan bölgelere günde 1-2 defa uygulayın. Ayrıca hamile bayanlar gebelik süresince bu jeli kullanırsa doğum sonrası oluşabilecek çatlakları da engellemiş olacaktır.


3. Lahana, Yumurta ve Pirinç

lahana,-yumurta-ve-pirinç.jpg

Malzemeler;

 • Lahana 
 • Yumurtanın Beyazı
 • 3 yemek kaşığı pirinç unu

Lahana ve yumurtanın beyazı, vücuttaki esnek proteinlerin tazelenmesine fazlaca tesir gösterir. Pirinç unu da deriyi ölü hücrelerden temizler. Lahanadan kopardığınız bir parçayı ezip püre haline getirin. Daha sonra bir tabağın içine 3 yemek kaşığı pirinç ununu koyun. Yumurta akı ve püre haline getirilmiş lahanayı pirinç ununa ilave edin. Karışımı çatlak olan bölgeye sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonra sabun ve su ile durulayın.


4. Kahve Tozu

kahve-tozu.jpg

Malzemeler;

 • 1 kaşık kahve
 • 2 kaşık aleo vera jeli

1 yemek kaşığı kuru kahveyle 2 yemek kaşığı aloe vera jeli iyice karıştırın. Karışımı çatlakların üzerine sürün ve hafifçe yayarak masaj yapın. Bu uygulamayı 3 günde 1 kez devam ettirin.


5. Uçucu Yağlar

uçucu-yağlar.jpg

Malzemeler;

 • Badem yağı
 • Kuşburnu yağı
 • Keten tohumu yağı
 • Limon yağı

Tatlı badem yağı, kuşburnu yağı, keten tohumu yağı ve limon yağını eşit miktarlarda küçük bir kaba koyun. Elde ettiğiniz yağ karışımını günlük olarak sorunlu bölgelere masajla uygulayın.


6. Şeker

şeker-001.jpg

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı şeker
 • Limon suyu
 • Badem yağı

Bir yemek kaşığı şekerin içine 3-4 damla limon suyu ve badem yağı ekleyin. Karışımı iyice karıştırın. Daha sonra 10 dakika boyunca derinizdeki çatlak bölgeye sürün. Dilerseniz duş alarak bu bölgeyi temizleyebilirsiniz.


7. Hint Yağı

hint-yaği.jpg

Malzemeler;

 • Hint yağı
 • Pamuk veya kumaş
 • Sıcak su şişesi veya havlu

Hint yağını çatlakların bulunduğu bölgeye 5 ile 10 dakika arasında masaj yaparak ovalayın. Daha sonra bölgeyi ince bir pamuk veya kumaşla sarın. Sıcak bir havlu veya bir su şişesi yardımıyla çatlak bölgeye uygulayın. Tam olarak olumlu sonuç elde etmek istiyorsanız bu işlemi 1 ay boyunca her gün yapmanız gerekmektedir.


8. Patates Suyu

patates-suyuy.jpg

Malzemeler;

 • Patates

Orta boyutta bir patatesi alıp dilim dilim doğrayın. Daha sonra çatlağın olduğu bölgeyi patatesle iyi bir şekilde ovun. Patates suyunun iyice çıkması için bastırmayı unutmayın. Su iyice çıktıktan sonra bölgeyi ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2 veya 3 kez tekrar edin.


9. Zeytinyağı

zeytinyaği-003.jpg

Malzemeler;

 • Zeytinyağı

Zeytinyağını hafif bir şekilde ısıtın. Daha sonra deri çatlağının olduğu yere dökün ve ovalayın. Zeytinyağı, kan dolaşımını hızlandıracak ve hücrelerin yenilenmesini sağlayacaktır. Bu işlemi sorununuz geçene kadar devam edebilirsiniz.


10. Kakao Yağı

kakao-yaği.jpg

Malzemeler;

 • Kakao yağı

Kakao yağı en iyi doğal nemlendiricilerden birisidir. Çatlakların yok olmasında büyük rol oynamaktadır. Kakao yağı ile deri çatlağının olduğu yerlere masaj yapın. İzlerin iyice azalmasını sağlayana kadar bu işleme devam edin.


11. Yonca Tozu

yonca-tozu.jpg

Malzemeler;

 • Yonca tozu
 • Papatya yağı

Yonca yapraklarında bulunan aminoasitler cildin sağlığına çok iyi gelmektedir. Bir çay kaşığı kaba yonca tozunu 2 veya 3 damla papatya yağı ile karıştırın. Deri çatlağının bulunduğu bölgeye bu karışımı gün içerisinde bir çok kez uygulayabilirsiniz. Bu karışımla bir kaç hafta içerisinde mutlu sona ulaşmanız mümkündür.


Deri Çatlakları İçin 5 Bilimsel Tedavi Yöntemi

Deri çatlaklarının doğal yollarla tedavi etmek mümkün olduğu gibi doktorlardan yardım alarak bazı bilimsel tedavi yöntemleriyle de tedavi edebilirsiniz. İşte deri çatlakları için bilimsel tedavi yöntemleri...

1. Dermaterapi Yöntemi

dermaterapi-yöntemi.jpg

Dermaterapi yöntemi uzman doktorlar tarafından uygulanan ve son derece etkili bir deri çatlağı tedavisi yöntemidir. Bu yöntem üzerinde 192 adet ince iğne yer alan silindir şeklinde bir aletle çatlak bölgede deri altına kanal açılarak yapılır. Bu kanallar sayesinde deri altına ve orta kısmına derinin yenilenmesini sağlayan ilaçlar uygulanır. Bu sayede derinin yenilenmesi sağlanır.


2. Karboksiterapi Yöntemi

karboksiterapi-yöntemi.jpg

Kolajen oluşumu tetikleyen ve bu sayede deri çatlaklarını ortadan kaldıran bu yöntem derinin kalınlığını arttırarak çatlaklardan arınmış yeni bir tabaka oluşturur.


3. Pulse DYE Lazer Yöntemi

pulse-dye-lazer.jpg

Boya lazerleri sayesinde çatlaklardan kurtulma yöntemi olan Pulse DYE Lazer Yöntemi henüz taze olan çatlaklar için iyi bir uygulamadır.


4. Platelet Rich Plasma Yöntemi

platelet-rich-plasma.jpg

Hastaların kan hücreleri içerisinden özenle alınan ve cildin yenilenmesini sağlayan plateletler serum haline getirilerek cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. Bu sayede cilt çatlakları doğal yoldan tedavi edilir.


5. Fraksiyonel Lazer Tedavi Yöntemi

fraksiyonel-lazer.jpg

Deri çatlaklarının en yeni ve en iyi tedavi yöntemlerinden biri olan Franksiyonel lazer tedavisi yöntemi deri çatlağı üzerinde mikro gedikler açarak bu deliklerde kollajen ve epidermis oluşumunu gerçekleştirir. Bu sayede deri kendisini yenileyerek çatlaklardan kurtulmanızı sağlar.


Deri Çatlakları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

❓ Deri Çatlakları Neden Olur?

Aşırı kilo alıp verme veya hamilelik sebebiyle derinin dermis adı verilen tabakası aşırı gerinmeye karşı çıkamaz ve deri üzerinde bazı çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar hormomal dengeye de bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.   


❓ Deri Çatlakları Geçer Mi?

Çatlayan derilerin eski haline gelmesi fizyolojik olarak mümkün değildir. Ancak bazı doğal tedavi yöntemleri ve kimyasal uygulamalar sayesinde deri çatlaklarının önlenmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra cildi yenileyen vitamin ve mineraller deri hücrelerini yenilerek çatlak derinin yerine yeni deri üretilmesini sağlayabilir. Kısacası çatlak deri tekrar eski haline gelmez.


❓ Deri Çatlakları Ne Zaman Beyazlar?

Deri çatlaklarının beyazlaması yani deri ile aynı renge bürünmesi aylar alan bir süreçtir. Bu sürece kadar deri çatlakları kırmızı veya pembemsi bir renkte olacak ve örüntü kirliliğine sebebiyet verecektir. Ancak doğal çatlak tedavisi yöntemleriyle bu kötü görünümden kurtulmak mümkündür. 


❓ Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Cilt çatlakları bazı doğal besinler sayesinde ortadan kaldırılabilir veya oluşan kötü görünüm büyük oranda azaltılabilir. Çay ağacı yağı, kayısı, aloe vera ve badem gibi vitamin ve mineral oranı yüksek gıdalar cilt çatlaklarına iyi gelmektedir. 


❓ Doğumdan Sonra Karın Bölgesinde Çatlak Oluşur Mu?

Doğum sırasında aşırı gerinme kaynaklı olarak karın bölgesinde çatlakların oluşması mümkündür. 


❓ Gebelikte Oluşan Çatlaklar Geçer Mi?

Gebelik sırasında vücudun bazı yerlerinde çatlakların oluşumu gayet normaldir. Genellikle basen ve karın bölgesinde oluşan çatlakları doğal tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca ılık su ile duş almak ve masaj yapmak derinin güçlenmesini sağlayarak gebelikte oluşan çatlakları en aza indirir. 


❓ Karın Bölgesinde Çatlaklar Neden Olur?

Aşırı kilo almak veya hızlı kilo vermek karın bölgesinde oluşan çatlakların başlıca nedenleridir. Aynı zamanda hamilelik dönemlerinde de karın bölgesinde çatlaklar meydana gelmektedir. 


❓ Vücut Çatlakları Nasıl Önlenir?

Bol su tüketimi, düzenli beslenme, yağlı yiyeceklerden uzak durmak, ve vitamin takviyesi kullanmak vücut çatlaklarını önlemeye yardımcı olur. A vitamini derinin yenilenmesi ve cildin güzelleşmesi için doğal bir destektir. A vitamini deposu ürünlerini cilt çatlaklarını önlemek amacıyla kullanabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Doğum Çatlaklarına 10 Doğal Çözüm

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
2
0
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.